Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Снимка: БГНЕС


Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември. 

В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много по-рано, две, понякога и три седмици предварително, за да се надпреварват фирмите за парите на потребителите. Еуфорията по намаленията очаквано завладява всички. Но какви рискове и проблеми може да създаде това?

Най-често срещаните рискове за потребителите в тези кампании почти винаги са свързани с нарушаване на техните икономически интереси, като им се предлагат оферти, които не са изгодни. Например, когато търговските вериги са ги подканили да си купят нещо, което не са планирали или искали, или пък са ги заблудили, че са си купили нещо изгодно, а накрая се оказва, че намалението е било фиктивно. Другият голям риск по време на Черния петък е, че е възможно хората да попаднат на фалшиви стоки или на измами. Това се случва най-често в социалните мрежи  или на сайтове, които са регистрирани съвсем отскоро, именно с цел измама, а не реална продажба. Затова специалистите съветват, да пазаруваме само от познати за нас онлайн магазини, на които сме се доверявали и друг път. 

Черният петък бележи неофициално старт на празничния сезон и хората го използват, за да закупят коледни подаръци на по-ниски цени. Най-често се пазарува техника и електроника като смартфони, лаптопи, телевизори, модни стоки, домашни уреди и мебели, играчки и продукти за деца.

За възможните рискове и как да се предпазим от тях говорим с Габриела Руменова, създател на платформата "Ние, потребителите":

"Рисковете са свързани най-вече с това потребителите да бъдат заблудени за размера на отстъпката, която могат да ползват или пък за условията, при които това може да се случи. Защо се получава така? Защото някои недобросъвестни търговци не спазват изискването на Закона за защита на потребителите, което казва, че за да бъде обявено съобщение за намаление, стоката трябва да е предлагана и продавана на старата ѝ по-висока цена, от която се прави отстъпката поне един месец. Какво правят те - вдигат за кратко цената, за няколко дни и после след това изкуствено завишаване, поставят процент отстъпка. Понякога с тази отстъпка, цената достига до предишното ѝ ниво, което е било на регулярната цена, а понякога дори и по-високо, въпреки че е придружено със съобщение за намаление." 


Възползват ли се от намаленията по време на Черен петък видинчани, вярват ли че има реални намаление и на какви стоки най-често се спират, проверихме с анкета:


"Пазарувам понякога, зависи, ако има някакъв артикул, който много искам и следователно му следя цената, за да преценя дали си заслужава, защото понякога в България Черният петък, не е точно "черен", а няколко дни преди това завишават цените и след това пускат нещата на реалната им цена, но да, като цяло има неща от които се възползвам... Не се възползвам от Черния петък, когато ми потрябва нещо, отивам и си го купувам... Не, не се възползвам, то няма Черен петък... Относително, понякога да, понякога не, според нуждите ми. Наблюдавам, да, но не видях съществена и коренна разлика в цените."


А за това как да се предпазим от нереални намаления и покупки, Габриела Руменова посочи:

"Мисля, че знанието за средната пазарна цена на стоките, от които се интересуваме би била добра отправна точка, защото ние знаем, че продуктовото разнообразие в днешно време е огромно, а именно по такива кампании много често се появяват стоки, които са по-атрактивни, които традиционно не се предлагат и съответно сравняването на цените също е много трудно."

Още съвети и целия репортаж може да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00