Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Ден без покупки - възможно ли е?

Снимка: Радио Видин

Днес е Световният ден без покупки. Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани имаме ли реална нужда от всичко, което купуваме, дали не купуваме, само защото е много евтино и какво ще се случи, ако не пазаруваме 1 ден.

"Има такива дни, в които не купувам нищо. Само нужни неща купувам... Аз си избирам да купувам с намаления. Човек трябва да пести, а за да  пести трябва да взима само с намаления. Така правих, като бях в Чехия... Кой купува? Аз не купувам. Купуват тези, които имат пари... Българинът се учи да не дава излишни пари. Хубаво е да има такъв ден. Важното е да осъзнаем, че няма нищо да ни стане, ако не купуваме нищо един ден...", коментираха видинчани.

Ако не пазаруваме в Деня без покупки, ще покажем, че потребителят не е само част от статистиката, а и мисли. В консуматорското ни общество, потребителските решения се покриват с гражданските задължения.

Ефектът от прекомерната консумация е вече налице и той не е само в стимулиране ръста на печалбите. От другата страна на монетата са поставени:
- съмнителни и антисоциални производствени практики, които обезпечават ниската цена;
- въздействащи рекламни кампании, които погрешно обръщат ценностната ни система и обвързват стойността ни като човешки същества не с обичта и грижата за другите, а с със способността ни да консумираме;
- генерирането на огромни количества отпадъци (пластмаси, опасни химични вещества).

Всъщност, колко често сте влизали в магазина за определена покупка и сте се връщали с чанти, пълни с неща, от които всъщност не се нуждаете, но не сте могли да устоите на изкушението? Възможно ли е да преодолеете това изкушение и да спрете да бъдете импулсивен купувач?

Учени от катедрата по психология в университета „Юлий Максимилиан“ във Вюрцбург, Бавария, решиха да се справят с този проблем.

Понякога, пишат учените, правите покупка от чисто любопитство - например вземате деликатес, който не сте опитвали досега. Или искате да се поглезите с нещо необичайно. Може да е всичко - шоколадово блокче, декорация за стая или дизайнерски дънки.

Понякога изпитвате удоволствие от спонтанна покупка, а понякога изпитвате чувство на изгаряща вина за пропилени пари. Повечето хора знаят как да потиснат този внезапен импулс да си купят нещо, което не е много или изобщо не е необходимо, но за това първо трябва да са наясно с риска.

Помислете дали това ви е нужно преди да го купите. Приятно е да пазаруваш, но понякога е напълно излишно.

Купувайте само, когато имате нужда от нещо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да обръщаме взор към Бога - извор на светлината

Тринадесета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто на думи и формално, а трябва да се отдадем всецяло в ръцете на Бога. "Учителю благий, какво да сторя, за да наследя живот вечен?" (Лука 18:18)..

публикувано на 30.11.25 в 08:00

Има ли решение проблемът с безводието

Хидротехническият факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия организира днес среща-дискусия, посветена на течовете във водоснабдителните системи , на тяхното откриване, оценка, намаляване и техники и методи на отстраняване. Факултетът ежемесечно провежда срещи, свързани с проблемите на водата, каза доц. Венци Божков- заместник..

публикувано на 27.11.25 в 16:42
Боклук - илюстративна снимка

Как работи моделът "плащаш, колкото изхвърляш"

От 1 януари 2026 г. в България трябва да започне въвеждането на модела "замърсителят плаща". Принципът стимулира по-малко генериране на отпадъци и повече разделно събиране. В момента плащаме на база данъчната оценка на имота, което прави системата несправедлива и необоснована.  "Има различни варианти за пресмятането спрямо вида жилище,..

публикувано на 27.11.25 в 15:45

Кога ще заработи Социалният план за климата

България в момента е в процес на финализиране на Социалния план за климата. Страната ни ще внесе в Европейската комисия  втори вариант на социалния план за климата, това стана ясно след среща с експерти на FFW-България и Хабитат България, която е част от проект "BioJust". Проектът експериментира с евентуално приложение на общинско ниво с частични..

публикувано на 27.11.25 в 14:53

Мотористи закриват сезона с импровизирана среща във Видин

На 29 ноември, събота, във Видин ще се проведе мотосреща на открито. Организатор на инициативата е Георги Георгиев , представител на "Bulgarian Adventure Group" /BAG/ - мото група за любители на приключенията на две колела. Идеята е непретенциозна - да се съберат всички фенове на мотори, независимо от това дали са "свободни ездачи" или членуват в..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

Болницата в Лом очаква своите нови библиотечни пространства

Над 250 книги ще бъдат дарени на МБАЛ "Свети Николай Чудотворец" в Лом утре, 28 ноември. Акцията се реализира благодарение на Зорница Михайлова от Монтана, която е създател на инициативата "Библиотерапия!". Инициативата започва в родния ѝ град с дарение в болница „Сити клиник“, като тогава тя не е предполагала, че кампанията ще се разрасне,..

публикувано на 27.11.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 27 ноември 2025 слушаме ZZ Ward

Понякога я наричат "момичето с шапката". Истинското и име е Жужана Ева Уорд. Вестник "Ню Йорк Таймс" пише за нея: "Енергията и напомня на Тина Търнър, стилът и - на Арета Франклин, а душата и - на Ета Джеймс". Закърмена от детинство с ритъм енд блус, продължава линията и до днес, като добавя звученето на поп, рок, кънтри и соул. Харизматична млада..

публикувано на 27.11.25 в 09:00