Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Снимка: РИМ Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град бе представена неговата автобиографична книга. Това е първото издаване на този текст, каза за Радио ВИДИН Нели Стоянова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век":

"Аз много емоционално подхождам върху това, което се случва с издаването на книгата, защото това е първото издаване на оригиналния текст, написан от Христо Даскалов през 1910 година. Тази негова автобиография дълго време престоява във фондовете на Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий". Доколкото знам и в Държавния архив има нейно копие в ръкопис. В нашите фондове също имаше един препис факсимиле - копие на оригиналния текст."

Христо Даскалов идва като учител във Враца през 1873 година. Поканен е чрез посредничеството на Петко Рачев Славейков, който в края на 40-те години, също е бил учител в града под Околчица. През 70-те години  и синът на поета - Иван Славейков, учителства в града. Той завързва приятелство с Христо Даскалов, което през годините става пословично. 

"Интересното е, че този тандем - Иван Славейков и Христо Даскалов правят едни много съществени реформи и промени в просветното дело във Враца и врачанските училища, които остават и доста дълго време, да не кажа и до ден днешен. Те въвеждат главни книги, правилници в училищата, променят структурата на училищата - правят ги да бъдат зависими едно от друго като степени на образование, а не всяко самостоятелно да си действа, оформят степени, като главно училище става т. нар. Възнесенско училище, което е към църквата "Свето възнесение във Враца"."

Христо Даскалов е един от българите, които правят много и за читалищното дело. Той активно участва в дейността на местното читалище, в което са членували най-будните врачани, хората, които са се включили и в революционното движение, във всички прогресивни инициативи на местната общност в периода на 70-те години.

"Той е един от потърпевшите и благодарение на това, на него дължим един подробен разказ за това какво се случва с врачани след потушаването на Априлското въстание, след като турската армия навлиза във Враца, което всъщност осуетява присъединяването към Ботевата чета. Но това, което малко се знае, че всъщност две от най-изявените и най-будни групи, и най-заможни групи са били разкарвани по затворите. Първо до врачанския затвор, а след това пеша са придвижвани до Видин и Берковица."


Христо Даскалов има брак и двама сина, от които единият умира много рано, а другият - Богомил Даскалов, запазва родовата памет, събирайки документи от неговия баща. Любопитен факт за Даскалов е, че баба му била сестра на Васил Априлов, създателят на първото българско училище в Габрово, известно и до днес като Априловската гимназия. 

Животът на просветителя приключва през 1917 година в родния му град Трявна. Няма данни за причината за смъртта му, защото неговата автобиография завършва със събития, които са се състояли 7 години по-рано от неговата кончина, допълва Нели Стоянова

Повече по темата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00