На днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава паметта на светите Праотци.
Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника, Обручника на Пресвета Дева Мария, които са се оправдали и спасили чрез вярата в Идещия Месия.
Главен предмет на благовестието на свети Праотци е Царството Божие. С проповед за него и Господ Иисус Христос започна Своето обществено служение (Мат. 3:2; 4:23). Много и от Неговите притчи имат за предмет Царството Божие. За него ни говори и днешната евангелска притча за поканените на голяма вечеря.
Братя и сестри, голямата Господня вечеря продължава и ще продължава на веки. Продължава и настойчивата покана към всички нас: Елате на приготвената вечеря! Елате на св. евхаристийна Трапеза! На тази трапеза се предлага всичко, за което копнее човешката душа и утолява нейните висши стремежи: красота, вечен живот, добро, правда, мир, истина, вечна и блажена радост.
За тази голяма и вечна трапеза мнозина са звани, а малцина избрани. Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран! Това до голяма степен ще зависи от самите нас – от нашето желание и решение.
Господи, дай ни воля и разположение на сърцето, за да се отзовем на божествената Ти покана, та заедно с Твоите малцина избрани да ядем хляб в Твоето Царство! (Лука 14:15) Амин!
Протоиерей Иван Найденов
В рубриката "Съвременна Библия" – какво ни подготвя празничния телевизионен ефир? Вече знаем - бомбардировка с коледно-романтични комедии. Те ни "помагат" да погледнем на живота по един по-простичък начин. Животът става някак по-сладък и лесен за разбиране – La dolce vita. Историята на Рождество Христово не ни представя нещата толкова просто. В нея се говори за Дете, родено да спаси човешкия род от греха и смъртта. Това не звучи толкова просто, нали?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..
Лъчезар Ценков и Симеон Герасимов от 10.В клас, специалност „Компютърна техника и технологии“, от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се изкачиха на върха в Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“, проведено в град Банско. Двамата заеха първите места в отборното класиране за цяла България, а Симеон заслужено..
Видинчанката Десислава Николова бе отличена с престижната награда "Бранд на годината", в категория, част от Националните награди "Класция Бг". Отличието е във връзка с нейния бранд, предлагащ уникални чанти за всички онези дами, които не се притесняват да покажат себе си, да бъдат по-различни и нестандартни. Победителите в конкурса са избрани от..
Продължава дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино. Православният храм "Свети Николай" се нуждае от нов покрив. Преди две години се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай -Кунино", чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Необходимата сума за извършване на..
Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града. Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..
Преди точно една година, на уютната уличка " Папуджийска, 3" във Видин, се роди едно малко магично кътче, което пренесе вкусовете на Италия в сърцето на Северозапада. Това е “ Захарният свят ” – мечтата на талантливата сладкарка Милена Вълкова , превърната в реалност. Една година по-късно празнуваме заедно с нея първия рожден ден на..
В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...