Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим със стреса и разходите по време на празниците

| Анализ



Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета. 

Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране, поставянето на граници и споделянето на отговорности. Вместо да се стремим към перфектност, е важно да се съсредоточим върху радостта от времето с близките ни и да си оставяме време за себе си, обясни психологът Стела Дечева:


"Възможно е да не си причиняваме стрес, а дори и да се подхлъзнем малко по "пързалката", защото няма как, ние сме хора, влияем се, още от края на ноември, началото на декември навсякъде се украсява... И някак това ни прави тревожни, засилват се депресивните състояния, особено при по-самотните хора. Може да се избегне. Най-добре е да се започне ранно планиране, за да не се събира всичко накрая. Също така в ранното планиране, да включим бюджета, не е окей след това шест месеца да изработваме парите, които сме похарчила по Коледа, реално това не е и целта на празника, той е с различна идея. Идеята е да сме с хората, които обичаме и да се насладим на една топлина и на щастие с обградените ни хора. Докато напоследък се наблюдава точно обратното - впускане в безумно пазаруваме, претоварване с хиляди ястия, което е напълно излишно. Хубаво е също така да споделяме - не да се нагърбваме с всичко, а когато вече усещаме, че ще се претоварим или ни идват повече задачите, да помолим някой да ни помогне, не може един да свърши всичко за всички останали."


От финансова гледна точка, разумното разпределение на бюджета и придържането към него могат да намалят напрежението, каза финансовият консултант Димитър Петров. Специалистът препоръчва планиране на разходите, съставяне на списъци и избягване на импулсивни покупки, за да можем да се насладим на празниците, без да съжаляваме за направените разходи.


"Основното, за да не си натоварваме бюджета е да подготвим предварително какви разходи искаме да направи, т.е. не е лошо още октомври, ноември да решим за кого и какви подаръци ще купуваме, ако не какви, поне какъв бюджет да отделим за това нещо. Като списък в най-добрия случай или поне "бюджетна разбивка" какво искаме да похарчим по празниците, за да избегнем купуването на импулсивни продукти, в резултат на много хубавите рекламни кампании на онлайн и не само онлайн търговците. Това е основното, с което трябва да започнем, другото е да се избегнат отрупаните маси... Защото в Западна Европа и в България, и в Щатите са в резултат на едни много изхвърлени тонове храна, което не е най-разумното нещо, което да правим в 21-ви век."


Нашата разходка сред видинчани показа, че хората имат свои собствени трикове за справяне със стреса и бюджета, като много от тях потвърдиха препоръките на специалистите.


"Стремим се едно след друго, за всеки празник, важните неща да са подсигурени, като и уютът в дома е ниво. Цените са доста високи в нашия град, така че малко по-скромно, но от всичко по малко има на трапезата и подаръчета за всеки. Времето прекарано с близките е най-важно... Трудно поддържам баланса между работата и подготовката за празниците. Повече време съм на работа, така че остават почивните дни... Моите специални трикове са помощта от родителите, като един млад, все още човек, помагат ми и с подготовката на празниците, и финансово понякога, това е моят трик. Да не се случват нещата в последния момент, това може би е ключовото. Повечето българи са с нагласата, че всичко се отлага до последния момент и аз с две мънички деца също оставям нещата за последния момент и това ме стресира."


В крайна сметка най-важното е да помним, че празниците са време за споделени мигове и създаване на спомени. Ако се фокусираме върху това, а не върху перфектността, празниците наистина могат да бъдат по-смислени, светли и радостни.


Повече по темата в прикачения звук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00