Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим със стреса и разходите по време на празниците

| Анализ



Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета. 

Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране, поставянето на граници и споделянето на отговорности. Вместо да се стремим към перфектност, е важно да се съсредоточим върху радостта от времето с близките ни и да си оставяме време за себе си, обясни психологът Стела Дечева:


"Възможно е да не си причиняваме стрес, а дори и да се подхлъзнем малко по "пързалката", защото няма как, ние сме хора, влияем се, още от края на ноември, началото на декември навсякъде се украсява... И някак това ни прави тревожни, засилват се депресивните състояния, особено при по-самотните хора. Може да се избегне. Най-добре е да се започне ранно планиране, за да не се събира всичко накрая. Също така в ранното планиране, да включим бюджета, не е окей след това шест месеца да изработваме парите, които сме похарчила по Коледа, реално това не е и целта на празника, той е с различна идея. Идеята е да сме с хората, които обичаме и да се насладим на една топлина и на щастие с обградените ни хора. Докато напоследък се наблюдава точно обратното - впускане в безумно пазаруваме, претоварване с хиляди ястия, което е напълно излишно. Хубаво е също така да споделяме - не да се нагърбваме с всичко, а когато вече усещаме, че ще се претоварим или ни идват повече задачите, да помолим някой да ни помогне, не може един да свърши всичко за всички останали."


От финансова гледна точка, разумното разпределение на бюджета и придържането към него могат да намалят напрежението, каза финансовият консултант Димитър Петров. Специалистът препоръчва планиране на разходите, съставяне на списъци и избягване на импулсивни покупки, за да можем да се насладим на празниците, без да съжаляваме за направените разходи.


"Основното, за да не си натоварваме бюджета е да подготвим предварително какви разходи искаме да направи, т.е. не е лошо още октомври, ноември да решим за кого и какви подаръци ще купуваме, ако не какви, поне какъв бюджет да отделим за това нещо. Като списък в най-добрия случай или поне "бюджетна разбивка" какво искаме да похарчим по празниците, за да избегнем купуването на импулсивни продукти, в резултат на много хубавите рекламни кампании на онлайн и не само онлайн търговците. Това е основното, с което трябва да започнем, другото е да се избегнат отрупаните маси... Защото в Западна Европа и в България, и в Щатите са в резултат на едни много изхвърлени тонове храна, което не е най-разумното нещо, което да правим в 21-ви век."


Нашата разходка сред видинчани показа, че хората имат свои собствени трикове за справяне със стреса и бюджета, като много от тях потвърдиха препоръките на специалистите.


"Стремим се едно след друго, за всеки празник, важните неща да са подсигурени, като и уютът в дома е ниво. Цените са доста високи в нашия град, така че малко по-скромно, но от всичко по малко има на трапезата и подаръчета за всеки. Времето прекарано с близките е най-важно... Трудно поддържам баланса между работата и подготовката за празниците. Повече време съм на работа, така че остават почивните дни... Моите специални трикове са помощта от родителите, като един млад, все още човек, помагат ми и с подготовката на празниците, и финансово понякога, това е моят трик. Да не се случват нещата в последния момент, това може би е ключовото. Повечето българи са с нагласата, че всичко се отлага до последния момент и аз с две мънички деца също оставям нещата за последния момент и това ме стресира."


В крайна сметка най-важното е да помним, че празниците са време за споделени мигове и създаване на спомени. Ако се фокусираме върху това, а не върху перфектността, празниците наистина могат да бъдат по-смислени, светли и радостни.


Повече по темата в прикачения звук


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и..

публикувано на 28.03.25 в 14:00

Биляна Боянова: Реставрирането на мебели е нещо уникално

Реставрирането на мебели е, когато възстановяваме старото си обзавеждане до първоначалния му вид по функционалност или подновяваме финишните му покрития. Обновяването има различни техники, които изискват много устременост, търпение и внимание. Трябва да отбележим обаче, че не всички мебели подлежат на реновиране или реставриране..

публикувано на 28.03.25 в 13:00