"Всички тия умряха с вяра, без да получат обещанията, а само отдалеч ги видяха и се увериха, приветствуваха ги и изповядаха, че са чужденци и пришълци на земята" (Евр. 11:13).
"Тъй говори апостолът за старозаветните праведници, които се удостоили да бъдат отци и предци по плът на нашия Господ Иисус Христос. Всички те живели преди Рождество Христово – едни десетки, други стотици, трети дори хиляди години – и всички те разполагали далеч не с тези средства за спасение, каквито имаме ние, живеещите след Рождеството на Христа.
А в същото време, как живели те? Сияели с такава вяра и благочестие, каквито рядко се срещат дори между нас, християните. Откъде идвало това? Най-вече оттам, че те имали правилен възглед за живота, съзнавали и изповядвали, че хората са само чужденци и пришълци на земята и че тяхното истинско отечество е на небесата (Евр. 11:14–16).
Ах, как би се изменил към по-добро нашият живот, братя, ако ние твърдо бихме помнили тази проста и общоизвестна в християнството истина. А те я помнили и се ръководели от нея в своята дейност!
Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – съвсем понятно е защо ни е необходима вярата. Страната, в която ние се озоваваме след самото си рождение като пришълци, е страна неизвестна нам. Пътищата, по които сме длъжни да извършваме своето странстване към небето са също пътища неизвестни. Накрая и страната, към която трябва да се стремим, страната на вечността, е още по-непозната за човека.
Нужно е някой да ни даде верни сведения за тази и за другата страна и да ни посочи пътя, водещ право към небесното отечество. Нужен ни е знаещ и благонадежден водач, на когото бихме могли изцяло да се доверим. И ето, сам Господ Бог ни е дал всички необходими за нас сведения в Своето свръхестествено откровение. Сам Господ Бог ни е дарувал такъв надежден пътеводител в лицето на Светата православна църква, щото тя под Неговото невидимо ръководство да ни изяснява истините на откровението, да ни преподава благодатни сили за подкрепа по пътя и да ни предпазва от всякакви отклонения и заблуди. И за нас, чужденците на земята, остава само да вярваме с цялото си сърце и душа в истините на Божественото откровение и да се предадем изцяло с детско доверие на светата Църква, нашата духовна майка и ръководителка към вечния живот.
Ние сме чужденци и пришълци на земята, нашето отечество е на небесата – понятно е защо ни е необходимо благочестието. Чужденците не бива да се бавят по пътя и да се привързват към определени места. Напротив, те трябва да вървят все напред и напред, за да достигнат желаната цел. Ние се спираме по пътя си към небето, привързваме се към земята, когато и с мисли, и с желания, и с чувства се въртим във вихъра на земната суета, когато се предаваме на светски удоволствия, привързваме се към земните блага и богатства, увличаме се от суетна слава и почести, с една дума – когато живеем порочно.
Можем да бъдем устремени напред по пътя към небето само тогава, когато нашият ум мисли "за небесното… а не за земното" (Кол. 3:2), когато нашето сърце се стреми към духовни и вечни блага, когато нашата душа се възвишава над плътта и възхожда от една степен на нравствено съвършенство към друга по лествицата на добродетелите, водеща към Бога. Кой от нас след всичко това, ако той наистина желае да достигне небесното отечество, не ще осъзнае напълно обязаността да разпънеш "плътта си със страстите и похотите" (Гал. 5:24), да умъртвиш "земните си членове" (Кол. 3:5) и да се подвизаваш в благочестието (1 Тим. 4:8)? Амин."
Митрополит Макарий Булгаков
В рубриката "Съвременна Библия" – около двата големи християнски празника Рождество и Възкресение Христово, винаги текат много тематично свързани научно-образователни продукции. Изводът от тях винаги е един и същ – християнството е нищо повече от културно-религиозен феномен; Христос е чудесна личност, но не е Божий Син; битието е определило съзнанието на апостолите; Библията е сборник с текстове, написани от много и предимно неизвестни автори. Много и предимно неизвестни са и нейните редактори. Готов ли си да се довериш на науката в тези научно-образователни продукции? Аз - не!
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..
Лъчезар Ценков и Симеон Герасимов от 10.В клас, специалност „Компютърна техника и технологии“, от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се изкачиха на върха в Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“, проведено в град Банско. Двамата заеха първите места в отборното класиране за цяла България, а Симеон заслужено..
Видинчанката Десислава Николова бе отличена с престижната награда "Бранд на годината", в категория, част от Националните награди "Класция Бг". Отличието е във връзка с нейния бранд, предлагащ уникални чанти за всички онези дами, които не се притесняват да покажат себе си, да бъдат по-различни и нестандартни. Победителите в конкурса са избрани от..
Продължава дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино. Православният храм "Свети Николай" се нуждае от нов покрив. Преди две години се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай -Кунино", чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Необходимата сума за извършване на..
Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града. Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..
Преди точно една година, на уютната уличка " Папуджийска, 3" във Видин, се роди едно малко магично кътче, което пренесе вкусовете на Италия в сърцето на Северозапада. Това е “ Захарният свят ” – мечтата на талантливата сладкарка Милена Вълкова , превърната в реалност. Една година по-късно празнуваме заедно с нея първия рожден ден на..
В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...