Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Читалищни дейци настояват за по-голяма прозрачност по програма на Министерството на културата

Снимка: Радио ВИДИН


Читалищни дейци разпространиха отворено писмо по повод резултатите на културните институции, кандидатствали по програма "Читалища" на Министерството на културата. С него те настояват за повече средства и по-голяма прозрачност при финансирането на проекти по програмата. Искането им е публикувано в интернет, където всеки техен съмишленик може да го подкрепи. 

"Програма "Читалища" е една дългоочаквана програма, защото проблемите с финансирането на тази уникална българска институция - читалище, съществуват от дълги години. Последните две години слух се носеше, че ще има програма, която ще бъде целенасочена към читалищата, ще бъдат само те бенефициенти и ще могат максимално да се възползват от средства, предоставени от държавата, за да подобрят своето техническо оборудване. Програмата беше обявена и за съжаление ресурсът, който беше отделен, се оказа изключително недостатъчен. Едни 2 млн. лева, които трябваше да бъдат разпределени между 3 700 читалища, които са регистрирани. В крайна сметка се оказа, че по тази програма са кандидатствали малко над 1400 читалища, което отново е внушителна цифра. Това показва, че читалищата имат много голяма нужда от подкрепа... Всички, които се обединихме около това отворено писмо сме наясно, че е направена първата стъпка и че читалищата вече са на фокус, но е важно процесът да продължи в една правилна посока и читалищата да са активна страна в този процес, а не Министерството някак си самостоятелно или с ограничен брой хора да обсъжда и да въвежда правила, които след това се оказват недостатъчно ефективни. От тези 1 423 читалища, одобрени за финансиране са едва 6%, това са 81 читалища, което е крайно недостатъчно. Голяма част от тях са градски, програмата е насочена главно към тях. Читалищата в селата са не по-малко значими...", обясни Силвана Сюлейман от "Видинска фонд читалища". 

Силвана Сюлейман, Видински фонд читалища. Снимка: Радио Видин
Друг проблем, който читалищните дейци са установили при оценяването на проектите, е липсата на ясни критерии и прозрачност, обясни Силвана Сюлейман. 

"Бяха посочени няколко вида критерии, които всеки може да види в интернет, но всъщност фактът, че една голяма част от читалищата получиха еднакъв брой точки, одобрените са с 30 и 29 точки, тоест 81 читалища имат 29 или 30 точки. Всички останали, които са допуснати, са с 28 точки. За всеки човек, който има дори най-малък опит в реализирането на проекти, е ясно, че тези критерии не са достатъчно конкретни и не са сработили. Освен това няма мотиви защо дадено читалище е получило тези точки, защо друго не е. Има още много неща, които могат да се намерят, като недостатъци на програмата, но на този етап не това е най-важно. Важно е тази програма да я има и тя да е различна, и да бъде максимално ефективна за всички читалища. Нека читалищата да бъдат част от процеса по създаване на подобни програми." 

Общо 15 читалища от област Видин са кандидатствали по програмата през тази година, одобрен за финансиране е само проектът на Народно читалище "Развитие"-Белоградчик. 

"Това е едно от читалищата с най-висок капацитет, с най-много реализирани проекти. Може би това е да е основанието на оценителите да му дадат 29 точки, нямаме читалище с 30 точки."

Представителите на читалищата се надяват да привлекат вниманието на институциите и обществеността и догодина процесът по оценка на проектите да е много по-прозрачен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Безплатни прегледи за рак на гърдата организират в Ново село и Бойница

Ново село и Бойници стават част от кампанията на Центъра за защита правата в здравеопазването за профилактични прегледи, насочени към ранното откриване на рак на гърдата. Инициативата е насочена към жените над 40-годишна възраст от малките населени места в страната, каза председателят на неправителствената организация д-р Стойчо Кацаров:..

публикувано на 08.09.25 в 17:30

Децата и еврото: Как подрастващите ще свикнат с новата валута

Предстоящата парична промяна поставя въпроси не само пред икономиката и бизнеса, но и пред една друга голяма обществена група – тази на подрастващите. Как те ще се адаптират към новата валута, каква роля ще имат родителите и защо не и училището? Как ще се превалутират джобните пари и доколко важни ще бъдат семейните уроци по финансова грамотност и..

публикувано на 08.09.25 в 17:00

Спомняме си за художника Никодим Ненов

В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за художника Никодим Ненов - роден на 3 юни 1940 година в Габаре, Община Бяла Слатина. Само преди дни в ХГ "Иван Фунев" във Враца бе открита изложба-плакат по повод 85 години от рождението на художника, с творби собственост на семейството. Никодим Ненов завършва Висшия институт за..

публикувано на 08.09.25 в 16:15

Отбелязваме Международния ден на грамотността

Въпреки технологичния напредък, милиони хора по света - включително деца, не могат да четат или пишат. Затова днес не само празнуваме онези, които имат този ключ към знанието, но и си задаваме важни въпроси: Колко е ценно да си грамотен? Какво е грамотността днес - просто буквите, или умението да разбираш, мислиш критично и комуникираш отговорно?..

публикувано на 08.09.25 в 15:30

Над 400 пожара във Видинско през пожароопасния сезон – повечето без материални щети

Пожароопасният сезон приключва. Тази интензивност на повикванията, каквато е имало в началото на лятото, значително е намаляла. Това съобщи главен ин спектор Георги Георгиев- Началник на сектор "Превантивна и контролна дейност" в РДПБЗН-Видин . За периода на пожароопасния сезон, от 1 юни до началото на септември /2 септември/, 411 са пожарите...

публикувано на 08.09.25 в 11:00

"Неделник" от 07 септември 2025 година

От днес Враца се превърна в център на гръцката култура с второто издание на проявата "Калимера, Враца" . Днес и в понеделник на жителите и гостите на града ще им е празнично с музиката, танците и вкусовете на южната ни съседка. Завърши ремонтът на православния храм "Свети Николай архиепископ Мирликийски Чудотворец" в село Сливовик..

публикувано на 07.09.25 в 13:51

Духовното лозе, което ни е дадено да работим, за да ражда добри плодове

Намираме се в Тринайсета неделя след Петдесетница , в която си припомняме разказа на Господ Иисус Христос за добрите и лошите стопани на Неговото стадо. "Притчата е неголяма назидателна история с дълбок смисъл. Христос често, обръщайки се към хората, говорел с притчи. Чрез прости образи и разбираеми за околните примери Той разкривал..

публикувано на 07.09.25 в 08:00