Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторки с възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинско

6
Снимка: Елисавета Йорданова



Възстановка на над 100-годишна риза бърчанка от Видинския край е един от подаръците, които неотдавна получи за рождения си ден етнографът от Русе Искра Тодорова. Ризата е изработена от майсторките везбарки Капка Виткова от Видин и Елисавета Йорданова от Русе. Поръчана е от близки на етнографката, която е с корени от Видинския край. За да създадат риза, доближаваща се максимално до традиционната, носена от българката преди повече от век, двете майсторки използвали автентично платно. Именно наличието на оригинален материал мотивира видинчанката, която по професия е машинен инженер, но повече от 20 години издирва, проучва и изработва зашивки на стари български ризи, да се заеме с изработката. Заедно с Елисавета Йорданова пресъздават характерната за района на Белоградчик и Димово традиционна дреха. 

Имаше оригинално платно. Един от големите проблеми да се създават подобни възстановки е липсата на материали за съответните периоди. Съвременните платове, които се намират, не дават същия ефект. В случая  ни се предостави оригинално платно. Това ни предизвика да се захванем и да предоставим оригинални мотиви от 19 век, края на 19 век, може да се каже. Това са мотиви, които са взети от първите издания с автентични шевици, включително видински, на Националния етнографски музей...Проблемът е само с материалите. Между нашата риза и това, което пише в книгите на изследователите, разликата са само конците. Ние до вълнени конци няма как да се доберем. Изпълнена е със съвременно мулине."

Видинските шевици са "извънредно дребни и нежни". Изпълнението им изисква майсторство, търпение и прецизност. Ето защо възстановяването на автентичната риза бърчанка от Видинско продължава около 4 месеца. 

Притежателката ѝ Искра Тодорова смята, че красивият дар я връща към корените ѝ, а като етнограф припомни, че носията е свещена дреха за българина.

Инициативата за възстановяването на традиционната българска дреха е близък семеен приятел на русенката с корени от Видинско. 

"Млад човек, който преди около три години ме потърси в музея, тъй като аз работя като етнограф в русенския музей, за консултация, тъй като беше много впечатлен от българските носии. Всъщност той разви невероятен интерес към носиите изобщо. С времето се сприятелихме, стана като член на нашето семейство. Много искаше да ме зарадва за рождения ден, тъй като знаеше, че аз имам само части от видинската носия  по наследство, майка ми е от Раяновци. По негова инициатива нещата се случиха. Свързал се е с двете майсторки - Елисавета и Капка, на които съм страшно благодарна, тъй като са положили колосален труд и то за доста малко време. Та въпросният млад господин Кристиян Кръстев е инициаторът. Междувременно беше ангажирал цялото семейство, та всъщност ризата е като дар от цялото семейство..."


Искра Тодорова разказа също, че ризата е основата на всяка българска носия и дори може да се нарече най-важната част на традиционното облекло.  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36

Дегенеративните ставни заболявания се подмладяват

Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..

публикувано на 03.02.25 в 17:23

Какви грижи полага Община Видин за дърветата в градската част?

За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..

публикувано на 03.02.25 в 17:00