Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общински съвет-Видин прие актуализация на бюджета и капиталовите разходи за 2024 г.

Снимка: Радио Видин

Днес бе проведено последното заседание за годината на ОбС във Видин, на което присъстваха 27 общински съветници. Дневният ред включваше 21 точки. 

На заседанието единодушно и без дебат бе прието предложението за Актуализация на Поименния списък за капиталови разходи в Община Видин през 2024 г. и Актуализация на бюджета на Община Видин за 2024 г. по приходната и разходната част, както и разчети за сметките за средства от Европейския съюз.

Общинските съветници приеха и План-сметката за относимите разходи на Община Видин за извършване на дейностите по предоставяне на услугите от Закона за местните данъци и такси. План - сметката тази година се намалява, като се оптимизират някои разходи, каза заместник-кметът по финансово - стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие Мартин Дончев.

Направени бяха предложения за увеличаване броя на машините за извозване на отпадъците и контейнерите, както и такова за по-често миене на улиците и поддържане на отводнителните шахти. Като довод бе даден фактът, че Видин се намира на последно място по количество на фини прахови частици. 

Приети бяха също предложенията за Дългосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива на община Видин за периода 2025 - 2034г., Програма за енергийна ефективност на община Видин за периода 2025 - 2034г и Покана за кандидатстване с проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Процедура „Иновативни здравно-социални услуги“, финансирана по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 - 2027.

Дебат предизвика предложението за продажба на имот частна общинска собственост, представляващ апартамент със застроена площ 96,28 кв.м., ведно със съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото, с административен адрес гр. Видин, ул. „Васил Петлешков”, №3. Някои общински съветници, сред които и Валери Василев от ГЕРБ,  предложиха общинските имоти да не се продават, за да служат за социални цели. От Местна коалиция СДС не приеха предложението, като се обосноваха, че това не са социални, а общински жилища.

Общинските съветници не приеха днес отново да се гледа въпросът за наемите на общинските жилища в града. Да влезе като точка първа в дневния ред на заседанието направи Валери Димитров от името на групата на ГЕРБ. "За“ включване на предложението в дневния ред на сесията гласуваха 9 общински съветници, "против“ - 13 и 4 "въздържал се“. Така то бе отхвърлено. 

Репортаж по темата - в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Богата програма за панаира в Оряхово

Традиционният оряховски панаир и тази година ще зарадва жители и гости на града. От 13 до 24 август са планирани широка палитра от различни събития, отговарящи на интереса на всички възрастови групи. Предвидени са концерти, различни културни и спортни събития. Панаирните дни в Оряхово имат почти 100-годишна традиция, като през 2025 г. ще е 94-тото..

публикувано на 07.08.25 в 14:00

Стоян Захариев и Ники Станоев стават част от "Classic TELEGRAFA DJ Fest 2025"

"Classic TELEGRAFA DJ Fest 2025" ще се проведе за 16-и пореден път  във Видин. Броени дни остават до началото на музикалното събитие, което среща видинските диджеи ветерани с меломани от различни поколения - хора, живеещи в града, но и такива, пристигнали в средата на лятото от близо и далеч, нетърпеливи да станат част от партито.  Макар че..

публикувано на 07.08.25 в 13:51

Ще имат ли ефект новите мерки за електрическите тротинетки

Затягат контрола при използването на електрическите тротинетки. Застраховка "Гражданска отговорност" ще е задължителна за водачите, забранява се движението в тъмната част на денонощието за тези превозни средства. Тротинетките трябва и да са регистрирани. Това са част от приетите изменения в Закона за движението по пътищата. Мерките са рестриктивни,..

публикувано на 07.08.25 в 13:00

Фонтанът в центъра на Видин зеленяса и това лято

Често говорим за поддържането на градската среда, а темата за фонтаните във Видин всяко лято излиза на дневен ред. Един от най-старите фонтани в града - този, който се намира точно пред сградата на Общината, е в незадоволително състояние. Преди четири месеца от общинското ръководство увериха, че всички фонтани ще бъдат почистени и подложени на..

публикувано на 07.08.25 в 12:21

В "Музикална зона" на 07 август 2025 слушаме Том Гебел

Феновете го наричат " Доктор суинг ". Очарователен и с чувство за хумор, той винаги е способен да осигури на аудиторията допълнителна порция добро настроение. Харизматичен певец, с дълбок плътен глас и уникален стил, който съчетава мощта на биг бенда с елегантността на Easy Listening. Изпълнява както авторски песни, така и кавър версии. Негова музика е..

публикувано на 07.08.25 в 09:00

"Пеещи артисти" с "таен" концерт в Белоградчик

"Пеещи артисти" ще поставят утре вечер началото на пилотното издание на фестивала "Сцена на върховете", който до края на лятото ще се провежда заедно с "Опера на върховете" в Белоградчик. Публиката ще може да се наслади на изпълненията на едни от най-обичаните български звезди, участващи в проекта на продуцента Игор Марковски "Пеещи артисти". Сред..

публикувано на 06.08.25 в 15:08

Тече подготовката за традиционния Видински панаир

Отново е август и отново е време за панаир . От 22 до 30-и колоритната панаирна атмосфера ще завладее Видин. Общината, която е организатор на традиционния Видински панаир, вече обяви, че приема заявки за участие. Започна и подготовката на терена в бившето военно поделение до крепостта "Баба Вида", където събитието се провежда от 2013 година. Извършва..

публикувано на 06.08.25 в 14:25