Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сурвакането в миналото и днес

Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник
Снимка: Полина Тодорова




В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането". Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по "Етнография" към Регионалния исторически музей във Видин:

"Сурвачките се променят във времето, когато се приема Християнството и се посвещават на Свети Василий, чиито ден се чества на 1 януари или по стария календар на 14 януари, когато е започвала традиционната нова година. Сурвакането е свързано с една пръчка, която обикновено е била от черница или дрян. Отсича се от по-възрастен човек в семейството с един удър. Думата произтича от "сур", което е название на елен. Еленът е онова животно, което в представите на старите българи се свързва с другия свят. Това е едното значение на думата е другото е "сур" от "сурово", тоест дървото е сурово и прясно отсечено."

Дряновата пръчка е символ на тази здравина, разказва още Сашка Бизеранова:

"Това е дървото, което най-рано цъфти и чиито плодове събират слънчевата светлина през цялата година и най-късно узряват. Всичко от дряна се използва-кората е изключително здрава, пъпките участват в обичая за гадание в нашия край...Най-старата украса, която се е слагала върху сурвачките, това е паричката. След време вече настъпва идеята да бъде по-украсена и колкото повече е по-натоварена с най-различни неща, толкова повече в това ще върви на семейството и човека."

След ергените по селището тръгват да сурвакат малките деца. По подобие на момците, децата също се организират в дружини, а самите те са празнично облечени, с торбички през рамо и със сурвачки в ръце. Възрастта на малките сурвакарчета варира от 4 до 12 години. Децата влизат по къщите и удрят със сурвачките домашните по гърбовете, изричайки установени от традицията благопожелания, специфични за този обичай и празника. Попитахме и видински деца, запознати ли са с този ритуал и правили ли са сурвачки:

"Да правила съм сурвачка в училище. Тази година също ще правя... Аз тази година не съм правил сурвачка, защото живея в чужбина, но се надявам някоя година да правим и да се науча...върху сурвачките се нанизват пуканки, сушени плодове, парички. С тях сурвакаме старите хора и им пожелаваме здраве и берекет...Ще сурвакам мои познати, приятели и роднини и ще им кажа: 

"Сурва, весела година! 
Да сте живи, да сте здрави!
Всеки работа да има, всяко зло да ви забрави!""

Повече по темата може да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00