Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сурвакането в миналото и днес

Двуметрова сурвачка беше издигната в центъра на Видин по време на фолклорния събор Бъдник
Снимка: Полина Тодорова




В първия ден от новата година отново припомняме за един обичай, който се предава през вековете и е много древен. Става въпрос за "сурвакането". Етнографската наука се занимава с него в традиционния период- от средата на XIV век насам, но този обичай е по-стар и има своите корени по-отдавна, обясни за Радио Видин Сашка Бизеранова, д-р по "Етнография" към Регионалния исторически музей във Видин:

"Сурвачките се променят във времето, когато се приема Християнството и се посвещават на Свети Василий, чиито ден се чества на 1 януари или по стария календар на 14 януари, когато е започвала традиционната нова година. Сурвакането е свързано с една пръчка, която обикновено е била от черница или дрян. Отсича се от по-възрастен човек в семейството с един удър. Думата произтича от "сур", което е название на елен. Еленът е онова животно, което в представите на старите българи се свързва с другия свят. Това е едното значение на думата е другото е "сур" от "сурово", тоест дървото е сурово и прясно отсечено."

Дряновата пръчка е символ на тази здравина, разказва още Сашка Бизеранова:

"Това е дървото, което най-рано цъфти и чиито плодове събират слънчевата светлина през цялата година и най-късно узряват. Всичко от дряна се използва-кората е изключително здрава, пъпките участват в обичая за гадание в нашия край...Най-старата украса, която се е слагала върху сурвачките, това е паричката. След време вече настъпва идеята да бъде по-украсена и колкото повече е по-натоварена с най-различни неща, толкова повече в това ще върви на семейството и човека."

След ергените по селището тръгват да сурвакат малките деца. По подобие на момците, децата също се организират в дружини, а самите те са празнично облечени, с торбички през рамо и със сурвачки в ръце. Възрастта на малките сурвакарчета варира от 4 до 12 години. Децата влизат по къщите и удрят със сурвачките домашните по гърбовете, изричайки установени от традицията благопожелания, специфични за този обичай и празника. Попитахме и видински деца, запознати ли са с този ритуал и правили ли са сурвачки:

"Да правила съм сурвачка в училище. Тази година също ще правя... Аз тази година не съм правил сурвачка, защото живея в чужбина, но се надявам някоя година да правим и да се науча...върху сурвачките се нанизват пуканки, сушени плодове, парички. С тях сурвакаме старите хора и им пожелаваме здраве и берекет...Ще сурвакам мои познати, приятели и роднини и ще им кажа: 

"Сурва, весела година! 
Да сте живи, да сте здрави!
Всеки работа да има, всяко зло да ви забрави!""

Повече по темата може да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00