Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Иванова: Видинската библиотека е единствената, която заема книги и организира събития в малките населени места

Директорът на РБ „Михалаки Георгиев“-Видин Десислава Иванова
Снимка: Виктория Топалска


Динамична 2024 година изпрати Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин. През изминалите 12 месеца културната институция отново имаше добре работеща програма за деца, достатъчно и разнообразни събития за възрастни, успех постигна и доброволческата инициатива в помощ на библиотечните специалисти. Успешно са реализирани няколко проекта, други предстои да бъдат изпълнени, обясни директорът Десислава Иванова. 

"Разработихме няколко проекта за кандидатстване, като за наша радост всички бяха одобрени, спечелихме финансиране. Вече приключихме работата по един от тях и това е проектът, с който обогатяваме с книги и информационни източници,  проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност". За 2024 година стартирахме друг проект, касаещ експертно-консултанската функция на библиотеката. Реализирахме и две печатни издания - фотоалбум на Краси Кръстев и едно издание за Жул Паскин и синагогата. Нарекохме го "Скиникът евреин и неговият храм". Останалите два проекта ще започнем през 2025 година, тъй като подписахме договорите за финансиране дни преди края на 2024 година. Това са проектите "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" за 2025 година, проектът за техническо обновление и оборудване, както и за развитие на дейностите за деца и на дейностите по медийна и информационна грамотност. Продължаваме да пътуваме с двата библиобуса и да надграждаме тази услуга и можем да се похвалим, че все още сме единствената библиотека, която заема книги и предоставя събития за деца и възрастни в малките населени места."

Едно от постиженията, с които библиотечните работници най-много се гордеят, е проектът за техническо обновяване на културната институция.

"Компютърната техника, с която работим и предоставяме на читателите ни, е придобита още през 2009 година по Програма "Глобални библиотеки България. Впоследствие тя е надграждана или е частично обновявана с нова. Но това е недостатъчно за работата, която извършваме в тази насока. Към момента на разположение на потребителите, както и за целите на обучителните информационни кампании са останали само 9 компютъра. Чрез тази програма ще закупим още 12. Те ще бъдат и стационарни, и мобилни. Ще бъдат използвани не само в информационния център, но и в другите звена на библиотеката, а също и чрез мобилната библиотека за изнесени инициативи в другите населени места. По този начин вече ще можем да отговорим напълно на потребноститет на нашите читатели."
 
През 2024-та стартира и оборудването на дигитален център за създаване на онлайн дигитални колекции.

Над 1500 са читателите на видинската библиотека за последната година и спрямо населението на областта се увеличават. Малко над 1000 от тях са жените, около 500 - мъжете. 700 са читателите до 14-годишна възраст. Лек ръст се наблюдава при младежите до 18-годишна възраст, които отново се завръщат в библиотеката.  Директорът Десислава Иванова отчете също, че мобилните библиотеки са посетили 67 населени места в област Видин, 500 читатели са заели книги от тях, около 5000 деца и възрастни са ги посетили. Най-търсена е развлекателната литература, обясни Десислава Иванова.

Още за дейността на културната институция може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00

95 години навършва железопътната гара в Зверино

През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..

публикувано на 04.02.25 в 08:36