Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остават ли безнаказани чуждестранните шофьори, нарушили пътните правила у нас

2
Снимката е илюстративна.
Снимка: Радио ВИДИН

Шофьори сигнализираха за множество пътни нарушения, свързани с превишена скорост, неправилни маневри и други подобни провинения от страна на чуждестранни водачи. Според шофьори, с които разговаряхме, много от нарушенията на пътя от страна на чужденци остават ненаказани, защото преминават транзит през страната и по този начин избягват санкциите. Допълват, че това е основната причина по натоварения международен път Е79, а и не само, често да се срещат чуждестранни водачи, които не спазват правилата в Закона за движение по пътищата, а това от своя страна води до риск от инциденти:

"За тях не е проблем, затова карат като луди, да не се санкционират. Например в Румъния, ако караш с превишена скорост над 30 км. над ограничението директно ти взимат книжката, а тук няма такива за турците най-вече. Карат като луди, имат снимки, минават си на границата без проблеми... Всеки ден шофирам, свидетелствам всеки ден най-вече на превишена скорост, на изпреварване на забранени места. Много е опасно... Повечето като излязат от България, особено така да кажем в по-белите държави, там стриктно се спазват правилата... Предимно румънци, турци, поляци карат в нарушение, не се съобразяват с ограниченията по пътищата, с пътната маркировка, защото не им се търсят глобите и се чувстват безнаказани... Най-вече румънци и турци с тировете летят безпроблемно, никой не ги закача. Защото явно имат чужда регистрация, адрес и не могат да ги намерят и не ги и спират сигурно, така мисля... Тия румънски коли една след друга нарушават. Те са група и като тръгне един да изпреварва и другите тръгват след него. Бързат може би и тия камиони за магистралата и те хвърчат. Някой глобява ли ги?" 

Във връзка със сигнала изпратихме запитване до МВР по следните въпроси: 

Как се осъществява контролната дейност към чуждестранните водачи, има ли нещо по-различно като практика към тях спрямо българските водачи, примерно ако не разбират езика как се процедира? 

Статистика относно санкционираните чуждестранни водачи.

Какво се случва с наложените санкции, по какъв начин достигат до нарушителя?

Може ли санкциониран водач да не заплати наложена глоба и да напусне свободно страната? В такъв случай как се процедира, как се събира сумата, която той дължи?

Каква е събираемостта от тези глоби наложени на чуждестранните водачи?

Главна дирекция "Национална полиция" ни предостави следната информация:

"Превантивният контрол на пътното движение се осъществява от полицейските наряди основно чрез: видимо присъствие, проверки и регулиране на движението. В случаи на установено нарушение на ЗДвП от водач, който няма постоянен адрес на територията на България, се прилагат разпоредбите на чл. 40, ал. 5 и чл. 52, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания. При осъществяване на задълженията си, шофьорът да бъде запознат с основанията за предприетите действия и разясняване на извършеното нарушение или престъпление и при условие, че нарушителят не владее български език, униформеният може да ползва преводач, който владее съответния език.

Глобата, наложена с наказателно постановление или фиш, се предоставя на водача за незабавно заплащане, а в случаи, когато доброволното плащане не е осъществено в определения срок, сумата се събира от Национална агенция за приходите.

От ГДНП уточняват, че в действащото законодателство няма правно основание за възпрепятстване напускането на страната от нарушителите, които не са заплатили доброволно наложените им глоби по ЗДвП.

Според данните от статистиката, в периода от 01.01. до 30.11.2024 г. на лица без постоянен адрес у нас, са издадени 2 836 наказателни постановления, наложени са 19 511 глоби с фиш. Платените глоби са на стойност 871 920 лева.

Данните не са окончателни предвид динамиката на обстановката и смяна на статусите на документите," уточняват от МВР. 
По публикацията работи: Генади Вельов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07