Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 5 януари 2025 година

17
Снимка: Красимир Каменов

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери, един от младите хора, които се включиха в празника.


Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление. Той е възпоменание за кръщението на Христос във водите на река Йордан, при което за света се открива осезаемо троичността на Бог.
Народът ни е нарекъл денят "Водици".
Още за предпразничното настроение, очаквания и църковни служби е репортажът на кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова.


Добра и пълноценна година изпратиха от читалището във видинското село Синаговци. „Очакваме през тази година и 100-годишнината на нашето читалище“, разказва Даниела Георгиева, секретар на читалище "Наука".


На своя първи конгрес беше учреден Съюз на българските краеведи. Той беше създаден на базата на съществуващите краеведски дружества в страната, които на 2 януари 2020 г. останаха без своя организация и се намериха извън правното пространство. Повече по темата от Стефан Стефанов член на УС на съюза и председател на монтанското краеведско дружество.


Община Ружинци придоби собственост на къща в края на селото, която ще бъде използвана като къща за гости. Дворът на имота ще бъде използван за полагане на основи на нова социална дейност - изграждане на земеделско стопанство. Повече подробности ще чуем от кмета Александър Александров.


Стоян А. Стоянов органзатор на Кулинарните фестивали на България пък ще ни разкаже за изминалата кулинарна година и очакванията за 2025 година.


Идват и Рецептите на Дедо Скръц. Той ни е приготвил картофена ютика с разпарени сухи чушки и лук и „Вредна храна“ - Порезаници хлеб, препечени на печка на дърва, намазани( порезаниците) със свинска мас, ръснати с шарена сол!


Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51