Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Снимка: Ани Петрова


Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб. В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф. Радоситна Александрова от Института  по експериментална морфология, патология и антропология при БАН направи обзор на постигнатото.

"Самата 2024 година започна под знака първите одобрени терапии за генно редактиране. Първата от тях получи "зелена светлина" от американската администрация по храни и лекарства през декември миналата година (има се предвид 2023 година; интервюто е направено в края на 2024 година - бел.ред.). Това беше за лечение на сърповидно-клетъчна анемия и през януари тази година, много скоро след това, дойде и второто одобрение, този път за бета-таласемия... Беше открит ген, тоест една от вариациите, в който се свързва с по-нисък риск от това да се развие болест на Алцхаймер. И една новина, която дойде от екип от учени в Швеция, които разработиха кръвен тест, с който може да бъде направена диагностика на това заболяване, като точността е някъде около 90%."

Към момента диагностицирането се извършва след вземане на проби от гръбначно-мозъчна течност или чрез изследване на мозък с ПЕТ скенер. Ако тестът получи одобрение и пълно приложение, това би облекчило значително изследването, коментира проф. Александрова. А по повод новите медикаменти обясни, че цените им са доста високи и този факт е повод за пореден път да си зададем въпроса има ли нещо по-ценно от човешкото здраве и къде точно трябва да влагаме парите си.

През 2024 година учените продължиха своите изследвания в търсене на нови и обещаващи класове антибиотици, с които да бъде решен проблемът с антибиотичната устойчивост, обясни още проф. Радостина Александрова.

"Според една от публикациите на списание "The Lancet", те посветиха цяла серия от статии на този проблем за антибиотичната устойчивост. Между 2025-а и 2050 година 39 милиона души могат да загубят живота си поради този проблем. Според друга публикация, отново в "The Lancet", ако успеем да направим пробив, това би спасила живота на между 80 и 100 милиона души в същия този интервал." 

Две антитуморни ваксини - срещу рак на белия дроб и меланом, навлязоха през 2024 година в различни фази на клинични изпитвания, каза още проф. Александрова. По думите ѝ в областта на ваксините през годината бяха регистрирани и други постижения. 

"Работи се върху нова ваксина срещу малария. Първата беше одобрена през 2020 година, но целта е да бъдат получавани усъвършенствани ваксини..."

Проф. Александрова проследи и някои любопитни открития през 2024 година, които не са свързани с биомедицината. Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11