Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Снимка: Жоро Александров



Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до днес Христо Ботев присъства в нашата национална памет като пример за саможертва в името на свободата.  За личността, живота и делата на Ботев ни разказа проф. д-р Пламен Митев, преподавател в Софийския университет:

"Изследванията от миналия век категорично доказват, че Христо Ботев е роден на 25 декември 1847 година в Калофер, в семейството на известния, по онова време, възрожденски даскал Ботьо Петков...Твърде от рано има възможност да получи по-богата книжовна култура, в сравнение с други калоферски, млади хора от онова време...Тази негова черта - нежелание да се подчинява на изискванията, на строгата дисциплина, дават основание на настоятелите, които се грижат за българските младежи, учещи в Одеса, да оттеглят материалната си подкрепа за Ботев и той е принуден да напусне Одеса..."

Ако трябва да отбележим по-важни факти за формирането на Христо Ботев като революционер задължително трябва да споменем прословутата му реч, изнесена на 11 май 1867 година в Калофер, която става тема за диспут сред калоферските чорбаджии.  Ботев е принуден да прекрати своето даскалуване в родния си град и заминава за Букурещ, но липсата на средства го принуждават да се откаже от идеята да продължи образованието си и за кратко той се установява в Браила. Това е времето, когато той прави първите стъпки във Възрожденската ни журналистика, издавайки през 1871 година вестник "Дума на българските емигранти". В тази разнолика среда, сред емигранти, Ботев постепенно се утвърждава като представител на по-радикално настроените български младежи и точно това му качество привлича вниманието на Любен Каравелов.

"Христо Ботев е привлечен като един от сътрудниците на Любен Каравелов. Това до голяма степен му позволява да продължи в поетичните си изяви...Неговите стихове за пръв път са отпечатани заедно с поезията на Стефан Стамболов и тази съвместна тяхна книга става много популярна в средите тъкмо на тези хъшове, които вярват във възможността българите да се освободят и са готови да участват с всички сили в една бъдеща Национална революция...Христо Ботев е този, който успява да обедини около себе си по-младите, по-активните по-радикално настроените емигрантски дейци..."

Предпоставките за успешни действие, от страна на организаторите на това въстание, не са били големи и провалът е бил очакван. Междувременно Ботев трябва да поеме грижите за по-малкия си брат и за майка си, а по същото време той заживява заедно със съпругата си, и то без църковен брак. Всичко това се отразява на неговата обществено-политическа дейност.

"Неслучайно, той остава малко или много встрани от онази група, която се е събрала вече в Гюргево, т. нар. Гюргевски апостоли, които замислят новото въстание, известно в нашата история като Априлското въстание от 1876 година...Истината е, че много документи, с които ние разполагаме днес, показват, че Ботев е бил съпричастен на идеите, които обединяват Гюргевските апостоли... Целият този режисиран политически театър, който се разиграва на палубата на Радецки е много добре обмислено от Христо Ботев, за да може да се привлече вниманието на европейската преса, на европейската дипломация към българския въпрос... Целият този добре обмислен сценарий, по който Радецки се доближава до българския бряг край Козлодуй, целува се знамето, всичко това впечатлява не само екипажа и пасажерите, но и в последващите дописки за съдбата на Ботевата чета, тези разкази имат изключително значение за симпатиите, които ще се предизвикат у европейската общественост, по отношение на българите. Самият героичен подвиг, който можем да проследим  от Козлодуй до Врачанския Балкан, по един изключителен начин разкрива готовността на Христо Ботев за саможертва, в името на българската свобода..."

Един кратък разказ за живота на Христо Ботев е недостатъчен да покаже различните измерения на присъствието на Ботев в нашата национална памет. Примерът на Ботев е много важен, особено за по-младите българи, за да видят, че дори при изключително големи трудности, ако вярваш в една идея и, ако ѝ служиш, нищо не може да те спре да постигнеш своята цел и Ботев го показва по един неповторим, гениален начин.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд "Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на обществения..

публикувано на 11.04.25 в 16:04

Реставрираха полилеите в катедралния храм във Видин

През 2022 година от катедралния храм "Свети Димитър Солунски" във Видин обявиха дарителска кампания за реставрация на старинните полилеи от кристал. Тогава оттам беше обявено, че има възможност това да бъде направено в Чехия.  Семейството на Даниела и Йохан Врановски, които живеят в Чехия и имат фирма за производство на стъклени и кристални..

публикувано на 11.04.25 в 15:55

Рая - от улицата до обичания дом

Днешната история в "97 лапи и 1 опашка" е от онези, които не просто стоплят сърцето, а ни напомнят защо вярваме, че всяко куче заслужава втори шанс . Както и миналия петък, и днес ще ви срещнем с едно осиновено куче. А знаете, по-хубави истории от тези няма. Представяме ви Рая - микс между пинчер и британската порода ланкашир хилер ...

публикувано на 11.04.25 в 15:30
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00