Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Снимка: Радио Видин

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото здраве и щом са одобрени за производство, и щом са одобрени за инсталация, значи са абсолютно съвместими с живота и не го застрашават по никакъв начин. Това заяви Балин Балинов- експерт "Климат и енергия" от "Грийнпийс"- България. 

"Митовете наистина са доста, част от тях са смехотворни. Знам, че будят притеснения у някои хора, но това, което е най-смущаващото е, че много често те са под формата на едно-две изречения, хвърлени просто ей така в пространството, написани са с такъв ярък език и целта им е да грабнат вниманието и да събудят страх. И след това понеже хората са заляти с всякаква информация, много малко са склонни да тръгнат да търсят това така ли е наистина, я да видим в някой източник, я да видим, защото хората ги четат в интернет, а интернет е пълен и с много достоверна и смислена информация, с много сайтове, в които тези основните митове са развенчани. Така че аз препоръчвам на хората, които действително изпитват някакви притеснения, включително в сайта на "Грийнпийс" в България ние преди години започнахме да оборваме тези митове. А сега показателите са още по-добри, защото има и напредък и в технологията", посочи Балин Балинов.

Балин Балинов вижда, че това, което дразни най-много хората е използването на плодородна земеделска земя за поставянето на големи фотоволтаични паркове. Казва, че има много други територии, които са доста по-подходящи. Например, това са покривите, повечето от които стоят неизползвани.

Няма опасност за човешкото здраве и за природата изграждането на соларни паркове. Пример за това са работещите в момента фотоволтаични системи на покриви на къщи и предприятия, на халета.

"И хората, които живеят под тези покриви са здрави и са щастливи със своето решение, защото произвеждат собствена енергия. Това е напълно достатъчно доказателство, поне според мен да сме сигурни в безопасността на тази технология", каза експертът.

Това, което е притеснително, е какво ще се случи след края на експлоатационния период на тези фотоволтаични панели и конкретно в България:

"След време, когато те трябва да бъдат премахнати и да бъдат заменени с нови и да бъдат рециклирани, дали няма да се окажат и те в природата или все пак ще стигнат до пунктовете за рециклиране, каквито пунктове работят сега за електроуреди, каквито работят за стари автомобили, които трябва да бъдат разкомплектовани. Това е нещо, за което трябва да сме много внимателни в следващите десетилетия."

Цялото интервю с Балин Балинов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 4 май 2025 година

„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..

публикувано на 04.05.25 в 14:48

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30

СУ "Цар Симеон Велики" във Видин откри дарителска кампания за книги

Видинското Средно училище "Цар Симеон Велики" навършва 143 години от своето създаване. По този повод гимназията е подготвила поредица от събития. Една от тях е дарителската кампания "Четем, за да знаем, че не сме сами", която започна днес. Идеята на инициативата е училищната библиотека да събере и съхрани личните читателски предпочитания на..

публикувано на 02.05.25 в 16:10

Сезонът на кърлежите започна - как да се пазим

С настъпването на пролетта кърлежите се активизират и вероятността от среща с тях става все по-голяма. Обикновено това се случва в места с висока тревна растителност, сянка и влага. Освен в природата, кърлежите се срещат в паркове и градини, които не са окосени и поддържани. Срещата с тях е повод за притеснение не само за родителите на малки деца,..

публикувано на 02.05.25 в 15:48