Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

| Интервю
2
Снимка: личен архив



Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров. Припомняме, че той е програмист, който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus .

3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови изображения на обекти, които изглеждат реалистично или стилизирано. Представете си го като виртуално "скулптуриране" - вместо да използвате глина или дърво, използвате специален софтуер на компютъра. Този процес започва с изработване на основната форма на обекта - например куб, сфера или цилиндър. След това към тази форма се добавят детайли - изглаждат се ръбовете, променят се размерите, добавят се текстури и цветове, за да изглежда като истински предмет. 3D моделирането се използва в много области - във филми и видеоигри - за създаване на анимационни герои, фантастични светове и реалистични ефекти, използва се също и в архитектурата и дизайна - за визуализация на сгради, интериори или мебели преди тяхното изграждане, може да бъде приложено и в науката и медицината - за моделиране на органи, клетки или сложни механизми. Също и в рекламата и маркетинга - за създаване на атрактивни изображения на продукти. Иван Димитров се занимава с тази интересна иновативна дейност от половин година:



"Исках да започна да правя фигурки за едни игри, но пък възможностите, които дойдоха, след като взех 3D принтера се увеличиха до такава степен, че реших да правя всичко и така стигнах до момента до това да има 3D принтиране в града... Толкова е голяма свободата с 3D принтера, че можеш да направиш всичко, което си представяш, като в правилните размери, но стават много готини неща. Просто ми трябва векторен формат на дадено лого, например, дори да е само картинка, пак не е проблем, аз ще си го направя на векторен формат и нищо друго не ми трябва. Това, което аз правя е в софтуер за 3D моделиране, изкарвам картинката, правя я в 3D формат, тоест повдигам големината на буквите. Примерно, ако имаш някакви готини неща като микрофон, бих могъл да направя микрофон, който да излиза от логото на БНР. Вече си е до креативност какво иска човек, но като цяло, единственото, което ми трябва е логото и това е. Колкото по-грубо е, толкова по-бързо става само принтиране, до 1 мм би могло да прави всеки слой, но става много грубо. Това е за много специфични неща, които не изискват формичката да изглежда естетически добре."



Основната идея на 3D моделирането е да създаде виртуален обект, който изглежда истински, когато го погледнем от всеки ъгъл. Това го прави изключително полезно за демонстрации, обучения или дори развлечения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54

Какво се крие в „Романът на една жена без качества“

„Романът на една жена без качества“ на Ралица Николова е точно обратното на онова, което казва заглавието в опит да прикрие истинските качества и на самата авторка, и на нейната книга. Това всъщност е историята на една жена с много качества, в това число с огромно чувство за хумор и самоирония, съизмерими само с броя и размерите на дилемите и..

публикувано на 28.03.25 в 14:00