Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преходът е свършил, щом ГЕРБ, СДС и БСП управляват заедно

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

В следващите години трябва да се оформи нова опозиция, която да се поучи от огромните грешки на сегашните формации

Александър Михайлов
Снимка: Личен архив

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. 

Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с фокус към здравеопазването, образованието и пазара на труда. 

Ще успее ли кабинетът "Желязков" да реши големите въпроси пред страната или огромните различия между формациите ще надделеят? 

Политическото статукво дискутираме с анализатора и автор в платформата "Wealth BulgariaАлександър Михайлов.

Радио ВИДИН: 105-тото правителство е факт. Смея да твърдя, че всяка една държава е за предпочитане да има редовна власт. Каква е Вашата гледна точка, особено когато говорим за една Тройна коалиция, която прилича на старите безпринципни сглобки?

"Аз мога да мина и без редовно правителство. Това, че ще има редовно правителство на мен не ми решава нито един от ежедневните проблеми, с които се сблъсквам. Дали правителството ще е редовно или служебно? Даже хубавото на служебните правителства е, че по-често ги сменят. Ако хората, които се тревожат, че страната бива тласкана към избори на всеки три месеца или три-четири пъти в годината ходим да гласуваме - същите тези хора, предимно политици, които са членове на партии или техни вождове, готови ли са, ако искат правителство на всяка цена, то това правителство да е без тях? Готови ли са? Биха ли били склонни на това? Както видяхме, правителството ще бъде партии като ПП и ДБ, но това, което ще видим наистина е една нова Сглобка. Може би най-нечистата от всички възможни нечисти унии - нещо, което прогнозирам още отпреди COVID-19: моделът ГЕРБ срещу БСП да спре да бъде, като се слее ведно, като ГЕРБ и БСП просто се гушнат и си стиснат ръцете. Едно време, поне допреди коронавируса, ГЕРБ плашеха с БСП, БСП използваха ГЕРБ за свое плашило, едните бяха "ако не гласувате за нас, ще дойдат комунистите", другите бяха "ако не гласувате за нас, ще дойдат мутрите"... но сега вече ставаме свидетели на това как ГЕРБ се прегръща с БСП и моделът ГЕРБ-против-БСП вече ще бъде моделът ГЕРБ-БСП, при това с участието на ИТН и с подкрепата, но не и явното участие, на ДПС на Доган. Да припомним, разбира се, че вече има две ДПС-та. С подкрепата на Доган, но без участие формално... защото, прави впечатление, в новия кабинет няма министри, които да са от ДПС на Доган, въпреки че разни анализатори спрягат почти всички в новото правителство в някаква степен да са зависими от Делян Пеевски, тоест от неговото ДПС, а не от Догановото. Тоест уж ДПС-та на Пеевски е с изграден санитарен кордон около него и уж не участва във властта, бидейки опозиция, но според някои анализатори едва ли не всички сегашни министри в новото правителство са компроментирани по един или друг начин и са зависими от Пеевски".

Радио ВИДИН: От Вашата теза, от думите Ви, стигам до заключение, че протестите от 2020 година сякаш са били безсмислени.

"Всичко от 2020 година в политическия живот на страната като че ли беше безсмислено. Нямаше за какво да сваляме и да чегъртаме като после върнахме на бял кон Бойко Борисов. Защото ГЕРБ е партията на Борисов. Който и Росен Желязков да са поставили като фигурант-премиер...".

Радио ВИДИН: Улавям настроение в думите Ви, че не предвещавате успех на тази нова власт?

"Мен ме безспокои най-много, че това правителство ще бъде стабилно и ще изкара пълен мандат. Не ги харесвам. Не симпатизирам на нито една от трите партии в коалиционното споразумение, както и на Догановото ДПС. Нито пък кой знае колко на някоя от опозиционните партии. Аз изобщо не съм политически парламентарно представен в момента. Просто това, което най-много ме тревожи, е че това правителство ще си изкара спокойно пълния мандат. Освен ако вече, да припомним, че ИТН са събаряли едно коалиционно споразумение заради тъй важния въпрос Македония. Да видим дали сегашното правителство ще направи нещо по въпроса за тъй важната за ИТН тема или те също ще съборят и тази коалиция... При управлението на предишната четворна коалиция, която беше ПП, ДБ, ИТН и БСП, аз очаквах, че именно БСП ще сринат коалицията. Тази моя прогноза се оказа грешна, защото това сториха от ИТН. За какво ни беше ПП, които уж бяха лъча на надеждата и вятър на промяната? Първо да вкарват БСП в управление, а после да се сглобяват за управление с ГЕРБ. Ужким те бяха разместването на статуквото ГЕРБ-срещу-БСП. Статуквото ГЕРБ-срещу-БСП, отново да кажа, така че се размести, че стана статуквото ГЕРБ+БСП. Много е важно да се отбележи, че сега, понеже СДС е в състава на ГЕРБ-СДС, СДС също е в коалиция с БСП. Тоест преходът свърши, отивайте си...".

Радио ВИДИН: Нали знаете, кучетата си лаят, но керванът си върви.

"И аз имам чувство, че този керван ще си повърви едни четири години и може би през тези четири години ще има време и възможност да се формира някаква нова и по-силна опозиция, която може би ще се поучи от грешките на партиите, които сега са опозиция. Една от тях - не се заричай. Най-лесно да не се отмяташ от ангажименти е да не поемаш никакви такива. Например, "няма да се коалирам с този и онзи", "няма да мелям брашно с трети", "онзи ще го чегъртам, а другият ще го вкарам в затвора", но накрая всички тези обещания само разочароват електората. Ако сте забелязали изборните резултати на ПП-ДБ на последните няколко избори, електоратът се е разочаровал и отдръпнал от тях. Опитвам се да го обяснявам на тези, които все още не се числят към разочарования електорат. Да се върнем обаче към темата за стабилността на коалицията. Имаме една българска приказка "един българин - хайдутин, двама българи - чета, трима българи - чета с предател", а в тази чета имаме четирима четници, които са много различни, разногласни. Единият пък четник даже е малко встрани. Подкрепата на ДПС не знаем на каква цена и не знаем колко трайна и устойчива е, докога ще трае... Предстои да видим кога ще бъде внесен първият вот на недоверие и дали би минал и с чия подкрепа, колко депутата ще решат да се отцепят от политическите партии, с които са влезнали в парламента и да станат независими, докога крехкото мнозинство от 125 депутата ще издържи...".

Радио ВИДИН: Парадоксално това ме притеснява. Слушах Желязков за приоритетите, за целите на правителство. Да, от една страна, това са сериозните проблеми пред страната. От друга страна, осъзнавате, че думите на Желязков ги слушаме от абсолютно всеки от години насам, но резултати липсват.

"Отворили си политик устата, очаквайте че ще слушате основно заучени фрази, клишета и празни обещания. Защо изобщо някой си прави труда да ги слуша? Каквото и да кажат, няма да наблюдавам аз с особен интерес работата на това правителство. Ще се опитвам да се изолирам, да се капсоловам и съществуването на това правителство да не ми пречи по никакъв начин на ежедневния живот. Действайте, водете живота си и работете, въпреки и без значение от правителството. Това бих посъветвал, освен държавните служители, защото те са на хранилката и са зависими от този кабинет".

Радио ВИДИН: В момента изключително актуална тема е Доналд Тръмп и как неговото управление ще повлияе на България и местната власт. Какъв е Вашият прочит?

"Очаквано Доналд Тръмп ще размести доста геополитически света, даже Запада, може би и нас. Не се знае какви послания ще идват и от кои посолства. Със сигурност ще има разместване. Тръмп обаче е много труден за предсказване. Русофилските кръгове у нас му възлагаха известни надежди, но той излезе с твърдение, че Путин разрушава страната си, ако откаже да преговаря за мир. Въпреки че основна опорка на русофилските кръгове е, че Украйна отказва да преговаря за мир. Чакам русофилските кръгове в България вече трижди да се отрекат от Тръмп. А по отношение управлението в България - чак толкова не мисля, че ще има отношение".

Радио ВИДИН: По-скоро съм на Вашето мнение. Струва ми се прекалено, че ходовете на нашето правителство зависят именно от американския президент. За мен това е повърхностно обяснение.

"Аз изобщо на приказки за посолства не се впечатлявах особено. Като излязоха онези записи от Радостин Василев за съгласуването с посолството, това ставаше дума за назначения в определени служби, които ще имат достъп до класифицирана информация, споделена от партньорски разузнавания. Затова е важно назначенията на тези кадри да не светят, защото обикновено партньорските разузнавания, по-добре дори от нашите, знаят назначения на определени постове дали хората са компроментирани по някакъв начин. Ако такива хора "светнат", няма да има доволни от назначенията в служби с достъп до класифицирана информация. Не се връзвам твърде много на конспиративни теории, че страната бива управлявана от посолствата. Чул съм дори твърденията, че посолствата на САЩ в Източна Европа изобщо не са толкова посолства на САЩ, колкото на "Отворено общество" на Джордж Сорос, който е чест и любим торбанал в определени консервативни кръгове. Не влагам твърде много доверие в подобни хипотези".

Радио ВИДИН: Да се върнем към преговорите за съставяне на кабинет, защото беше повече от видно, че желанието на Борисов е да управлява с десницата, доколкото тя е такава. Къде не се разбраха ГЕРБ и ДБ?

"Не се разбраха може би защото ПП-ДБ решиха да сложат качулката след дъжда. След като вече са се отметнали от ангажимент да не управляват заедно с ГЕРБ решиха да се придържат към него. Може би са се нацупили, казали са твърдо не. ГЕРБ са решили да си намерят други, по-готови партньори, в лицето на ИТН и БСП, пък и подкрепа от ДПС. Просто ПП-ДБ са били изпреварени в случая. Намерили са тези, които са били готови на компромиси".

Радио ВИДИН: През 2020 година уж промяната започна с онзи десант към землището на Доган. Днес обаче сякаш медиите вече не повдигат въпроса, кой точно е Ахмед Доган?

"Като че ли фигурата му беше забравена, изобщо потъна малко в сенките, откакто спря да действащ председател на ДПС и стана само почетен. Тогава пък изгря звездата на Пеевски, макар че неговият възход доведе до разцеплението на ДПС".

Радио ВИДИН: Кои според Вас са основните проблеми в страната?

"Основният проблем в страната е хипер инфлацията. Дали е такава според стриктната дефиниция на термина -не знам, но всички се оплакват от високите цени на храни, горива, ел. енергия. Не знам дали сте забелязали, но през миналата година сме станали едва на ръба нетен износител количествено на електроенергия на киловат часове. Но ценово стойността на ел. енергия, която изнасяме, е по-ниска от стойността на ел. енергията, която внасяме, така че финансово, чисто ценово, сме вносител на електроенергия. Кои други проблеми? Мисля, че основно това са. Не се сещам за някакви по-големи и належащи проблеми пред страната. Може би енергийната сигурност също, но това се отразява и в цените, защото ел. енергията влиза в цената на абсолютно всяка услуга и стока, която потребяваме. Когато имаме скъпа енергия, скъпи енергоносители, тогава стоки и услуги поскъпват, всичко изисква енергия. Обществото ни върви на енергия и консумира енергия".

Радио ВИДИН: Желязков на няколко пъти спомена конкретно Еврозоната. Националната статистика показва, че почти сме покрили последния от критериите. Не че се усеща с просто око. Каква е позицията Ви за Еврозоната?

"Аз не съм прекалено голям ентусиаст по отношение на влизането ни. Щяхме уж вече тази година, но аз прогнозирам, че и идната няма да влезем, колкото и някои издания да пишат, че вратата е почти отворена или вече отворена. Не очаквам, че нещо ще се промени в положителен план, ако влезем в Еврозоната. Отказвам да приема Еврозоната като панацеята, която лекува едновременно диария, запек и изглажда бръчки. Това просто не е така. Влизането не е решението на проблема с корупцията, като който бива представян. Аз смятам, че всички с големи скрити резерви от нелегално придобити средства отдавна са намерили начин как да ги превърнат в евро или изобщо да не са зависими от това дали в България валутата е лев или евро. Чувал съм да се твърди отдавна, че левът е просто разписка за евро, тъй като сме във Валутен борд и курсът между лев и евро е фиксиран. Така че хората с големите средства за укриване на нелегално добити пари отдавна са намерили начин да не се безспокоят от това, че ще влезем в Еврозоната. Намерили са в какво да ги легализират и изсветлят тези пари. Не смятам, че влизането в еврото ще подейства по някакъв начин положително на корупцията. Също най-вероятно Еврозоната ще създаде, аз подозирам, че така ще изглежда кристализационният зародиш на инфлацията след влизането там - никой уважаващ себе си чиновник на държавна служба, който е в позиция да взима подкупи, няма когато минем от лев на евро, да промени тарифата от 500 лева на 250 евро. Ще започне вместо 500 лева да иска 500 евро. И оттам ще тръгне по-глобална инфлация, от корупцията, от такса спокойствие. Просто без това сивият сектор в страната в момента е предостатъчно голям, ще продължава да расте, не само въпреки, но и заради действията на държавата с цел намаляването на сивия сектор, които са контрапродуктивни, противопоказни и действията на държавата срещу сивия сектор само го разширяват. Той едва ли не се подхранва от тях".

Радио ВИДИН: Друг тънък момент е разказът, че настоящата вече власт ще преследва върховенство на закон. На мен паметта ми не е кратка. ГЕРБ, които са хедлайнерът на това правителство, са именно партията, която не се слави като формация, спазваща върховенството на правото. Може ли такова да съществува в България?

"Не и не го очаквам. Считам органите на реда едва ли не за заплаха. А пък и видяхме онзи кадър, който беше отговорен за насилието срещу протестиращи зад колоните при МС - много си държат на него, като че ли няколко поредни служебни правителства и сега това редовно правителство, макар че се отказаха от него, но винаги търсят начин този човек да остане в структурата на МВР. Не мога да разбера защо толкова много държат на него. Може би пазят си своите... МВР като цяло го разглеждам като просто още една престъпна групировка, но с униформа и пагони, по начина на действие... в някои населени места съм чул, че МВР набира кадри от престъпния ъндърграунд".

Радио ВИДИН: По дефиниция МВР е изключително витално ведомство. Обаче се вижда, че тази система се нуждае от деполитизация. Властта обаче няма изгода от това нещо.

"Това никога няма да се случи. В момента разходите на България за вътрешна сигурност са най-високи на глава от населението в целия Евросъюз. По-голямата част от тези средства отиват за заплати и за пенсии, въпреки това - не проверявайте разкриваемост на престъпления, не проверявайте разкриваемост на автокражби. Не проверявайте разкриваемост на битова престъпност, защото ще бъдете много разочаровани от данните. Не ги проверявайте тези цифри".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41