Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

| обновено на 26.01.25 в 14:10
7
Снимка: Любо Андреев

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана Димитрова.



Ангелина Петкова била шивачка в трикотажен завод "Аврам Стоянов" в Трявна. По решение на местния комсомолски съвет ѝ предложили да работи на радиоуредбата на завода. Именно тогава тя за първи път се е докоснала до радиото.

"Когато отидох да опитам, малко се изплаших. Нито съм виждал микрофон, нито радиоуредба, грамофонни плочи и т. н. Приех, няма как. Голяма и отговорна е работата на програмния работник от местната радио пропаганда..."

Ангелина продължила да се развива в журналистиката и през 1963 година от завода в Трявна я изпратили да се обучава в национален курс в "Симеоново" в столицата.

"Там и тогава разбрах каква е същността. Обикнах я. Не съм мислила да ставам радиожурналист и няма да забравя лекциите по техника на говора. При Къна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и много, много... Лекции по радио жанровете изнасяше Михаил Минков...".

След "Симеоново" участниците били разпределени по предприятия в София и трябвало да направят репортажи. Тогава за първи път Ангелина попада в Българското национално радио.


"Направихме репортаж, но трябваше да се записва в радио София и ние се притеснявахме как ще ни приемат нас, двадесетгодишните. Няма да забравя никога първите ми стъпки в сградата на радио София. В някакъв храм влизам, но не зная какво ме очаква. Имаше вълнение и нетърпение да се срещна с хората. Пък те се оказаха като нас - обикновени и мили и дружелюбно ни посрещнаха..."

Спомените от работата с колегите от БНР никога няма да бъдат забравени от 20-годишната тогава Ангелина.

"За израстването ми като радиожурналист голямо значение имаха семинарите и практикумите. Много често се организираха и лекциите и по техника на говор и по всичко. Учители като Божана Димитрова и Румяна Бунджулова са все добри специалисти и се стараеха да ни предадат по най-обикновен начин тънкостите на радиожурналистиката...".

Впоследствие съдбата я изпраща в тогавашния Михайловград в продължение на 10 години. До 1988-а Ангелина Петкова работи в местния окръжен радиовъзел, който тази година отбелязва 75 години от основаването си.

"Има разлика между програмната работа в заводска радиоуредба и в окръжния радиоцентър. В нашия обаче попаднах на добри колеги. Маргарита от София и други и те постепенно ме въведоха по темите. Във всички области на живота трябва да си подготвен и се срещаш с хората. Притеснявах се, но с течение на времето, като обичах работата и хората, усвоих работата в радиовъзела..."


И до ден днешен Ангелина не спира да слуша радио, да следи местните и национални новини.

"Радиото ми даде голямо богатство. Оформих се като човек и да бъда отговорна, да обичам хората и да помагам... И накрая работата ми остана като рожба в мен... Липсваше ми контактът с хората, с живота в града, какво става и това ме привлече, и ме накара да слушам програма "Хоризонт". Особено новините научавах, аз не можех да живея без радио, имам радиоточка и радио касетофон. И една малко портативно до възглавницата в леглото. Постоянно съм с радио и с ритъма на живота му... И това е моето ежедневие. Аз не мога без радио..."


Ангелина Петкова е на 86 години и в тази достолепна възраст тя е запазила своя дух, човечност и отдаденост на това, в което вярва най - възрастната радио журналистка в Монтана. Тя е почти връстница на Българското национално радио. Ето и нейния поздрав:

"Пожелавам на всички вас здраве! Продължавайте и занапред да сте по-близо до слушателите, да ги радвате с интересните си предавания. Те ви очакват! Честит празник драги колеги!"

По публикацията работи: Красимир Каменов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51