Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

| Интервю
Доц. д-р Златка Петрова



В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и творческа дейност, която включва изследвания върху детската реч, приказния жанр и интонационната изразителност. 

Доц. д-р Златка Иванова Петрова е родена на 25 май 1936 г. в село Горни Чифлик. Средното си образование завършва през 1954 г. в гимназията в Белоградчик, а през 1959 г. успешно се дипломира със специалност „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След завършването си тя се отдава на преподавателска дейност, обучавайки ученици по български език и литература в различни градове на страната, сред които Видин, Брезник, Шумен, Хасково и Враца. През 1971 г. започва да преподава детска литература и методика на родноезиковото обучение в Института за детски учителки във Враца. Две години по-късно е избрана за старши преподавател, а през следващите години ръководи методически школи за подготовка на детски учители в редица български градове - Михайловград, Лом, Берковица, Видин, Враца, Бяла Слатина, Оряхово, Мездра и други. Повече за нейното дело и принос към методиката на преподаване на български език и литература научаваме от Теодор Петров, учител по български език и литература в училище "Св. св. Кирил и Методий" във врачанското село Бутан, автор на историческият роман за цар Самуил и неговото време "Комитите", на който доц. д-р Златка Петрова е редактор:



"Доц. д-р Златка Петрова има не малко успехи в тези сфери на дейност. Нейната дипломна работа и нейната дисертация са свързани точно с преподаването на детските приказки на деца в детските градини. Тя въвежда нови подходи в детските градини, как те да участват в пиеса, която да е по българска приказка, да са облечени в традиционни носии, стаята е битова, има и подходяща музика. За нея този подход е много успешен, защото така децата ще могат да изживеят по-добре приказките. Тя е била директор на учителския институт във Враца през 80-те години и успява да се справи с много нелеки задачи през този период, дори има случаи, когато трябва да се съкратят преподаватели и тя неистово се опитва да намери начини да не се закриват специалности, да не се уволняват преподаватели и в крайна сметка успява... Тя преподава и изразително четене, то за нея е изключително важно. Също така е имала един друг подход, който е използвала, когато се разказват приказки на деца в детската градина - самите приказки да бъдат изчистени от диалектни изрази и така децата още от малки ще се научат да говорят книжовен български език." 

Освен с научната си работа, доц. д-р Златка Петрова оставя значима следа и в българската култура и като художник. Занимава се с графика и живопис, а нейните творби са публикувани в местни и национални издания. За своя принос към образованието и културата тя е удостоена с орден "Кирил и Методий" I степен и „Наградата на Враца“ (2001). През 2013 г. получава званието почетен гражданин на Враца в знак на признание за нейната научна и педагогическа дейност. 

След дълъг и ползотворен житейски и професионален път, доц. д-р Златка Петрова ни напуска на 21 март 2023 г. във Враца, оставяйки след себе си богато културно и научно наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Много са историите, които се разказват за него - истински и неистински. В родната му Враца , обаче пазят само хубави спомени за бай Евстати, както са го наричали. За градските легенди във Враца свързани..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00