Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

| Интервю
Доц. д-р Златка Петрова



В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и творческа дейност, която включва изследвания върху детската реч, приказния жанр и интонационната изразителност. 

Доц. д-р Златка Иванова Петрова е родена на 25 май 1936 г. в село Горни Чифлик. Средното си образование завършва през 1954 г. в гимназията в Белоградчик, а през 1959 г. успешно се дипломира със специалност „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След завършването си тя се отдава на преподавателска дейност, обучавайки ученици по български език и литература в различни градове на страната, сред които Видин, Брезник, Шумен, Хасково и Враца. През 1971 г. започва да преподава детска литература и методика на родноезиковото обучение в Института за детски учителки във Враца. Две години по-късно е избрана за старши преподавател, а през следващите години ръководи методически школи за подготовка на детски учители в редица български градове - Михайловград, Лом, Берковица, Видин, Враца, Бяла Слатина, Оряхово, Мездра и други. Повече за нейното дело и принос към методиката на преподаване на български език и литература научаваме от Теодор Петров, учител по български език и литература в училище "Св. св. Кирил и Методий" във врачанското село Бутан, автор на историческият роман за цар Самуил и неговото време "Комитите", на който доц. д-р Златка Петрова е редактор:



"Доц. д-р Златка Петрова има не малко успехи в тези сфери на дейност. Нейната дипломна работа и нейната дисертация са свързани точно с преподаването на детските приказки на деца в детските градини. Тя въвежда нови подходи в детските градини, как те да участват в пиеса, която да е по българска приказка, да са облечени в традиционни носии, стаята е битова, има и подходяща музика. За нея този подход е много успешен, защото така децата ще могат да изживеят по-добре приказките. Тя е била директор на учителския институт във Враца през 80-те години и успява да се справи с много нелеки задачи през този период, дори има случаи, когато трябва да се съкратят преподаватели и тя неистово се опитва да намери начини да не се закриват специалности, да не се уволняват преподаватели и в крайна сметка успява... Тя преподава и изразително четене, то за нея е изключително важно. Също така е имала един друг подход, който е използвала, когато се разказват приказки на деца в детската градина - самите приказки да бъдат изчистени от диалектни изрази и така децата още от малки ще се научат да говорят книжовен български език." 

Освен с научната си работа, доц. д-р Златка Петрова оставя значима следа и в българската култура и като художник. Занимава се с графика и живопис, а нейните творби са публикувани в местни и национални издания. За своя принос към образованието и културата тя е удостоена с орден "Кирил и Методий" I степен и „Наградата на Враца“ (2001). През 2013 г. получава званието почетен гражданин на Враца в знак на признание за нейната научна и педагогическа дейност. 

След дълъг и ползотворен житейски и професионален път, доц. д-р Златка Петрова ни напуска на 21 март 2023 г. във Враца, оставяйки след себе си богато културно и научно наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15