Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Златка Петрова оставя трайна следа в образованието и културата на България

| Интервю
Доц. д-р Златка Петрова



В днешното издание на рубриката "Памет нашенска" ще си припомним за родената в белоградчишкото село Горни Чифлик доц. д-р Златка Иванова Петрова - български педагог, учен и автор с принос в областта на методиката на преподаване на български език и литература, както и в детската литература. Тя има богата научна, преподавателска и творческа дейност, която включва изследвания върху детската реч, приказния жанр и интонационната изразителност. 

Доц. д-р Златка Иванова Петрова е родена на 25 май 1936 г. в село Горни Чифлик. Средното си образование завършва през 1954 г. в гимназията в Белоградчик, а през 1959 г. успешно се дипломира със специалност „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. След завършването си тя се отдава на преподавателска дейност, обучавайки ученици по български език и литература в различни градове на страната, сред които Видин, Брезник, Шумен, Хасково и Враца. През 1971 г. започва да преподава детска литература и методика на родноезиковото обучение в Института за детски учителки във Враца. Две години по-късно е избрана за старши преподавател, а през следващите години ръководи методически школи за подготовка на детски учители в редица български градове - Михайловград, Лом, Берковица, Видин, Враца, Бяла Слатина, Оряхово, Мездра и други. Повече за нейното дело и принос към методиката на преподаване на български език и литература научаваме от Теодор Петров, учител по български език и литература в училище "Св. св. Кирил и Методий" във врачанското село Бутан, автор на историческият роман за цар Самуил и неговото време "Комитите", на който доц. д-р Златка Петрова е редактор:



"Доц. д-р Златка Петрова има не малко успехи в тези сфери на дейност. Нейната дипломна работа и нейната дисертация са свързани точно с преподаването на детските приказки на деца в детските градини. Тя въвежда нови подходи в детските градини, как те да участват в пиеса, която да е по българска приказка, да са облечени в традиционни носии, стаята е битова, има и подходяща музика. За нея този подход е много успешен, защото така децата ще могат да изживеят по-добре приказките. Тя е била директор на учителския институт във Враца през 80-те години и успява да се справи с много нелеки задачи през този период, дори има случаи, когато трябва да се съкратят преподаватели и тя неистово се опитва да намери начини да не се закриват специалности, да не се уволняват преподаватели и в крайна сметка успява... Тя преподава и изразително четене, то за нея е изключително важно. Също така е имала един друг подход, който е използвала, когато се разказват приказки на деца в детската градина - самите приказки да бъдат изчистени от диалектни изрази и така децата още от малки ще се научат да говорят книжовен български език." 

Освен с научната си работа, доц. д-р Златка Петрова оставя значима следа и в българската култура и като художник. Занимава се с графика и живопис, а нейните творби са публикувани в местни и национални издания. За своя принос към образованието и културата тя е удостоена с орден "Кирил и Методий" I степен и „Наградата на Враца“ (2001). През 2013 г. получава званието почетен гражданин на Враца в знак на признание за нейната научна и педагогическа дейност. 

След дълъг и ползотворен житейски и професионален път, доц. д-р Златка Петрова ни напуска на 21 март 2023 г. във Враца, оставяйки след себе си богато културно и научно наследство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51