Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

| Интервю



В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева, на 23 години, от Белоградчик. Израснала в обикновено семейство, родителите ѝ възпитали у нея важни ценности - честност и доброта. Веднага след като завършва средното си образование, тя заминава за София, за да учи "Графичен дизайн" и същевременно започва да работи. Въпреки всички възможности, които големият град предоставя, сърцето ѝ я връща към родния Белоградчик.
И така преди половин година, тя и нейният годеник вземат решението да се завърнат в малкия град, където започват новия си живот. В този период на завръщане, се оказва, че нищо не им липсва. Приятели, споделяне на ресурси или домашно производство - всичко, което им е нужно, могат да намерят в малкия си град или да го направят сами. Изненадващо дори за тях самите, Румяна и нейният годеник откриват, че водят много по-активен социален живот в Белоградчик, отколкото в столицата, въпреки че повечето им приятели са все още в големите градове. Като начало, попитахме Руми какво ги накара да вземат решението да напуснат столицата, след 5 години, и да се завърнат в родното място.



"Лично от мен мога да кажа, че аз още в началото, когато се преместих в София, усещах, че не е моето място, но реших все пак да опитам, да видя всички възможни варианти за живеене там, различните перспективи и т.н., но след година, две в големия град бързо усетих, че коренът много дърпа към родното място. Самият стрес на големия град, този забързан начин на живот не е моето и така започнаха първите мисли, има ли как да се върнем в малкото градче, дали ще бъде добре за нас, как ще се чувстваме, какво ще правим тук. Минаха още няколко години в чудене, вече и в идеи и след година и половина вече решихме окончателно да се приберем, но просто не знаехме точно кога. И след поредица от случки спонтанно взехме решението да напуснем поредната квартира, която се наложи да сменим в София и се прибрахме в родното градче." 

Беше ни интересно да попитаме Руми какво ѝ дава усещането да се завърне у дома, към корените си, какво ѝ дава животът в Северозапада.

"Усещането е много по-хубаво от живеенето в София. В София сме живели в различни квартали, различни работи сме работили, но, така да се каже, винаги нещо ни е липсвало. А в Белоградчик се чувстваме на мястото си, което за нас беше много важно, и някак градчето много бързо ни прие. Чувстваме се у дома – най-правилното място."



Разговорът ни с Руми бързо премина към въпроса за възможностите, които младите хора имат в този край, и какво би могло да се промени, за да им се предоставят още по-добри условия за развитие. Тя сподели, че въпреки младостта си, вече мисли за бъдещето и семейството. Затова, заедно с годеника си, са решили да се върнат в Белоградчик - не само за да започнат нов живот, но и за да създадат спокойна и близка до природата среда за бъдещите си деца. Те вярват, че малкият град предлага много по-сигурни условия за децата да израснат, играейки на улицата и свързани с природата - нещо, което големият град не може да им даде.

"Тук, отново, зависи от човека. Ние сме такива, че тук виждаме много повече възможности за нас, отколкото в големия град. Имаме доста идеи, които, надявам се, в бъдеще да се осъществят, за инвестиране на наш малък семеен бизнес, за който, надявам се, скоро да ти разкажа. В големия град има конкуренция, това, че никой не те познава, понякога пречи, но има случаи, в които може да бъде и плюс."



Този избор, да се завърнеш в родния край, може да изглежда неочакван за мнозина, но за Румяна и нейния годеник той е символ на връщането към същността, към истинския, спокойния живот. Белоградчик, както и много други малки населени места в Северозапада, има нужда от такива млади хора, готови да се посветят на родния край и да го възродят. Тези места имат огромен потенциал, но той може да се реализира само с активното участие на младите - тяхната енергия, идеи и желание за промяна. Защото тези млади хора носят със себе си нови идеи, професионализъм и ентусиазъм - всичко, което е необходимо, за да се разцъфнат тези места, да се създадат нови възможности и да се съхрани истинската душа на България. Техният пример е вдъхновение за всички, които търсят своята връзка с корените и пътя към бъдещето.

Чуйте повече в прикачения звук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

МРРБ ще инспектира ремонта на булевард "Панония"

Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях  бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..

публикувано на 15.04.25 в 16:57

Ученици от Видин на първо място в Национално състезание по приложна електроника

Лъчезар Ценков и Симеон Герасимов от 10.В клас, специалност „Компютърна техника и технологии“, от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се изкачиха на върха в Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“, проведено в град Банско.  Двамата заеха първите места в отборното класиране за цяла България, а Симеон заслужено..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Видинчанка с престижна награда

Видинчанката  Десислава Николова бе отличена с престижната награда "Бранд на годината", в категория, част от Националните награди "Класция Бг".   Отличието е във връзка с нейния бранд, предлагащ уникални чанти за всички онези дами, които не се притесняват да покажат себе си, да бъдат по-различни и нестандартни. Победителите в конкурса са избрани от..

публикувано на 15.04.25 в 13:35

Събират се средства за православния храм в Кунино

Продължава дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино. Православният храм  "Свети Николай" се нуждае от нов покрив.  Преди две години  се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай -Кунино", чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Необходимата сума за извършване на..

публикувано на 15.04.25 в 13:00

Технологично изложение отваря врати във Враца

Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града.   Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..

публикувано на 15.04.25 в 12:00

платена публикация
Сладкарница "Захарният свят" навърши една година!

Преди точно една година, на уютната уличка " Папуджийска, 3"  във Видин, се роди едно малко магично кътче, което пренесе вкусовете на Италия в сърцето на Северозапада. Това е “ Захарният свят ” – мечтата на  талантливата сладкарка Милена Вълкова , превърната в реалност.  Една година по-късно празнуваме заедно с нея първия рожден ден на..

публикувано на 15.04.25 в 09:42
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30