Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

| Интервю



В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева, на 23 години, от Белоградчик. Израснала в обикновено семейство, родителите ѝ възпитали у нея важни ценности - честност и доброта. Веднага след като завършва средното си образование, тя заминава за София, за да учи "Графичен дизайн" и същевременно започва да работи. Въпреки всички възможности, които големият град предоставя, сърцето ѝ я връща към родния Белоградчик.
И така преди половин година, тя и нейният годеник вземат решението да се завърнат в малкия град, където започват новия си живот. В този период на завръщане, се оказва, че нищо не им липсва. Приятели, споделяне на ресурси или домашно производство - всичко, което им е нужно, могат да намерят в малкия си град или да го направят сами. Изненадващо дори за тях самите, Румяна и нейният годеник откриват, че водят много по-активен социален живот в Белоградчик, отколкото в столицата, въпреки че повечето им приятели са все още в големите градове. Като начало, попитахме Руми какво ги накара да вземат решението да напуснат столицата, след 5 години, и да се завърнат в родното място.



"Лично от мен мога да кажа, че аз още в началото, когато се преместих в София, усещах, че не е моето място, но реших все пак да опитам, да видя всички възможни варианти за живеене там, различните перспективи и т.н., но след година, две в големия град бързо усетих, че коренът много дърпа към родното място. Самият стрес на големия град, този забързан начин на живот не е моето и така започнаха първите мисли, има ли как да се върнем в малкото градче, дали ще бъде добре за нас, как ще се чувстваме, какво ще правим тук. Минаха още няколко години в чудене, вече и в идеи и след година и половина вече решихме окончателно да се приберем, но просто не знаехме точно кога. И след поредица от случки спонтанно взехме решението да напуснем поредната квартира, която се наложи да сменим в София и се прибрахме в родното градче." 

Беше ни интересно да попитаме Руми какво ѝ дава усещането да се завърне у дома, към корените си, какво ѝ дава животът в Северозапада.

"Усещането е много по-хубаво от живеенето в София. В София сме живели в различни квартали, различни работи сме работили, но, така да се каже, винаги нещо ни е липсвало. А в Белоградчик се чувстваме на мястото си, което за нас беше много важно, и някак градчето много бързо ни прие. Чувстваме се у дома – най-правилното място."



Разговорът ни с Руми бързо премина към въпроса за възможностите, които младите хора имат в този край, и какво би могло да се промени, за да им се предоставят още по-добри условия за развитие. Тя сподели, че въпреки младостта си, вече мисли за бъдещето и семейството. Затова, заедно с годеника си, са решили да се върнат в Белоградчик - не само за да започнат нов живот, но и за да създадат спокойна и близка до природата среда за бъдещите си деца. Те вярват, че малкият град предлага много по-сигурни условия за децата да израснат, играейки на улицата и свързани с природата - нещо, което големият град не може да им даде.

"Тук, отново, зависи от човека. Ние сме такива, че тук виждаме много повече възможности за нас, отколкото в големия град. Имаме доста идеи, които, надявам се, в бъдеще да се осъществят, за инвестиране на наш малък семеен бизнес, за който, надявам се, скоро да ти разкажа. В големия град има конкуренция, това, че никой не те познава, понякога пречи, но има случаи, в които може да бъде и плюс."



Този избор, да се завърнеш в родния край, може да изглежда неочакван за мнозина, но за Румяна и нейния годеник той е символ на връщането към същността, към истинския, спокойния живот. Белоградчик, както и много други малки населени места в Северозапада, има нужда от такива млади хора, готови да се посветят на родния край и да го възродят. Тези места имат огромен потенциал, но той може да се реализира само с активното участие на младите - тяхната енергия, идеи и желание за промяна. Защото тези млади хора носят със себе си нови идеи, професионализъм и ентусиазъм - всичко, което е необходимо, за да се разцъфнат тези места, да се създадат нови възможности и да се съхрани истинската душа на България. Техният пример е вдъхновение за всички, които търсят своята връзка с корените и пътя към бъдещето.

Чуйте повече в прикачения звук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат различно,..

публикувано на 18.07.25 в 14:20

Докъде стигна обновяването на домовете за стари хора във Видинско

Темата за домовете за стари хора постоянно е във фокуса на общественото внимание у нас. От една страна, заради скорошните разкрития за нелегалните домове и нечовешките условия там, от друга, заради недостигащите от години места в съществуващите лицензирани заведения за настаняване на възрастни хора. Преди време социалният министър Борислав Гуцанов..

публикувано на 17.07.25 в 17:07

Ватманът Стефан Здравков- за професията и за най-интересния пътник - мечката

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..

публикувано на 17.07.25 в 15:55

Кино под звездите радва жителите на Галиче

Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 15:00

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07