През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“.
Шведската журналистка Деси Ларшон получава в редакцията на вестника, за който работи, картичка със странна гатанка. Нещо като кодът на да Винчи, нещо като парче от шекспирова пиеса, но съвсем непонятно за нея. Почти веднага става ясно, че гатанката е послание от двама мистериозни убийци, кръстостващи от месеци цяла Европа, а на прага на редакцията почти едновременно с картичката се появява и детектив Джейкъб Кенън. Той на свой ред преследва престъпниците, а мотивите му са колкото служебни, толкова и лични. Преди няколко месеца дъщеря му Кими и нейният съпруг са станали жертви на смъртоносната двойка по време на почивката си в Рим. Почивка, която Джейкъб им е подарил.
Мрачният нюйоркчанин винаги е бил воден от изостреното си чувство за справедливост, но смъртта на дъщеря му и зет му само прави нещата още по-лични. Зарязвайки „Харлем“, той заминава в Европа, където следите на убийците го водят от държава в държава и от град в град. В крайна сметка го отвеждат до Стокхолм, в редакцията на бавно западащия вестник „Афтонпостен“, в който работи Деси Ларшон. Тя е поредния журналист, когото убийците са избрали, за да изпратят своето послание към света преди отново да убият.
Защо точно тя? Никой не знае. Деси дори не се занимава с криминални случаи – нейната специалност са крадците на дребно. Но ето че сега е въвлечена в разследване на серия от убийства, шведската полиция няма представа откъде да започне разследването, а Джейкъб Кенън е като обсебен от мисълта да отмъсти за смъртта на своята Кими. Културните сблъсъци са гарантирани в това трудно сътрудничество, а Деси Ларшон установява, че дори убийци като тези все пак имат общи черти с крадците на дребно, които тя познава в детайли.
„P.S. Убийците“ е роман, който носи цялата класическа същност на Джеймс Патерсън, но с щипка хладен скандинавски привкус заради съавторството с Лиза Марклунд. Смесицата от добре премерена еротика, история, изкуство и убийства обаче го прави различен от типичното криминале. „P.S. Убийците“ е различен, дори и само защото от самото начало убийците се представят на читателя. Те не се крият нито от него, нито от полицията, защото имат мисия, която следват с фанатична отдаденост. С удоволствие дават своята гледна точка за случващото се, забавляват се. И все пак крият повече, отколкото полицията и Джейкъб Кенън предполагат, а удоволствието за читателя не е в това кой ще се окаже престъпника накрая, а в преследването му, в надпреварата с него и в крайна сметка в победата на справедливостта.
Въпреки това романът не бяга съвсем от характерните за Джеймс Патерсън похвати. Разделен е на кратки, динамични глави, подобни на филмови сцени, в които действието се развива скоростно, без излишни отклонения от сюжета, без излишни герои, сцени и описания. Патерсън винаги пише така, сякаш няма време за излишни обяснения. Както можеше да се очаква, през 2020 г. по кината със заглавие „Убийства по пощенски картички“ излезе и филмовата версия на романа с Джефри Дийн Морган и Фамке Янсен в главните роли.
Джеймс Патерсън от години е познат като автор в жанра трилър, криминале и съспенс, но в последно време прави успешни опити и в сферата на фентъзито и детската литература. Днес той вече има издадени няколко детски и документални книги наред с огромния обем от криминални истории. Още с първата си книга през 1976 г. печели наградата „Едгар Алън По“ за най-добър криминален роман на годината, но големият успех идва със „Завръщането на паяка“ и „Целуни момичетата“, с които полага основите и на поредицата си за Алекс Крос – един от емблематичните за творчеството му герои.
Носител на множество литературни награди, Джеймс Патерсън е единствения автор, успял да оглави едновременно класациите и за детска литература, и за такава за възрастни.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..
Наталия Делионова, която е музикален педагог и майка на три деца от Монтана, се бори с тежко онкологично заболяване. Започна лечение в турска клиника, но сумата, която е необходима, е непосилна за семейството на Наталия. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. За Наталия болестта започва неочаквано, от..