Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Снимка: Фейсбук

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В основата ѝ е личната библиотека на бащата на Осман Пазвантоглу. Над 115 са дарителите, които са жители на Видин и хора, дошли в града по служба, обясни авторката.

"Самият текст на плочата на входа на библиотеката показва, че библиотеката е посветена на бащата на Осман Пазвантоглу - Йомер ага, който е убит през 1788 година, като около 60% от книгите в библиотеката са именно от него. Тоест в основата на тази библиотека стои неговият баща, еничарски ага, който поради своите материални, финансови възможности, е можел да си позволи да си закупи, да се снабди с толкова много книги..."

Каталогът на библиотеката, който представя фонда за период от 50 години, бил открит случайно при една от годишните проверки на фонда на Националната библиотека в София, разказа проф. Кендерова:

"Той е започнат през 1837 година, като основната част е създадена именно тогава. Книгите са разпределени в 22 тематични рубрики, тоест лицето, което създава каталога трябва да е бил вещ в областта на класификацията на науките в страните на исляма, която класификация датира още от 10 век в ислямския свят. Естествено на първо място са поставени преписите на Корана, следват тълкуванията на Корана, следват съчиненията - сборници, които отразяват моменти от живота, от изказванията и предания, свързани с живота на пророка Мохамед и т.н. Най-накрая в този каталог - 22-та тематична рубрика, са биографии на пророка и исторически съчинения. Трябва да се каже, че след всяка рубрика в този каталог са оставени празни страници, за да могат да се допълват новопостъпилите книги към библиотеката. В периода, когато е създаден каталогът - 1837 година, когато е започнат, и до 1887 година, когато книгите са пренесени в София, има поне още 3-4 души, които са нанасяли към каталога допълнително постъпили книги..."

Снимка: Фейсбук
След Освобождението голяма част от книгите са предадени на турската държава. Други остават у нас и се съхраняват в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". 

"Османската държава започва да предявява искания за тази библиотека да се изпрати в Турция. Основната причина е, че книгите не се съхраняват правилно, тъй като тя е докарана в София. Аз съм включила кореспонденцията, която се води между българската държава и османското министерство на просветата - няколко документа, които се съхраняват в Централния държавен архив в София, които показват в каква степен нашата държава отказва да предаде книгите на Пазвантоглу. Но в един момент, когато министър-председател е Стефан Стамболов, 2/3 от тази библиотека са предадени на турската държава... Днес книгите се съхраняват в библиотека "Беязът" в Истанбул. В момента те дигитализират книгите и правят кратки описания. Но лицето, което от Османската държава е изпратено в София, се казва Махмут Недин бей, който в един османски документ е определен като човек от Видин. Той е изпратен да откара книгите, той подготвя един обстоен списък на книгите. Неговият списък включва 2025 описания."

Според проф. Кендерова книгите реално са били по-малко, тъй като са описани разпръснати листове, а за част от тях е посочено, че са фрагменти. Броят на книгите, които остават в България, е около 680. 

Снимка: Радио Видин
"Между тези книги, които са главно на арабски, османо-турски и персийски език, имаме италианско издание от края на 16 век от типографията на Медичите - "Канона в медицината" на Авицена, тоест едно европейско издание, което се притежава в библиотеката на Осман Пазвантоглу. Имаме и издание на псалмите на Давид, също италианско издание. Това са две от книгите, които показват по-широк интерес във Видин и към европейски издания..."

Проф. Кендерова ще представи изследването си "Библиотеката на Осман Пазвантоглу" на 18 февруари в Софийския университет "Св. Климент Охридски". След това се очаква да бъде организирана и среща с читатели във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започва кампания за безплатна кастрация на кучета и котки във Видин

Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е  организирана  от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин.  В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение, които..

публикувано на 28.05.25 в 17:05
отличниците на ПМГ - Враца и доброволци в Общинската академия по математика Тимон (вляво), Деница и Калоян (вдясно)

Математици - отличници дават безплатни уроци на петокласници във Враца

Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си.  Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..

публикувано на 28.05.25 в 15:33

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ организират в Бяла Слатина

Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май.  Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина.    Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата  и да се събуди интересът им към театъра.  Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..

публикувано на 28.05.25 в 13:10

Отбелязваме Деня на парковете в България

28 май е обявен за Ден на парковете в България.  Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност.  В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..

публикувано на 28.05.25 в 13:06

Отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ

Днес отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Обявен е през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина с цел да популяризира и повиши осведомеността в световен мащаб за това как добре организираната система за спешна медицина увеличава възможността за оцеляване на пациентите и намалява степента на инвалидност след..

публикувано на 27.05.25 в 15:50

Зрелостничка от Английската гимназия във Видин със специалната наградата "Криле"

12-класничката Елизабет Мари Уотле   получи специалната награда "Криле", която Училищното настоятелство на ГПЧЕ "Йордан Радичков" присъжда всяка година на най-добрия зрелостник.  Елизабет Мари Уотле е носителка на десетки награди и отличия от регионални, национални и международни състезания по време на своето образование в..

публикувано на 27.05.25 в 15:35

Ученици от Видин с награди от конкурс по изкуствата

Учениците от СУ "Свети Свети Кирил и Методий" Видин са с високи отличия от участието си в  ученическия конкурс "Изкуството като мечта и мечтите в изкуството" за млади таланти в сферата на изкуствата. Конкурсът е организиран от Факултета по изкуствата на Югозападния университет "Неофит Рилски". Десетокласникът Любомир Иванов и..

публикувано на 27.05.25 в 14:00