Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Снимка: Фейсбук

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В основата ѝ е личната библиотека на бащата на Осман Пазвантоглу. Над 115 са дарителите, които са жители на Видин и хора, дошли в града по служба, обясни авторката.

"Самият текст на плочата на входа на библиотеката показва, че библиотеката е посветена на бащата на Осман Пазвантоглу - Йомер ага, който е убит през 1788 година, като около 60% от книгите в библиотеката са именно от него. Тоест в основата на тази библиотека стои неговият баща, еничарски ага, който поради своите материални, финансови възможности, е можел да си позволи да си закупи, да се снабди с толкова много книги..."

Каталогът на библиотеката, който представя фонда за период от 50 години, бил открит случайно при една от годишните проверки на фонда на Националната библиотека в София, разказа проф. Кендерова:

"Той е започнат през 1837 година, като основната част е създадена именно тогава. Книгите са разпределени в 22 тематични рубрики, тоест лицето, което създава каталога трябва да е бил вещ в областта на класификацията на науките в страните на исляма, която класификация датира още от 10 век в ислямския свят. Естествено на първо място са поставени преписите на Корана, следват тълкуванията на Корана, следват съчиненията - сборници, които отразяват моменти от живота, от изказванията и предания, свързани с живота на пророка Мохамед и т.н. Най-накрая в този каталог - 22-та тематична рубрика, са биографии на пророка и исторически съчинения. Трябва да се каже, че след всяка рубрика в този каталог са оставени празни страници, за да могат да се допълват новопостъпилите книги към библиотеката. В периода, когато е създаден каталогът - 1837 година, когато е започнат, и до 1887 година, когато книгите са пренесени в София, има поне още 3-4 души, които са нанасяли към каталога допълнително постъпили книги..."

Снимка: Фейсбук
Снимка: Фейсбук
След Освобождението голяма част от книгите са предадени на турската държава. Други остават у нас и се съхраняват в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". 

"Османската държава започва да предявява искания за тази библиотека да се изпрати в Турция. Основната причина е, че книгите не се съхраняват правилно, тъй като тя е докарана в София. Аз съм включила кореспонденцията, която се води между българската държава и османското министерство на просветата - няколко документа, които се съхраняват в Централния държавен архив в София, които показват в каква степен нашата държава отказва да предаде книгите на Пазвантоглу. Но в един момент, когато министър-председател е Стефан Стамболов, 2/3 от тази библиотека са предадени на турската държава... Днес книгите се съхраняват в библиотека "Беязът" в Истанбул. В момента те дигитализират книгите и правят кратки описания. Но лицето, което от Османската държава е изпратено в София, се казва Махмут Недин бей, който в един османски документ е определен като човек от Видин. Той е изпратен да откара книгите, той подготвя един обстоен списък на книгите. Неговият списък включва 2025 описания."

Според проф. Кендерова книгите реално са били по-малко, тъй като са описани разпръснати листове, а за част от тях е посочено, че са фрагменти. Броят на книгите, които остават в България, е около 680. 

Снимка: Радио Видин
"Между тези книги, които са главно на арабски, османо-турски и персийски език, имаме италианско издание от края на 16 век от типографията на Медичите - "Канона в медицината" на Авицена, тоест едно европейско издание, което се притежава в библиотеката на Осман Пазвантоглу. Имаме и издание на псалмите на Давид, също италианско издание. Това са две от книгите, които показват по-широк интерес във Видин и към европейски издания..."

Проф. Кендерова ще представи изследването си "Библиотеката на Осман Пазвантоглу" на 18 февруари в Софийския университет "Св. Климент Охридски". След това се очаква да бъде организирана и среща с читатели във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00