Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Снимка: Радио Видин


Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: 

"Добър вечер! До всеки един шофьор! Бих искал само да помоля всеки един бъдете внимателни колкото и да не ви се иска и пазете хората. 

Защо го казвам, защото преди 20 минути на РЗИ за малко щях да умра и то на пешеходна пътека. Представяте ли си колко смешно ще ще да е в новините това, заради някой си с някакво ауди дето просто е решил, че бърза. Най-обидното в тази ситуация е, че колата просто продължи напред, докато аз бях на земята и ако трябва да съм честен това подхлъзване ме спаси. Възможно е и в мен да има вина, защото гледах да пресека пешеходната пътека по-бързо, за да не се налага каращите да чакат, но въпреки това някои хора просто бързат повече. Надявам се сега да не бъда нападнат, а просто всеки четящ това просто да се замисли. Всеки един от нас има семейство и всеки един от нас заслужава да го види. Карайте внимателно." 

По данни на главна дирекция "Национала полиция" за първите 20 дни на тази годна са настъпили 85 тежки инцидента на пътя с пешеходци - има 87 ранени, но не и загинали пешеходци. През изминалата вече 2024 година на територията на цялата страна са настъпили общо 1610 подобни пътни инциденти. При тях са загинали 111 и са ранени - 1638 пешеходеца. Няма загинало дете. В сравнение с 2023 през 2024 година произшествията с пешеходци и ранените при тях са по-малко, но загиналите пешеходци са повече. Най-честите нарушения, извършвани от пешеходците са внезапно навлизане и движение на пътното платно, както и неправилно пресичане. През 2024 година за установените нарушения са издадени близо 2 200 наказателни постановления и почти 40 000 глоби с фиш.

Толерантни ли са шофьорите на пътя и спират ли на пешеходни пътеки, това попитахме пешеходци на една от най-уживените улици в града: 

"Спират, да, много са любезни, много са любезни шофьорите във Видин, и тук ми прави впечатление, и на гарата, когато минавам, винаги спират и изчакват много... Много от тях не спират, особено такситата. Напоследък слагам единия крак на пътеката, за да видят, че пресичам и се оглеждам все пак... Има и хора, които не пресичат, където трябва, но на пешеходната пътека би трябвало да внимават повече шофьорите... Аз съм шофьор, толерантни са, да, но не всички... Аз смятам че напоследък са по-толерантни."

Какво мислят пък шофьорите за поведението на хората на пешеходната пътека и пресичат ли на обозначените места:

"Да, има и такива, аз също пресичам, примерно, пешеходната пътека може да ми е на десет метра, но аз ще пресека тук, защото ми е по-близко. И при пешеходците си има такива, които не спазват пешеходните пътеки... Не е като в София, там никой не се оглежда има ли кола, няма ли, направо пресичат. Тук първо се огледат, дават ми път и нали някой път дават път на колите и минават след тях. Повечето хора пресичат на пешеходна пътека... Според мен пешеходците не се обличат адекватно за зимните условия, защото носят тъмни дрехи, нямат светлоотразители и много трудно се забелязват."

Главен инспектор Светислав Георгиев- началник на сектор "Пътна полиция" във Видин даде няколко съвета за безопасност на движението:

"Пешеходците трябва да пресичат пътното платно на пешеходна пътека. Да изчаква превозните средства на тротоара. При движение на пешеходците в тъмните часове на денонощието или при мрачно време е от значение те да остават видими за водачите. Шофьорите успяват да забележат, да реагират на пешеходец, носещ ярко или светлоотразяващо облекло, което им дава повече време да коригират скоростта. От друга страна водачите на моторни превозни средства трябва да спазват стриктно правилата за движение, особено по отношение на пешеходците. Най-важно е шофьорите да отстъпват предимство, да съобразяват скоростта на движение и да спазват ограниченията на скоростта." 

Повече може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07

Кампания помага за лечението на млада жена от Монтана

Наталия Делионова, която е музикален педагог и майка на три деца от Монтана, се бори с тежко онкологично заболяване. Започна лечение в турска клиника, но сумата, която е необходима, е непосилна за семейството на Наталия. В Монтана се правят благотворителни инициативи за набиране на средства. За Наталия болестта започва  неочаквано, от..

публикувано на 07.02.25 в 11:50