Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатен консултативен кабинет ще помага на двойките с репродуктивни проблеми от Видин

9
Снимка: Радио Видин

Кабинет по репродуктивно здраве започна работа във Видин. В него водещи специалисти по асистирана репродукция ще провеждат безплатни консултации. Целта е да бъде осигурено качествено медицинско обслужване на двойките, които нямат възможност да пътуват до големите специализирани клиники. Кабинетът е важен и за провеждане на навременна профилактика, обясни Мария Янева, председател на фондация "Искам бебе", по чиято инициатива е създаден кабинетът. 

"Все повече млади хора, до 30-годишна възраст, вече са с изчерпан или намалял яйчников резерв. Ако не се прави профилактика навреме, именно през такива кабинети, в които пациентите да бъдат насочвани да правят елементарните изследвания, които да им дадат най-вече поглед за това докъде може една жена да отлага своята първа бременност, мисля, че тогава нещата ще имат съвсем друг изглед."

 Снимка: Радио Видин

Д-р Мефтуне Шефкетова е един от специалистите, които подкрепят инициативата на фондация "Искам Бебе" за разкриване на кабинет по репродуктивно здраве във Видин. 

"Като цяло аз съм съмишленик и помагам винаги на "Искам бебе", когато имат нужда. Както многократно сме казвали, демографският проблем на България е доста сериозен и като цяло нашата професия, моята мисия е да помагам в тази насока."

Община Видин също застава зад инициативата, увери кметът Цветан Ценков.

"Ще дадем всичко от себе си тук наистина да се създаде традиция, да идвате периодично от водещите клиники, колеги, да преглаждате нуждаещите се двойки. Повярвайте и Общината е включена в такъв проект, с който финансираме такива двойки. Така че се надявам с общи усиля все повече деца да се раждат."

Кабинетът се намира в сградата на медицински център "Биомед". Желаещите да получат безплатна консултация двойки е необходимо да се запишат предварително във фейсбук страницата на кабинета. 

Снимка: Радио Видин

В подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми е организиран благотворителен концерт "Заедно да дарим щастие". Водещи на благотворителното събитие ще бъдат писателката Цветелина Цветкова и актьорът Ники Станоев. Авторката на поредицата за "Лейди Гергана" не за първи застава зад тази кауза. 

"Това е много важна кауза. За съжаление, много семейства имат този проблем и стават все повече и повече. Плюс това ние няма как да не дойдем да подкрепим тази кауза тук, защото това е нашият град."

Ники Станоев коментира, че познава свои връстници с репродуктивни проблеми, но с помощта на инвитро технологиите те са напълно преодолими.

"Току-що разбрах, че сме в топ 10 на света за инвитро технологии и на-вече за успешни процедури, които се провеждат. Така че няма как да не подкрепим това нещо, трябва да дадем гласност, както си казахме в едно видео, което пуснахме на път за насам, за този благинаж, който всеки очаква. "Благинаж" е наша видинска приказка, искам да кажа най-благото, най-хубавото нещо в един живот, а това е да дадеш още един живот, да го продължиш."

В концерта ще участват Градският духов оркестър, мажоретният състав на училището по изкуствата, Танцов състав "Суинг", малки таланти от Детска градина "Желязко Попниколов" и Народно читалище "Светъл ден", вокалната школа на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав". Благотворителното събитие е от 17:30 часа в Културен център "Жул Паскин" във Видин. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Решават бъдещето на медикотехническата лаборатория във Враца

Общинският съвет във Враца ще решава на своето редовно заседание дали да сключи договор с избрания след конкурс стар-нов управител на Медикотехническата лаборатория по зъбопротезиране. Това ще стане на сесията на 26 август, а докладната внася председателят на местния парламент д-р Владимир Христов. От материалите, внесени за обсъждане, се разбира, че..

публикувано на 24.08.25 в 11:00

Бойница отбеляза празника си

С празнична програма Бойница отбеляза традиционния събор на селото. Откриването на празника бе вчера на площада от кмета Анета Генчева , която пожела на жителите и гостите: "Богородица закрилница на майките и жените. Дай Боже да имаме още дълги години закрилата на Света Богородица, така че този празник е с традиции. Наш гост тази вечер е Свилен..

публикувано на 24.08.25 в 08:35

Изложба "Мозайката днес" представиха в Белоградчик

В художествена галерия „Вълчо Вълчев"  в Белоградчик  бе представена изложбата „Мозайката днес". Изложбата е инициирана от сдруже нието на българските мозаисти,  Художествена галерия „Вълчо Вълчев" и Исторически музей  -  Белоградчик. В изложбата участват 15 автори с 32 свои пана и пластики, обхващащи широк спектър от техники и стилове –..

публикувано на 23.08.25 в 16:55

Организират второто за тази година неон парти край Враца

Партито се очаква с голям интерес след първото подобно парти, което се състоя през юли. Събитието е в събота /23 август/ и започва в 21.00 часа в местността „Плажът", която се намира между града под Околчица и село Згориград. Организаторите анонсираха, че специален гост ще е DJ Динко Петров + Live Sax.  Участниците ги очакват ярки светлини и..

публикувано на 23.08.25 в 16:54

Неми лебеди спасиха във Враца

Експерти от екоинспекцията във Враца спасиха три птици от защитения вид "Ням лебед". Продължителното лятно засушаване постави под заплаха оцеляването на по-младите лебеди, които обитават водоемите край борованското село Добролево.  В инспекцията е подаден сигнал, че в борованското село Добролево са забелязани лебеди. При проверка на място е..

публикувано на 23.08.25 в 15:27

Подготвят традиционния събор в кулското село Цар Петрово

С празнична програма и различни изпълнители в кулското село Цар Петрово ще бъде отбелязан традиционния събор. Откриването на празничните дни ще е на 29 август, петък, от 20.00 часа на площада. "Празничната програма ще е два дни, в петък ще имаме ди джей, а в събота, на 30 август, оркестър "Хармония" ще потопят местните и гостите в магията на..

публикувано на 23.08.25 в 14:58

Забавления без екран организират във Вършец

На 24 август /неделя/ от 18:00 ч. в Боров парк – Вършец (до Палеопарка) ще се проведе събитието „Детство мое" – част от кампанията „Дигитална хигиена".   Организаторите на събитието имат за своя мисия да върнат децата в света на истинските игри, далеч от екраните. „Гоненица", „Надбягване с чували", „Народна топка", „Бягане с препятствия" са само..

публикувано на 23.08.25 в 14:46