Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Иван Попов

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик.

Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е сред революционната ни интелигенция в Румъния, а през 1862 година е сподвижник на Георги С. Раковски и участва в Първата българска летия в Белград, а през 1867-1868 и във Втората българска легия. Бил е много начетен - владеел свободно гръцки, румънски, сръбски, руски и турски език, сред другарите се ползвал с името на честен и храбър революционер. През 1876 година е доброволец в четата на Филип Тотю, с която участва в сраженията при Чипровци и Бяла паланка, а после в батальона на Райчо Николов. Когато научава за обявяването на Освободителната война, Иван Петров заминава за Кишинев и на 29 април 1877 година се записва доброволец в Шеста опълченска дружина. Проявява рядък героизъм в сраженията и на гърдите му заблестяват руските ордени за храброст.

Михаил Христов Михалев (1851-1918) завършва училище в родното село Лик при даскал Нецо и на 14-годишна възраст заминава за Румъния със свои съселяни на гурбет. В Браила попада сред българите емигранти, които запалват в него желанието да принесе своя дял за освобождението на своята поробена родина. Когато големият му брат идва да го заведе в България, Михаил му заявява: „Само с някоя чета, като комитин ще се върна…” Скоро мечтата му се сбъдва. На 29 април 1877 година Михаил Христов се записва доброволец в Четвърта опълченска дружина. За проявен героизъм в сраженията при Тича и Шейново той е награден с руски ордени за храброст.

За опълченеца Петко Стойчев Нинов се знае твърде малко и то главно от запазените архиви на българското опълчение. Бил е също емигрант в Румъния и оттам на 28 април 1877 година постъпва доброволец в Първа дружина. След неравния бой при Стара Загора другарите му го смятали за убит. За безследно изчезнал е отметнат и в списъка на дружинната Заповед № 90 от 20 юли 1877 година. Но известно време след това той се завърнал в частта си след тежка контузия в сражението и след дълги премеждия в неприятелския лагер. Възстановява се и участва в епичните боеве при Шипка и Шейново.

Георги (Гетов) Лилов (Кръстев) (1839-1900) се записва в Българското опълчение на 1 май 1877 година като доброволец в Първа опълченска дружина. Участва в сраженията при Стара Загора, показва мъжество и себеотрицание при отбраната на Шипка. Ранен на няколко места, Георги не напуска позицията си. Когато свършили патроните, той и другарите му къртили камъни от канарите и ги търкаляли върху налитащия противник. Подир тази славна битка командването взема решение да го освободи от строя поради крайно изтощение. Георги обаче отказва и взема участие в знаменателния поход през Химитлийския проход, в разбиването на башибозука при село Садово и във всички сражения до края на Освободителната война.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51