Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо зоопарковете трябва да се ангажират с екологични проблеми

Снимка: facebook.com/zoosf

Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в "Климатека", студент в Германия, учи магистратура "Биоразнообразие" към Техническия университет в Дрезден.

От години се развива нова концепция, която се опитва да превърне зоопарковете в обект на науката, които имат за цел опазването на видовете и образоването на хората на тема екология, биоразнообразие и зоология.

"Човекът на места много много отрицателно влияе на природата. Изключително много видове, особено животински видове, са застрашени от изчезване, много вече са изчезнали и много хора се опитват да направят каквото е възможно, за да ги опазят. Една от стратегиите е да има популации на редки видове в плен. Което означава зоопарковете да работят съвместно и да се опитват да развъждат застрашени видове извън природата в случай, че ако изчезнат в природата то да има резервна популация, с която после да може да бъде възстановена дивата популация. И това означава, че не може просто животните да бъда отглеждани с цел развлечение. Но развлечението може да бъде комбинирано и по този начин обикновеният човек да бъде замесен в тази мисия за опазването на видовете и природата", каза Павел Василев.

Екологът казва, че проблемът със зоопарковете, особено тези в Източна Европа, е че не са на ниво. Често просто има една клетка и животното е там. В други зоопаркове като тези в Западна Европа и Северна Америка хабитатът бива пресъздаван в заграждението и така животното е щастливо и човекът научава откъде произлиза това животно. Голяма част от зоопарковете в  Германия, Австрия, Великобритания, имат много богати колекции на видове от цял свят и работят за опазване на видовете, казва още Павел Василев. Смята, че е важно зоопарковете да работят с деца, защото те са бъдещето и трябва едно дете от малко да бъде научено да обича природата.

"Мога да дам пример от България за Софийския зоопарк, който има зооучилище и работи с деца от различна възраст", допълни Павел Василев.

Една от важните дейности на модерните зоопаркове е отглеждането на животни "посланици". Това са видове, които имат пряка връзка с измененията в климата, като или са застрашени от изчезване, или с поведението си могат да му въздействат положително, или тяхното опазване защитава и климата. Пример за българските зоопаркове може да бъде съвместна работа за опазване на лешоядите, обясни Павел Василев. България е държава със сравнително много зоологически градини. Това означава, че има добра възможност хора от цялата страна да бъдат информирани и ангажирани.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51

Фолклорен фестивал организират в Галиче

Белослатинското село Галиче за поредна година ще е домакин на фолклорния фестивал "Данфорови ритми". Музикалното събитие със състезателен характер е част от Шампионатната система на Европейската асоциация на фолклорните фестивали с ранг на “Локален шампионат по фолклор” за региона на Северозападна България. Инициативата ще се проведе на 10 май,..

публикувано на 08.05.25 в 13:47

Каньонът на река Ботуня - забравената красота

Местността "Сопово" се намира край село Стояново, област Монтана. През местността минава река Ботуня, а над нея през 19 век е построен железен мост, наречен "Чудото на Северозападна България". Местността не е много известна, може би защото е труднодостъпна. В нея могат да се видят интересни дълбоки дупки, които според твърденията са били..

обновено на 08.05.25 в 12:47

Шерлок Холмс "оживява" в ученически спектакъл

Гениалният детектив Шерлок Холмс ще оживее в театрална постановка на видинското училище "Цар Симеон Велики" . Спектакълът "Загадката на долината Боскум" е по едноименния разказ на Артър Конан Дойл, публикуван за първи път през 1891 година. Поставен е от теа тралната трупа при учебното заведение, ръководена от преподавателя по български език и..

публикувано на 08.05.25 в 11:30

Камери следят за неплатени такси в Синята зона на Видин

Мобилни камери подпомагани от изкуствен интелект следят за неплатени такси в зоната за платено паркиране във Видин. Техническите средства са инсталирани върху автомобил на Общинското предприятие "Зони за платено паркиране" и подпомагат за контрола. Камерите допринасят за повишаване на ефективността при засичането на автомобили без заплатена такса за..

публикувано на 08.05.25 в 11:11

В "Музикална зона" на 08 май 2025 слушаме шведския композитор Хюго Алфвен

Днес се навършват 65 г. от кончината на шведския композитор, диригент, цигулар и художник Хюго Алфвеен. Първата "Шведска рапсодия" от общо три е сред най-популярните му произведения. Свири на цигулка в Кралската опера в Стокхолм, преподава композиция и дирижира разнообразни хорове и оркестри. Музикален директор на Упсалския университет в..

публикувано на 08.05.25 в 09:00

Дъждът през май ще създава условия за гъбни болести при растенията

С неустойчиво време, температури и валежи, близки до климатичните норми за месеца, се характеризират метеорологичните условия през май. След хладното за сезона време в началото на месеца, в средата на първото десетдневие се прогнозира подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетационните процеси при земеделските култури. В "Земята, която ни..

публикувано на 07.05.25 в 17:09