Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо зоопарковете трябва да се ангажират с екологични проблеми

Снимка: facebook.com/zoosf

Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в "Климатека", студент в Германия, учи магистратура "Биоразнообразие" към Техническия университет в Дрезден.

От години се развива нова концепция, която се опитва да превърне зоопарковете в обект на науката, които имат за цел опазването на видовете и образоването на хората на тема екология, биоразнообразие и зоология.

"Човекът на места много много отрицателно влияе на природата. Изключително много видове, особено животински видове, са застрашени от изчезване, много вече са изчезнали и много хора се опитват да направят каквото е възможно, за да ги опазят. Една от стратегиите е да има популации на редки видове в плен. Което означава зоопарковете да работят съвместно и да се опитват да развъждат застрашени видове извън природата в случай, че ако изчезнат в природата то да има резервна популация, с която после да може да бъде възстановена дивата популация. И това означава, че не може просто животните да бъда отглеждани с цел развлечение. Но развлечението може да бъде комбинирано и по този начин обикновеният човек да бъде замесен в тази мисия за опазването на видовете и природата", каза Павел Василев.

Екологът казва, че проблемът със зоопарковете, особено тези в Източна Европа, е че не са на ниво. Често просто има една клетка и животното е там. В други зоопаркове като тези в Западна Европа и Северна Америка хабитатът бива пресъздаван в заграждението и така животното е щастливо и човекът научава откъде произлиза това животно. Голяма част от зоопарковете в  Германия, Австрия, Великобритания, имат много богати колекции на видове от цял свят и работят за опазване на видовете, казва още Павел Василев. Смята, че е важно зоопарковете да работят с деца, защото те са бъдещето и трябва едно дете от малко да бъде научено да обича природата.

"Мога да дам пример от България за Софийския зоопарк, който има зооучилище и работи с деца от различна възраст", допълни Павел Василев.

Една от важните дейности на модерните зоопаркове е отглеждането на животни "посланици". Това са видове, които имат пряка връзка с измененията в климата, като или са застрашени от изчезване, или с поведението си могат да му въздействат положително, или тяхното опазване защитава и климата. Пример за българските зоопаркове може да бъде съвместна работа за опазване на лешоядите, обясни Павел Василев. България е държава със сравнително много зоологически градини. Това означава, че има добра възможност хора от цялата страна да бъдат информирани и ангажирани.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена тревожност ...

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално ангажирано..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00