Документалната лента проследява дейността на професор Александър Чирков в България. Зрителите могат да видят интервюта с доц. Румен Илиев, проф.д-р Иво Петров, Андрей Марков, колеги и ученици на професора, които разказват за големия български родолюбец и лекар, променил света на медицината в страната ни. Документалният филм ще бъде прожектиран на 27 февруари, четвъртък, от 18.00 ч. в НЧ "Постоянство 1856". Билетите са по 5 лв. и се продават на касата на читалището.
Професор д-р Александър Чирков е роден в Лом на 27 януари 1938 г. Личното му име по рождение е Фарук. В рода му медицината е на особена почит – чичо му, брат на баща му, е завършил през 1943 г. медицина в Хайделберг – Германия, а неговата прабаба Василиса Чиркова, която е от гръцки произход, е била професор по медицина и лекар на семейството на Лев Николаевич Толстой в Русия.
Завършва средното си образование в Ломската гимназия през 1955 г. и Висшия медицински институт в София през 1962 г. От 1962 г. до 1966 г. е ординатор и хирург в Белоградчишката болница, поемайки длъжността от проф. Георги Златарски. През 1967 г. се премества в Ломската болница, където се жени за първата си съпруга Веселина от с. Арчар, а след това заминава на специализация в Западен Берлин в клиниката на чичо си и при известния кардиохирург проф. Бюхлер. Остава там като лекар в Университетската болница, после се прехвърля в Западна Германия – в университета във Франкфурт на Майн и в университета във Фрайбург, където е професор от 1981 г.
През 1984 г. проф. Чирков се завръща в България, поканен от акад. Атанас Малеев, ректор на Медицинската академия и заместник-министър на здравеопазването. На 14 май 1986 г. проф. прави първата в България, на Балканите и в целия източен блок успешна сърдечна трансплантация. От 1990 г. до 1997 г. Чирков е директор на УМБАЛ "Света Екатерина" – София. През 2003 г. прави и първата в нашата страна белодробна трансплантация. Консултант и кардиохирург в болница "Токуда" - София. От 2015 г. проф. Чирков започва набиране на средства, създаване на екип и подготовка за изграждане на нова и изключително модерна кардиологична болница във Варна, където живее и работи като консултант и лекуващ лекар до последните си дни.
Проф. Чирков печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции, трансплантации. Носител е на редица научни и държавни отличия, сред които и най-високото държавно отличие орден "Стара планина". Депутат е в VII-то Велико Народно събрание. Умира на 24 ноември 2020 г. във Варна. Кремиран е във варненския крематориум. Урната с пепелта му е поставена в гроба на съпругата му в Германия.
Безработицата в община Враца е с 2 процента под средното ниво за страната, това показват данните на бюрото по труда в града под Околчица за юни. В края на шестия месец от годината хората без постоянни доходи са били 3.07 на сто при 5.09 процента за страната. В абсолютни стойности това означава, че през юни без занимание във Враца и селата от общината..
Молебен за дъжд правят във вършечкото село Долно Озирово утре. Ритуалът "Пеперудата" е част от програмата на фолклорния фестивал "Илинден". За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста „Илинден". На 20 юли църквата почита "Свети пророк Илия". Светецът е покровител на светкавиците и гръмотевиците и..
"Лятно кино под звездите" събра десетки жители и гости в Община Ружинци на най-доброто от българското кино . Фестивалът на българското кино на открито се проведе в селата Ружинци, Д реновец и Бело поле, разказва Александър Александров, кмет на община Ружинци : "Първата година стартирахме с три прожекции, следващата година..
Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..
В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..
Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..
Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..