Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Йосиф Аврамов представя книгата "Силата на парите" в два тома

| Интервю



Утре, на 4 март, в Културен център "Жул Паскин" във Видин, ще се проведе събитие, посветено на новоизлязлата книга на доц. Йосиф Аврамов - "Силата на парите - том 1“ История и теория на парите и "Нумизматиката" , а том 2 на България и еврото, както и на банково дело и ценните книжа
Авторът доц. Аврамов ще ни запознае с голямото значение на парите в съвременното общество и тяхната историческа еволюция, като ще разгледа икономическите и финансовите им връзки с различни сфери на живота. Доц. Йосиф Аврамов е добре познат учен и специалист в областта на икономиката и финансите, преподавател в няколко водещи университета и автор на множество научни издания и книги. Автор е на редица значими произведения в областта на икономиката и финансите. Освен академичната си кариера, той е активно ангажиран в бизнеса и предприемачеството, като също така е основател на няколко важни институции и организации в България.
В първата си книга Йосиф Аврамов пише за Видинското царство и неговите владетели Цар Иван Срацимир и за неговия син Цар Константин Втори Срацимир. Попитахме го какви са били основните икономически и финансови стратегии на Видинската империя през този период?

"И Цар Иван Срацимир, и Цар Константин II Асен, известен и като Константин Срацимир, са признати от чужди дипломати и чужди владетели за императори на България, забележете — на България, а не на Видинското царство. Това е нормално, защото по времето на Константин II Срацимир Търновското царство не е съществувало, независимо че Константин II Срацимир, заедно със своя първи братовчед — син на Цар Иван Шишман Фружин, е вдигнал въстание, което не е било еднократен акт, а в продължение на 7-8 години се е сражавал с турците и е освободил на практика почти цяла Северна България. Характерно е следното: Цар Константин II Срацимир управлява до своята смърт — той почива в Унгария през 1422 г. Крайно време е учебниците по история в България да бъдат поправени и падането на българската държава под турско робство да не бъде посочено, че е 1396 г., когато бива пленен неговият баща, Цар Иван Срацимир, а през 1422 г. Има достатъчно доказателства за това."

В първият том на "Силата на парите Йосиф Аврамов споменава и за 13-те монетарници, които са функционирали в Римската империя на територията на днешна България. В Бонония (Видин) не е имало монетарници по това време. За това ми беше интересно да го питам  какви са били основните икономически предизвикателства и как тези монетарници са играли роля в стабилизирането на местната икономика:

"Тези 13 монетарници са от времето на Римската империя. Тракия пада век и половина по-късно от Черноморските гръцки колонии и от самата Гърция в Тесалия, Атика и Пелопонес. Дори в продължение на около петдесет години тракийските царе на Одринското царство Реметалк I, Реметалк II и Реметалк III, които са баща, син и внук, са изобразени на едната страна на монетите, а на другата страна — императорите Октавиан Август, Калигула, Нерон и Тиберий и други. По това време е имало монетарници в големите градове като София (Сердика), Пополо Пловдив, Черноморските ни градове Варна (Одесос), Несебър (Месемврия) и т.н. Тези монетарници се наричат „провинциални римски монети“, но те са били законно платежно средство в цялата Римска империя, която се е разпростирала от Персия до Испания и Великобритания (Римската империя е достигнала до границата на Англия с Шотландия.")


Доцент Йосиф Аврамов споделя своето мнение относно евентуалното членство на България в еврозоната. Той ще разгледа основните предимства и рискове за страната, като ще акцентира на важността на този процес за българската икономика. 

"Очаква се през юни да има придвижване от страна на Европейската централна банка и Европейската комисия, а Европейският съвет през юли да вземе решение от 1 януари 2026 г. България да стане 21-ви член на еврозоната. Тогава ние ще бъдем пълноценни граждани на ЕС, като възприемем и единната европейска валута. Ние на практика и сега търгуваме с евро. Не само жилищата и леките автомобили, където цените са в евро и то отдавна, а и останалите наши покупки са в лева, но само е изписано лев, а де факто - е евро. Това е валидно предвид обстоятелството, че България е възприела валутния борд през 1997 г., а левът е прикрепен към еврото, а малко по-рано, на 5 юли 1997 г., левът бе прикрепен към германската марка. Посочено бе, че само на хартията или на метала, от който са изсечени монетите, пише лев, но на практика е евро, тъй като ние нямаме повече от 25 години собствена монетарна политика и сме възприели принципите на еврозоната, без обаче да можем да вземаме решение. Нашият финансов министър не е канен в заседанията на Еврогрупата (това са финансовите министри от 20-те страни от еврозоната). Съответно, за бизнеса, за банките и за българските туристи улесненията ще бъдат значителни и се очаква годишно да се спестяват повече от един милярд евро), които понастоящем бизнеса губи при конвертиране на двете валути — лев и евро."

Утрешното събитие ще е полезно за всички, които се интересуват от икономическите процеси и бъдещето на България в контекста на европейската интеграция. Със своите нови книги и задълбочени анализи,  доц. Йосиф Аврамов ще представи присъстващите видинчани и гости на старопрестолния гр. Видин актуалните теми, които пряко засягат икономическата ни реалност. Не пропускайте възможността да чуете лично от един от водещите експерти в областта на икономиката и финансите. Мястото е Културен център "Жул Паскин" във Видин , часът е 16:00.

В 17 часа ще бъде открита изложба живопис на художничката Десислава Янакиева



Тя е родена в Пловдив през 1991 година. Живеe в София. Завършила е Национална художествена гимназия "Цанко Лавренов" в град Пловдив през 2011 година. Продължила обучението си в Националната художествена академия "Николай Павлович" в София със специалност живопис, бакалавърска и магистърска степен. Художественият ѝ стил е реализъм, но са налице някои препратки към импресионизъм и постимпресионизъм. Работи предимно с маслени бои върху платно. Член е на Съюза на българските художници. Тя е подреждала изложби в Кюстендил, Ахтопол, София, Габрово и други. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

МРРБ ще инспектира ремонта на булевард "Панония"

Община Видин не носи вина за бавното темпо на голяма част от инфраструктурните обновления на територията на крайдунавския град. Тази теза аргументира на днешното заседание на Общинския съвет градоначалникът Цветан Ценков . В дневния ред присъстваха 32 точки, като по-голяма част от тях  бяха предложения за продажба на жилища и имоти общинска..

публикувано на 15.04.25 в 16:57

Ученици от Видин на първо място в Национално състезание по приложна електроника

Лъчезар Ценков и Симеон Герасимов от 10.В клас, специалност „Компютърна техника и технологии“, от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се изкачиха на върха в Националното състезание по приложна електроника „Мога и зная как“, проведено в град Банско.  Двамата заеха първите места в отборното класиране за цяла България, а Симеон заслужено..

публикувано на 15.04.25 в 14:30

Видинчанка с престижна награда

Видинчанката  Десислава Николова бе отличена с престижната награда "Бранд на годината", в категория, част от Националните награди "Класция Бг".   Отличието е във връзка с нейния бранд, предлагащ уникални чанти за всички онези дами, които не се притесняват да покажат себе си, да бъдат по-различни и нестандартни. Победителите в конкурса са избрани от..

публикувано на 15.04.25 в 13:35

Събират се средства за православния храм в Кунино

Продължава дарителска инициатива за ремонт на вековната църква в село Кунино. Православният храм  "Свети Николай" се нуждае от нов покрив.  Преди две години  се създава и Сдружение "Православен храм Свети Николай -Кунино", чиято основна цел е да се събират средства за възстановяване на църквата. Необходимата сума за извършване на..

публикувано на 15.04.25 в 13:00

Технологично изложение отваря врати във Враца

Враца ще бъде домакин на първия по рода си Технологичен фестивал. Датата е 16 април, а мястото е Младежкия дом в града.   Събитието е организирано съвместно с Общината и бизнес медията lider.bg , предоставяща актуални икономически, технологични, научни и бизнес новини. За първи път на едно място ще бъдат водещи технологични компании,..

публикувано на 15.04.25 в 12:00

платена публикация
Сладкарница "Захарният свят" навърши една година!

Преди точно една година, на уютната уличка " Папуджийска, 3"  във Видин, се роди едно малко магично кътче, което пренесе вкусовете на Италия в сърцето на Северозапада. Това е “ Захарният свят ” – мечтата на  талантливата сладкарка Милена Вълкова , превърната в реалност.  Една година по-късно празнуваме заедно с нея първия рожден ден на..

публикувано на 15.04.25 в 09:42
Теди Генова, психолог

Как да различим градивната от разрушителната критика

В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката , която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост...

публикувано на 14.04.25 в 16:30