Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3-ти март: Символ на борбата за свобода и независимост

| Интервю
Снимка: архив



На 3-ти март 1878 година България беше освободена след близо 500 години османско владичество, но пътят към тази победа не е бил  лесен и е бил изпълнен със стотици хиляди жертви. Освобождението на България не е просто исторически момент - то е символ на борбата за свобода, независимост и национално възраждане. През този период на тъмнина, българският народ не се е предал, а чрез непрестанни усилия, съпротива и саможертви, е запазил своята идентичност и желание за свободна родина. На 30-ти март, денят на подписването на Санстефанския мирен договор, се осигурява основата за създаването на съвременна България. Тази дата, макар и свързана с политическите договори и решения, е преди всичко символ на безкрайната сила на народа, който е мечтаел за свобода. Освобождението, дори и да не е било напълно завършено тогава, създава основите на модерната българска държава и запалва искрата на надеждата. Разговарям с Христо Илиев - общественик от Враца, който споделя своите размисли за значението на Освобождението на България и историческата важност на 3-ти март:

"3-ти март е знакова дата в българската история, или по-точно, официалното освобождение със Санстефанския мирен договор, който се подписва в Санстефано, днешен квартал на град Истанбул, между руската и османската империя. Между другото, нито един българин не присъства на подписването, въпреки че по време на руско-турската освободителна война са загинали над 1347 български опълченци. Това показва, че много българи са дали живота си в тази война и са пролели българска кръв. Един интересен факт – още на 16 януари 1878 г., което е два месеца преди окончателното подписване на Санстефанския мирен договор, в България е избран първият демократично избран кмет. Това е кметът на Карлово – Васил Караиванов, първият братовчед на Васил Левски, и той е избран в местната църква, в една малка стая, за да не се разшумява прекалено. Така всъщност започваме да ковем законите на демокрацията още тогава. А и всички знаем, че повечето български градове, ако не и всички, са освободени през 1877 г. Например, Враца е освободена през октомври, а други градове през различни месеци."

Нека не забравяме и почитаме всички тези, които са дали живота си, за да можем ние днес да живеем в свободна България. Освобождението не е просто историческа дата, а символ на безброй жертви, на безпределна любов към родината и на решимостта да се живее свободно. То е резултат от усилията на хиляди българи, които не са предали, както и на подкрепата на съюзниците, но най-вече е плод на народната воля, на нашия стремеж към независимост и достойнство. Защото свободата не е даденост - тя е завоевание, за което сме платили с кръв. Нека помним това завинаги, за да ценим свободата, която живеем днес, и да я предаваме на бъдещите поколения със същата сила и решителност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

Мездра с интерактивна карта на историческите обекти

Община Мездра е първата, която има интерактивна карта на историческите обекти на своята територия, изработена от Българско археологическо сдружение "Иван Венедиков". Тази инициатива е ключова стъпка към дигитализацията и популяризирането на културно-историческото наследство в България, съобщават от дружеството. "Целта е многопосочна, защото..

публикувано на 22.05.25 в 16:39

Възстановен е статутът на "Чутурите" в Грамада като природна забележителност

Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Една  от тях е природна забележителност "Чутурите" в землището на град Грамада, област Видин.  Природна забележителност "Чутурите" в местността "Стублата" в землището на Грамада е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по..

публикувано на 22.05.25 в 16:34

Видинчанка подарява от сърце фотоапарат на любител фотограф

Видинчанката Антонина Лозанова подарява професионален фотоапарат.  Антонина, освен че е професионален фотограф, се занимава и с журналистика, снима различни филми, посветени на хората от Северозапада и е изключително деен доброволец в различни благотворителни каузи. Най-новата ѝ инициатива идва директно от сърцето. Антонина търси нов собственик..

публикувано на 22.05.25 в 16:15

Във Видин дискутираха превръщането на региона в атрактивна туристическа дестинация

Превръщането на Северозапада в атрактивна туристическа дестинация бе във фокуса на конференцията "Неосветеният Северозапад" , която се проведе в културен център "Жул Паскин" във Видин. На конференцията присъстваха представители на местната и държавната власт, директори на културни институции, представители на туристически агенции, собственици на хотели..

публикувано на 22.05.25 в 16:01

Предлагат законодателни промени за тротинетките

Електрическите тротинетки да се управляват след курсове и да подлежат на регистрация, предлагат от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Проблемът с този тип превозни средства се задълбочава през последните месеци, свидетели сме на множество инциденти и масово неспазване на правилата, коментира за Радио ВИДИН Владимир Тодоров,..

публикувано на 22.05.25 в 15:50

Сборник с пиеси издаде драматург от Видин

Сборник "Пиеси за драматичен и куклен театър" издаде актьорът, режисьор и драматург от Видин Малин Маринов. Включени са общо 8 пиеси, първата от които авторът пише преди близо 20 години, когато е студент в театралната академия. Една от пиесите е поставяна в рамките на студията за театър и кино при видинското читалище, която Малин Маринов ръководи...

публикувано на 22.05.25 в 14:39