Община Враца предвижда увеличение на туристическия данък, чийто размер не е актуализиран от 14 години. Ръстът може да доведе до очаквано повишение на приходите през тази година, в която местната власт планира провеждането на 60 фестивала. Около милион и половина лева са заделени в хазната за финансиране на тези инициативи.
Справка показва, че от 1 януари до 30 октомври във Враца са били събрани 90 000 лева от нощувки. Събраните такси под формата на туристически данък за 10-те месеца на миналата година са били почти 23 000 лева.
Увеличението, което се планира ще се отрази позитивно на приходите в местната хазна. Нощувката за място от първа категория от 30 стотинки ще стане 80 стотинки. За категория от две звезди тарифата от 30 стотинки става един лев. За три звезди от 30 ст. поскъпва на 1.50 лв. Ако звездите са четири, данъкът за нощувка е 2 лв. При 5 звезди – тарифата става 2.50. За да влязат промените в сила е необходимо решение на местния парламент, което се очаква да стане на някое от следващите му заседания.
64-годишен мъж от врачанското село Чирен е спрян за полицейска проверка. Дрегерът отчел 2,62 промила алкохол в издишания въздух. Срещу него е образувано бързо полицейско производство.
Полицейски служители са установили общо 53 кубика дърва за огрев , съхранявани без необходимите документи и контролна горска марка във Видинско. При проверки на седем частни адреса в Белоградчик са открити 47 кубика дървесина от различни видове, а при две проверки във Видин – още 6 кубика. Горските служители са съставили актове на собствениците, а в..
За 68-ми път Видин посреща най-дългата международна гребна регата в света - ТИД 2025 . Създадени са условия за разполагане на лагера на гребците в района на крепостта "Баба Вида", каза зам. -кметът Борислава Борисова. "Мястото е окосено, обезпаразитено, като сме осигурили всичко необходимо за участниците - ток, вода, санитарни възли. По традиция..
Общината във врачанското село Борован вече разполага с чисто нов, съвременен сметосъбиращ камион . Благодарение на съоръжението ще се подобри значително събирането и извозването на битовите отпадъци на територията на общинския център и околните 4 населени места. Това е инвестиция в качеството на услугата и в по-чистата среда за всички жители. От..
От днес до 24 август, мобилни екипи ще бъдат разположени на общо 42 места в страната, за да окажат съдействие при активиране на приложението "еЗдраве" , което осигурява достъп до личното електронно здравно досие. Това съобщиха на сайта си от Министерството на здравеопазването. Във Врачанско мобилни екипи ще има в град Роман и село Зверино..
Дневният център за деца с увреждания - седмична грижа към фондация „Уникалните деца на Видин“ от началото на следващата година няма да функционира. Причината е, че дейността не фигурира в Закона за социалните услуги, каза председателят на фондацията Юлия Антова след общественото обсъждане на годишния план на социалните услуги в общината за следващата..
От 5 до 7 септември в село Ружинци ще се проведе деветото издание на фестивала "Традиция и фолклор". Въпреки, че има още време до началото на интересната и забавна тридневна програма, от Общината са готови с базата и организацията, обясни кметът Александър Александров: "Основното, което трябваше да бъде като инфраструктура, е направено...