В Международния ден на реките природозащитната организация WWF започва активна работа по опазване дома на видрата – вид, застрашен от изчезване у нас. Възстановяването на влажните зони години наред е една от най-важните мисии на WWF в България. Сега с кампанията си "Абонирай се за природата", в навечерието на Часа на Земята, WWF издига дейността си на ново ниво, а целта е да се създадат подходящи условия за разрастване на популациите от видри. Видът, от който по последни данни, са останали едва между 1000 и 1500 екземпляра, е сред 19-те бозайника, включени в Червената книга на застрашените видове.
Видрата играе ключова роля за поддържане на равновесието във водните екосистеми – контролира популациите на рибите и едрите безгръбначни, като предотвратява доминирането на отделни, често инвазивни видове. Също така спомага и за разпространението на някои семена. Изчезването на видрата е сигнал за нарушено екологично равновесие и рискува да доведе до загубата и на други видове по веригата. Най-големите заплахи за видрата са същите, както и пред водните екосистеми като цяло - замърсяването и преграждането на реките, пресушаването на влажните зони и засушаването. Неслучайно видът стои на емблемата на Бернската конвенция, на основата на която е направена Директивата за хабитатите на ЕС.
Видрата обитава крайречни райони и влажни зони под 1400 м надморска височина. Тя е активна през нощта и по здрач, когато ловува слабо активните риби и раци.
"Една от първите ни дейности в България бе опазването и възстановяването на крайречните заливни гори на нашите дунавски острови. Залесихме с местни дървесни видове островите Ковачев, Козлодуй, Есперанто и Алеко. Осъществихме моделен проект за възстановяването на старото корито на река Веселина при село Миндя, Великотърновско. Работим и за подобряване на водния режим на влажните зони в Природен парк "Персина". Автоматизираните шлюзове подобриха възможностите за управление на притока на вода във влажните зони на острова и подпомогнаха завръщането на живота в тях", разказва Стоян Михов, ръководител на програма "Води" във WWF.
Важно местообитание на видрата е и Драгоманското блато – най-голямата карстова влажна зона в Европа. От 2021 г. WWF си сътрудничи със Сдружение за дива природа "Балкани" за неговото възстановяване. Рамо до рамо двете организации работят за създаването на "водни огледала" – освободени от растителност водни площи, които да служат за местообитание на птици и други водолюбиви животни, както и да дават възможност за развитие на растителни видове като водната лилия. Експертите провеждат регулярен мониторинг като изследват нивото и качеството на водата, както и местообитанията на рибите, бозайниците, водолюбивите птици и растителността. Освен това планират изграждане на буферни зони с цел намаляване замърсяването с торове от съседните обработваеми земи. Това включва и създаването на сенокосни ливади, което освен икономически ползи ще подпомогне възстановяването на видове като ливаден дърдавец и сив жерав, рядкото растение шахматовидна ведрица и други. Що се отнася до туристическата инфраструктура, която изгоря в пожара през 2020 г., тя ще бъде възстановена и допълнена.
С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF цели да съхрани и възстанови местообитанията на видрата и други видове, които се хранят, размножават и отглеждат потомството си в реките и влажните зони.
Не пропускайте да отбележите и знаковия празник на природата – Часа на Земята, като се включите в организираното от WWF почистване на река Искър край София. То ще се състои на 22-ри март /събота/ в района на квартал "Горубляне" и село Герман, северно от Околовръстното шосе. Повече подробности вижте на Facebook страницата на събитието.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..