Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биляна Боянова: Реставрирането на мебели е нещо уникално

5
Снимка: Красимир Каменов

Реставрирането на мебели е, когато възстановяваме старото си обзавеждане до първоначалния му вид по функционалност или подновяваме финишните му покрития. Обновяването има различни техники, които изискват много устременост, търпение и внимание.

Трябва да отбележим обаче, че не всички мебели подлежат на реновиране или реставриране поединично, но обединявайки ги заедно чрез редизайна, създаваме уникални неща, практически от нищо! Това са предмети за душата! Магия.

Не трябва да забравяме и да изхвърляме тези стари мебели, защото те носят своя дух и история. Не бива и да забравяме, че Видин е бил първото голямо пристанище на България, където са идвали модните тенденции от "Европата", включително и красивите мебели. Ако се поогледате, можете да откриете много такива. 

Реставрирането на мебели може да бъде полезно хоби за тези, които обичат да работят с ръцете си и имат усет към детайла и разбира се искат да запазят автентичността на обзавеждането. Не забравяйте, че всъщност те отразяват вашата същност и индивидуалност, затова, когато обзавеждате дома и сте решили да реновирате старите мебели, чрез тях ще покажете себе си и своя стил. 

Днешната ни среща е с реставраторката на мебели Биляна Боянова от Видин. Завършила е изобразително изкуство при Веселин Нацин във видинското училище по изкуства, но дълго време е далеч от изящните изкуства. Но ето, че тръпката от това да създава и твори не я е напуснала и сега тя реставрира мебели. В магазина ѝ присядаме на удобни дървени кресла, а пред нас има кокетна масичка и започваме разговора за вдъхването на нов живот на старите мебели:

"Интересът към мебелите ми се "отключи" преди близо две години. Реставрацията създава едно приятно настроение, усещане за спокойствие в дома... Самите стари мебели са по- заоблени, по-изчистени, докато сега са по-кубични и по-остри... Започнах с един скрин за клиентка... Има доста такива мебели, но за съжаление пък и доста са загубени. Хората ги чупят и горят, което е ужасно... Завършила съм изобразително изкуство при Веселин Нацин, но близо 30 години бях далече от изкуството... В момента работя върху един гардероб с дърворезба от 1920 година. Ще ми отнеме около месец и половина... Доста стара мебел е. Има си доста детайли, които трябва да се изработят. През годините са минали и разни мушици през него, които трябва да се обработят и да се нагласят нещата, но сравнително добре изглежда и се получават нещата. Реставрирала съм и други такива стари гардероби... Честно казано не съм си мислила какво искам да реставрирам... Всяка една стара мебел предизвиква у мен желание, за да продължа и усещането, че от нещо старо, овехтяло ти създаваш нещо ново и уникално...", разказва Биляна Боянова.

Освен старинни мебели могат да бъдат реставрирани много други предмети -  рамки на огледала, гоблени и картини, старинни часовници, настолни лампи, полилеи, лампиони и аплици. И много други.

Може да Ви звучи невероятно, но реставрираната мебел е по-атрактивна и оригинална и е като произведение на изкуството. 

И най-важното: не бързайте да изхвърляте стари мебели от вашия дом, само защото са повредени, със счупени колелца, панти или рафтове, или дори само износени. На първо място, те са по-ценни. Mебелите, произведени преди 50 или 100 години се оказват в пъти по-функционални от съвременните масово предлагани, особено от евтините решения, където липсва всякаква конкретика за приложението на дадена мебел за някаква цел.

Те се оказват по-функционални и от оригиналните, които са изключително непрактични и нефункционални „дизайнерски” решения.

Старите мебели са от масивно дърво и изцяло от естествени материали. Пазете ги, защото в тях има и история, и сърце.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално ангажирано..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03

Платформата "При Родното" пренася автентичността на българските села в съвременния свят

Преди няколко години, фотографът и журналист Антонина Лозанова от Видин, с която сме ви срещали многократно, заедно с актьора Ивайло Петков, създават уникално и вдъхновяващо риалити предаване в YouTube, наречено „При рода на село“. Проектът им бе насочен към млади хора, които искат да се запознаят с българските традиции и обичаи, като..

публикувано на 28.03.25 в 16:00

Спортно събитие за хора със специални потребности се състоя във Видин

Фондация "Подкрепа за реализация" се включи като съорганизатор в спортно събитие за хора със специални потребности,  инициирано от Спортен клуб "Обединен спорт за всички". Проявата беше със съдействието на Община Видин. Домакин на срещата беше Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I", а като доброволци в събитието..

публикувано на 28.03.25 в 14:54