Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

10
Снимка: Личен архив на Денис Алиев


Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол. 

Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно попада на снимка, на която е показана рисунка със сол. Техниката го впечатлява изключително много и скоро след това прави първите си опити в соленото изкуство. Любопитен факт е, че още веднага нещата се получават и той усеща, че иска да се занимава с тази техника и в бъдеще. Само сол обаче не е достатъчна, необходимо е човек да притежава търпение и талант, за да може правилно да пресъздаде пропорциите на лицето, като не пропуска нито един от малките детайли.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Предимно портрети рисувам, защото от много малък ми харесва да пресъздавам лицата на хората, емоциите и някак си там съм усетил, че ми е силата и това, което искам да правя. Има моменти, когато избирам хора, които по някакъв начин са ме докоснали - дали с музика, дали с филм, дали с отношение, дали с жест. Друг път пък избирам от самата снимка, защото има много интересни снимки, които са много добре заснети, има много хубава светлосянка и това ме провокира да искам да го пресъздам. Хубавото е, че с времето успях да направя така, че човек да може да си поръча солен портрет, аз да го запазя, да го сложа в рамка, за да може човек да го закачи на стената и да си има уникален солен портрет."

За да запази картините си, Денис Алиев прилага специална техника, в която използва авто лак. Първите картини, съхранени по този начин, са създадени преди 8-9 години. 

Портретите, които талантливият художник рисува, обикновено са с размери 30 на 40 см. Най-големият му "солен" портрет е 4 на 4 метра. Рисува го в парка в Долни Дъбник. По-трудно се рисуват малките, обясни творецът.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
"Трудно е, защото със самата сол се рисува много трудно и много пипкаво. Самата сол е много жива, много шава и много трудно в малки пространства се правят детайли. Докато в по-голямоно пространство имаш повече свобода на работа."

Денис е рисувал портрети на Христо Ботев, Васил Левски, цар Фердинанд и куп други исторически личности. Герои на нашето време също са вдъхновявали "соления" артист. Сред тях са Доналд Тръмп и Владимир Путин. Актьорът Жан Клод ван Дам толкова много харесал соления си портрет, че го публикувал на своята интернет страница. 

Друг любопитен момент е, че талантливият художник не се ограничава, а непрекъснато открива нови материали и техники, като рисуване с чук върху стъкло например.

Снимка: Личен архив на Денис Алиев
 В началото на неговия път в изкуството обаче е музиката. Правил е рап бийтове за Спенс и NDOE, с Радослав Гергов пък създават песента "Заслушай се", която е в подкрепа на глухото общество у нас.

"Музиката има все по-малко място в работата ми, защото много повече започнах да се занимавам  със соленето изкуство и с времето искам да показвам на хората различни нови методи за рисуване. Рисувал съм с дрехи, с шоколад върху филия, като в последно време започнах да правя и портрети от стъкло. Портретите се рисуват с чук. Взимам едно стъкло, което е триплекс, не е обикновено стъкло, за да може, когато удрям с чука, според счупванията на стъклото аз започвам да изграждам образ. Получава се много впечатляващо, много интересно като изкуство и като начин да покажеш на хората нещо различно."



Денис Алиев казва, че изкуството е като движеща сила. На него е разчитал и му е помагало да преодолее трудните житейски ситуации, зарежда го с нова енергия.
Снимка: Личен архив на Денис Алиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ватманът Стефан Здравков- за професията и за най-интересния пътник - мечката

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..

публикувано на 17.07.25 в 15:55

Кино под звездите радва жителите на Галиче

Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 15:00

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Адриан и Лъчо: Преоткрийте Северозапада, струва си

Днешните гости на "Новите приказки от Северозапада"- Адриан Зурков и Лъчезар Момчилов, са млади и модерни хора, намерили много адекватен начин да подпомагат развитието на туризма в България. Външният им вид лъже – изглеждат като от списание и човек хич не би си помислил, че се занимават с толкова сериозно нещо като пропагандирането на..

публикувано на 16.07.25 в 10:30