Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Георги Петров- Бай Георги

Майка му- баба Василка: Той беше голяма величина, голяма човешка Вселена!

 
В предаването "Калейдоскоп" ще си спомним за нашия известен, даровит и талантлив земляк- Бай Георги- гъдуларят от Синаговци.

Изминаха 11 години откакто той напусна земния свят, но приятелите му не са го забравили, а създаденото от него музикално творчество продължава своя живот като се изучава и изпълнява от музикантите. 

За Георги Петров с добро и благодарност си спомнят неговите колеги -музиканти от Ансамбъл "Дунав", за него с любов говори майка му - Василка Георгиева Тодорова. Днес тя е на 92 години, живее в Синаговци, обича да пее, но откакто го няма сина й, не пее. Казва, че и гласът й не е вече същият.  

В Синаговци я знаят учителката Василка Георгиева. Преподавала е в начален и прогимназиален курс. Тя е родена е в Пиринско, село Копривлен, община Гоце Делчев. Запознава се със съпруга си Йордан Тодоров - Сики задочно и идва да живее в Синаговци. Има три деца. Наталия е най-голямата, Петър е вторият й син и най-малкият е  Георги. 

Заедно със съпруга си през 1958 година създават първия селски ансамбъл не само в Северозапада, но и в страната. Работят много, създават различни състави по селата, по читалищата и по училищата. 

Виртуозният майстор на гъдулката Георги Петров е роден на 13 май 1962 г. в село Синаговци. Първите си музикални уроци и пример получава от родителите си. 
Гошето, както го нарича майка му, се включва като изпълнител за първи път в оркестъра, когато е на 10 години с изпълнения на гъдулка, която е направена саморъчно от баща му. Участва в Копривщица като самостоятелен изпълнител. През това време баща му записва всички негови изпълнения на касетофон. След 8 клас родителите му го записват в Музикалното училище в Плевен. Продължава висшето си образование в Музикалната академия в Пловдив. Тук го открива гъдуларят Минчо Минчев. Под негово ръководство и влияние Георги се усъвършенства и става блестящ гъдулар, тогава започват да го търсят навсякъде. Още докато е студент е концертмайстор на студентския оркестър. През 1986 година го взимат за преподавател в Широка лъка. В БНР работи като концертмайстор четири години. 

През 1994 година получава покана от свой приятел от Унгария да работи в Англия, в знаменитото шоу „Ривър денс“. Там той се показва като изключителен професионалист, обикаля много държави, доволен е от работата и заплащането. Последното му участие с ирландското шоу е в Сингапур, където представлението се проваля заради провокация. Георги се връща в България и тук започват трудностите, свързани с намирането на работа. През този период се променя изцяло-  от усмихнат, ведър и отзивчив, става затворен и мълчалив, казва майка му.  

В паметта на всички свои приятели и близки хора Бай Георги ще остане сърдечният, усмихнат, изпълнен с доброта млад мъж, който свири на гъдулка ненадминато и който е готов да помогне на всеки. Изключително честен, отзивчив, изпълнен с любов към всички хора. 
Както казва неговата майка:"Той беше голяма величина, голяма човешка Вселена!"

НАЧАЛОТО 
"Когато работехме с Ансамбъла аз разучавах песните, съпругът ми работеше с оркестъра. В този оркестър Гошето се включи на 10 години, татко му направи гъдулка... Научи го да свири на три ноти на 7 години. Чакаше вечер да се върнем, за да му напише баща му друго упражнение...  Дядо му го научи да пее "Ален божур", това му е първата песен, с която излезе на сцената - първото му излизане 1975 година. От тук започна неговата дейност на сцената. За първи път пее на сцената в Копривщица сам и с татко си, в съпровод на кавал. Веднага го грабват журналистите и правят запис в Радиото. Често го пускаха в детското предаване на радио София. Като постъпи в Музикалното училище в Плевен за една година се качваше не с едно стъпало нагоре, а с няколко стъпала- надхвърли възможностите си..." 



ТВОРЧЕСТВО 
"Още като студент беше създал няколко негови произведения, които в Широка лъка се възприеха като изключителни. Най-красиви, ефирни, най-силни. Едно момиченце се изразява така "Те ме грабват като куршум". Ставаше въпрос за "Крайдунавска приказка". 

РИВЪРДЕНС
"Обажда му се Никола и му казва:"Веднага трябва да тръгнеш и си носи партитурите на твоите произведения." И тогава Гошето казва на диригента на оркестъра :"Налага ми се да отида за 3 месеца в Лондон. Вземам си един месец отпуска платена и другите 2 месеца неплатен." Той се разкрещял: "Не може, не може да ходиш където си искаш! Ти идеш ли там, няма да се върнеш." И той заминава, а то е частно шоу, на едно семейство. Те му дават партитурите за програмата на оркестъра. Гошето разглежда партитурите, и макар че са му дали 1 седмица да се подготвя, той още след втория ден казал на директора :"Готов съм". Правят първата репетиция с оркестъра и много добре се получило. Назначават го за три месеца пробно. След трите месеца го назначават на постоянна работа. И остава до края, до 1989 година. Когато посещават Сингапур, когато излизат за първи път, засвирва оркестърът и когато застават танцьорите, все млади момичета, с първите стъпки, хлъзват се и падат. И установяват, че това е провокация. Шоуто престава  и той се връща в България."


СЪЩНОСТТА НА ГЕОРГИ
"Раздаваше се много, много се раздаваше. Имаше тогава, в този момент пари, и който му поиска, и той му услужи. Има хора, които и до ден днешен не са върнали парите... защитаваше колегата си Божидар, който беше сляп..." 

ПРИЯТЕЛИТЕ ЗА БАЙ ГЕОРГИ 
"Прекрасен човек.. Беше един от най-добрите гъдулари в България... Просто разкошен човек...Първите ми спомени за Гошо са, че ние едва свирехме на гъдулките, а той като дойде и пееше. И ние се чудехме как ще пееш едновременно и ще свириш! Надарена личност беше...Много добър беше, много доброта имаше в него...

Той беше невероятен музикант и човек... Душата си влагаше в свиренето... Свиренето му беше въздействащо... Стилът му беше уникален, само негов, имаше някаква магия... Като човек беше много добър, винаги готов да помогне, хубав човек! Невероятна душа! Човечност невероятна!"


Повече - в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30