Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Снимка: Радио Видин

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората с желание ще го споделят със своите приятели и то ще се разпространи. Ние споделяме информация с помощта на инструментите, които ни предлагат Twitter, Facebook, YouTube, Google+, Tik-Tok. Те са средство за комуникация и преди всичко психология, и познаване на последователите на нашите продукти и услуги на фона на постоянно променящите се технологии. Нужно ли е, обаче, да се спазва интелектуална хигиена в социалните мрежи, предвид възможностите да се споделя почти всичко? Разговаряхме с главния инженер на Радио ВИДИН Светослав Цветанов:

"Трудно е в днешно време. Аз лично за себе си преди време си инсталирах нашумялото приложение Tik-Tok и точно на втория ден го махнах. Като цяло целта на социалните мрежи е едно дигитално откъсване от реалния свят. Може би човек трябва много внимателно да си филтрира групите и приложенията в социалните мрежи."

Какви публикации привличат видинчани, отваряйки някоя от социалните мрежи и какво предпочитат да споделят?

"Аз мисля, че трябва да има някаква по-висока култура. Не може да се качват всякакви простотии. Аз лично много се дразня, грозно е... Трябва да си налагаме самите ние цензура, защото това рефлектира по-малко или повече върху по-младите и трябва да дава някакъв пример" - коментираха видинчани.

Опасна ли е свободата в интернет, особено когато създаваш продукт? Потърсихме за коментар Ани Мангърова, контент-криейтър и редактор към "Дигитални програми" на БНР.

"Свободата в социалните мрежи е нож с две остриета. Това, че много хора могат да намерят уединение, самота, да скрият самоличността си и да изкажат мнението си, като опитат различни теории, или казано на жаргон да "нахейтят" някого, опитвайки се да удовлетворят една или друга емоционална потребност, понякога може да бъде приобщаващо към дадена общност. Много изследователи твърдят, че много хора могат да намерят и себе си там. Социалните мрежи до скоро разчитаха на модерация, която в момента вече е много спорна и може да се каже, че е напълно непредвидимо накъде ще се развие ситуацията."

Спазването на интелектуална хигиена в социалните мрежи е въпрос на личен избор на всеки потребител, но нека не забравяме, че всеки от нас може да даде своя скромен принос да четем и гледаме повече стойностни публикации и смислени коментари, което е признак на добро възпитание и високи морални ценности на обществото, в което живеем. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44