Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бродерията се завръща - модерна и жива

| Интервю



В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от традиция и иновация. Благодарение на съвременни бродиращи машини, артистите могат да създават изключително детайлни мотиви, вдъхновени от фолклора, природата, геометрията или напълно модерни дизайни.

Бродериите вече не са запазена марка само на покривките от бабиния скрин. Днес ги виждаме върху суичъри, шапки, чанти, персонализирани подаръци. Машинната бродерия позволява прецизност, повторяемост и дълготрайност - а най-хубавото е, че всяко изделие носи характер и история.

Гостенката ни днес не просто бродира - тя разказва истории с конец и плат. Започва съвсем на шега, като хоби, което бързо се превръща в страст. Днес вече разполага с висок клас бродираща машина, която ѝ позволява да създава сложни и впечатляващи дизайни. А идеите - те никога не свършват. 



Биляна Димитрова непрекъснато търси нови начини да вдъхне живот на всяко изделие - било то торбичка, дреха или нещо съвсем лично и уникално. За нея всяка бродерия е като отпечатък - част от емоция, послание или просто желание да направиш деня на някого по-цветен. Биляна създава свой бранд, който кръщава "Decoria".

Попитахме я как започва всичко, откъде идва вдъхновението и какво е усещането да разказваш с нишки, защото когато машината е "умна", но сърцето - още по-вдъхновено, се ражда не просто занаят, а истинско изкуство.

"Запалих се от три години по това нещо — съвсем на шега, от любопитство. Попадна ми бродерия на една позната и тя ми обясни, че я прави с машина. Започнах да се интересувам страшно много — постоянно гледах, четях, много ми хареса, и затова реших да пробвам. Взех една за своя клас, непрофесионална машина. Аз имам познания в шиенето - не започвам съвсем от нулата, но с бродерията нямах никакъв опит, и беше доста трудно в началото, защото има много тънкости. Не можеш просто да вземеш една машина и да започнеш да бродираш. Има неща, които вървят към тази машина и които трябва да ги нацелиш - подходящия файл, подходящите материали. Всичко това се случва с времето, с опита. Не съм си представяла, че с това ще искам да се занимавам, приемах го като нещо, което ти доставя удоволствие, нещо, което те разтоварва... След това започнах да шия някакви неща. Започнах със завивки с апликации, с избродирани имена. Това е нещото, което ми доставя най-много удоволствие... Наистина съм доволна, прави ме щастлива и мисля, че това е най-важното - човек да е доволен от себе си, от това, което прави, и работата да му носи удоволствие.“



Както самата тя казва: "Няма по-хубаво от това човек да обича това, което прави." И наистина - когато работата се превърне в хоби, а хобито в мисия, всяка нишка започва да говори. За красота. За устойчивост. За радостта от това да оставиш нещо свое след себе си. А ако и вие се вдъхновихте поне мъничко - потърсете Биляна в социалните мрежи, където показва творенията си. Може пък точно нейната бродерия да се окаже вашето следващо любимо нещо.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00

"Неделник" от 11 май 2025 година

Пролет е. Майска. Малко непостоянна, но си е пролет. Радвайте и се. Всичко е цъфнало и вече и плодове има. Радост от живота. Това трябва да усещате. В „Неделник“ първо ще посетим един античен и пролетен празник в село Дреновец в община Ружинци, където за трети път се провежда възстановка на римския пролетен празник посветен на богиня..

публикувано на 11.05.25 в 14:08

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20