Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да различим градивната от разрушителната критика

| Интервю
Теди Генова, психолог
Снимка: личен архив



В рубриката "Психолог на помощ" днес ще поговорим за критиката, която, знаете, е неизбежна част от живота - независимо дали идва от близки, колеги, учители, или напълно непознати. Въпросът не е дали ще бъдем критикувани, а как ще реагираме на това. Правилната реакция е ключ към личностно израстване, емоционално здраве и устойчивост. Съществуват два вида критика - конструктивна и неконструктивна. Конструктивната критика има за цел да помогне. Тя е конкретна, фокусирана върху действия, а не върху личността, и предлага решения или посоки за развитие.
Докато неконструктивна критика често е ръководена от емоции, предразсъдъци или желание за обида. Тя е обща, нападателна или дори лична. Ето как съветват специалистите да реагирате на двата вида критика. Как да реагираме на различните видове критика. 
При конструктивна критика: слушайте внимателно, без да се защитавате веднага. Задавайте въпроси за уточнение - това показва, че си отворен към развитие. Благодарете, дори и да не ви е приятно, признателността показва зрялост. И накрая обмислете и приложете това, което смятате за полезно. 
При неконструктивна критика: запазете спокойствие, не реагирайте с емоции. После преценете източника, има ли този човек добри намерения. Не приемайте лично - негативните думи често казват повече за критика, отколкото за вас. Ако е уместно, поставете граница. 

"Критиката може да бъде нещо много хубаво, и то е такова, когато говорим за конструктивна критика, а именно, когато тя е насочена към конкретно поведение или резултат, а не директно към нашата личност. Когато е базирана на факти, а не просто на емоции и лични нападки от отсрещния човек, и когато има за цел помощ и подкрепа в процеса на развитие. Защото, в крайна сметка, тази критика включва и предлага алтернативни решения и насоки от страна на човека, който ни я предлага, и говорим за липса на унижение и агресия. Разрушителната и неконструктивната критика пък е всичко обратно на това. От рода на: "Ти винаги грешиш" - нещо, което е много обобщаващо и генерализиращо, не говорим за нещо конкретно и насочено към личността. Тя много често е изразена със сарказъм“, казва психологът Теди Генова.

Критиката може да бъде инструмент за израстване, но само ако умеем да я разпознаваме, анализираме и управляваме. Развиването на емоционална зрялост и стабилна самооценка е процес – но именно той ни прави по-уверени, по-мъдри и по-свободни. Когато не позволяваме на чуждото мнение да определя стойността ни, ние започваме да живеем не според очакванията на другите, а според собствените си ценности. В този момент критиката спира да бъде заплаха и се превръща в обратна връзка, която ни изгражда, а не разрушава.
Истинската сила не е в това да се харесваме на всички, а в това да останем верни на себе си, дори когато не сме разбрани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00