Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови атракции с евросредства привличат туристи в Северозапада

Снимка: МРРБ

Обновени са исторически и природни обекти, а туристи учат тъкане на чипровски килими и изработване на кукерски маски, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).  Реновирани са средновековни храмове, крепости и 200-годишни сгради, част от културно-архитектурното богатство на страната. Подредени са нови музейни експозиции. Туристическите атракции са  реализирани с инвестиции по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия. Над 4,7 млн. лв. са вложените средства в проекти в общините Монтана, Вършец, Правец, Брезник, Земен, Белоградчик, Ботевград, Чипровци, които целят съхраняване и популяризиране на местното природно и културно наследство. 


Възстановената раннохристиянска базилика „Кастра ад Монтенезиум", разположена върху останките от римска крепост, е най-новата туристическа атракция в Монтана. Тя впечатлява с автентичната си архитектура, духовна атмосфера и  хилядолетна история, съчетаваща религия, военна стратегия и културно наследство, представени по модерен и достъпен начин. В рамките на проекта „Консервация, ревитализация и изложба на Раннохристиянска базилика и средновековна крепост в трансграничен регион" е разработен и съвместен трансграничен пътеводител Пирот – Монтана за улеснение на посетителите.


С над 560 хил. лв. от програмата Община Вършец е изградила и предлага на туристите вълнуващи емоции в уникален парк с 45 въжени съоръжения, скейт площадка и фитнес зона, създаден по проекта „Здраве и приключения сред природата".  По него са изградени две детски, две фитнес площадки и скейтборд площадка в града.


С близо 820 хил. лв. Община Белоградчик реализира проекта „Магура – културен и природен туризъм без граници". Чрез него е подобрен  достъпът и качеството на престоя за всички посетители в една от най-забележителните пещери в България – Магурата. Със своите сталактити, праисторически рисунки, холограмни ефекти и близкото Рабишко езеро, тя става още по-популярен обект. В рамките на проекта в пещерата е направена реконструкция на инфраструктурата и внедряване на новаторски технологични решения. Подобрени са осветлението и достъпът до различни части на пещерата, като е създадена система за холограмно представяне на природните ѝ особености и история, което позволява на посетителите да се запознаят със забележителностите по иновативен начин.


Сред атрактивните проекти в Северозапада е и „Приказката на килима: Създаване и първоначално маркетиране на нов трансграничен туристически продукт, свързващ районите на Пирот и Чипровци чрез техните споделени килимарски традиции", реализиран от Международно висше бизнес училище, Исторически музей – Чипровци и Музей на понишавието в Пирот. С финансиране от над 190 хил. лв. музеят в Чипровци предлага уникално преживяване в света на традиционното килимарско изкуство. Посетителите могат да се потопят в дълбоката история на занаята, който има многовековни корени и продължава да очарова със своите тънкости и магия, признати от ЮНЕСКО за част от световното нематериално културно наследство. В музея можете да се разгледат традиционната работилница, където се изработват килими по старинни техники, като същевременно посетителите имат възможност да се насладят на интерактивни експозиции. Създадена е „Приказката на килима" – мултимедийна презентация, която разказва историята на този уникален занаят и тънкостите на килимарската традиция. Чрез демонстрации и интерактивни технологии посетителите могат да се запознаят с процеса на създаване на килим, както и да се потопят в древните техники и символика на всяко тъкано изделие. А на https://carpettale.eu/ може да бъде „чута" приказката за килима.


Знакови обекти в областта на културното богатство са обновени и в община Правец по проекта „Културно наследство и история за устойчив туризъм". Туристите могат да разгледат обновения Исторически музей в Правец, в който са събрани ценни артефакти. По проекта в село Видраре е възстановено старото класно училище, построено през 1848 година в двора на църквата "Св. Параскева". То е пример за типичната за времето архитектура, културен и образователен център. В сградата има музейна експозиция, а посетителите имат възможност да се докоснат до условията на обучение през XIX век в България. Друг важен обект в селото е Туняковският хан, построен през 1820 г. В него се намира скривалище на Васил Левски. Експозиция показва и дейността на Тайния революционен комитет „Хасан Касан", един от най-важните революционни комитети през 1870-1872 г. В рамките на проекта може да се разгледат и археологически комплекс, включващ манастира и църквата „Св. Богородица" в село Осиковица, както и античната крепост „Боровец" на връх Голям Боровец. Извършени са консервация и експониране на важните сектори и разкрити структури на крепостта – вход, кули, стени, сгради, улична мрежа и пещи за топене на метал. За да се улесни достъпът до обекта, е изградена достъпна среда.


Единственият по рода си Музей на сурвакарските маски е изграден по програмата в село Кошарево, община Брезник по проект на Областна администрация Перник с финансиране от над 630 хил. лв. „Къщата на маските" е уникален музей, посветен на древната традиция на кукерския обичай „Сурва". Музеят е разположен в автентична възрожденска сграда, паметник на културата, построена през 1870 г. В музея се намират сурвакарски маски и костюми, изработени от местни майстори  с уникален художествен израз. Създадени са и работилници, където всеки посетител може сам да се опита да изработи собствена маска.


С финансиране по програмата Община Земен създава нови условия за туризъм по проекта „Културен маршрут Земен – Пещера – Орешковац". По него е реконструирана  пътеката, водеща към Пещерския манастир, създаден през XI век. Изградени са и допълнителни туристически обекти, монтирани са дървени пейки, беседки, навеси и други. По проекта са изградени и два туристически информационни центъра. Единият е в село Дивля, в къщата на великия български художник Владимир Димитров - Майстора, който е живял и рисувал там. Другият е в с. Елов дол и запознава традициите на кукерите.


Община Ботевград също обогатява възможностите си за туризъм. По проект „Ботевград – дигитален културен коридор" е реставрирана Часовникова кула, създаден е  музей на открито и информационен център.

По публикацията работи: Анжела Каменова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Великден видинчани се помолиха за здраве и мир

На Великден стотици жители и гости на Видин се стекоха в катедралния храм "Свети Димитър Солунски" в крайдунавския град.  Миряните запалиха свещи и се помолиха за здраве и благоденствие: "Няма любов, ако има война. Как да се обичат хората, като всеки мисли? Имам момче и мисля - какво ще стане, ако има война? Здраве и любов - това е щастието .....

публикувано на 20.04.25 в 11:22

Община Лом подготвя публично обсъждане на проектобюджета

В Лом ще обсъдят проектобюджета на общината за 2025 г. Кметът Цветан Петров кани гражданите, бизнеса, неправителствени организации, представители на читалищни настоятелства, спортни клубове, общински съветници и всички заинтересовани на общественото обсъждане, съобщават от местната общинска управа. Събитието ще се проведе на 24 април 2025 г.,..

публикувано на 20.04.25 в 09:24

Трета зала за ерготерапия откриха във Враца

Враца вече разполага с още една зала за ерготерапия. Модерният обект  ще осигурява подкрепа на деца със специални потребности.  Кметът Калин Каменов поздрави екипа на Регионалния център за подкрепа на процеса за приобщаващо образование (РЦПППО) и заяви, че местната администрация ще продължава да инвестира в изграждането и модернизация на подобни..

публикувано на 20.04.25 в 09:15

Нови социални услуги разкриват в община Лом

Предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за минимум 51 нуждаещи се самотноживеещи с увреждания и възрастни в невъзможност за самообслужванепредвижда проект на Община Лом, информират от местната общинска управа. В рамките на 24 месеца ще се предоставят здравно- социалните услуги и ще бъдат осигурени супервизия и указания..

публикувано на 20.04.25 в 09:09

Врачанският "Ботев" победи "Арда"

Отборът на "Ботев" Враца завърши с победа редовния сезон в Първа футболна лига. Тимът на Христо Янев победи "Арда" с 3:1, като нанесе първо поражение на тима от Кърджали след 7 поредни мача.  Капитанът на домакините Даниел Генов откри резултата в 9-та мин. от пряк свободен удар. Светослав Ковачев върна интригата в мача в 30-та мин. за 1:1. "..

публикувано на 20.04.25 в 09:02

Великден е

Днес отбелязваме Светлия празник Воскресение Христово-Великден. Това е най-големият християнски празник, в който се почита възкръсването от мъртвите на Сина Божий за вечен живот. Хиляди вярващи изпълниха храмовете в страната, за да посрещнат Христовото Възкресение. Пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" в София българският патриарх и..

публикувано на 20.04.25 в 08:39

Великденски благослов на Видинския митрополит Пахомий

Архипастирско послание по случай Възкресение Христово на Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Пахомий до всечестния клир, преподобното монашество и богохранимото паство на Видинска епархия „Тоя ден е Господ сътворил: да се зарадваме и да се развеселим в него”  (Пс.117:24)  Възлюбени в Господа братя и сестри, Христос..

публикувано на 20.04.25 в 00:05