Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво диктува модата на абитуриентските балове тази година?

| Анализ



Май месец е тук, а с него и треската по баловете! Абитуриентите от випуск 2025 вече броят дните, а големият въпрос е: "Как ще изглеждам в най-важната вечер?". Тази година модата не просто следва тенденции - тя ги пречупва през личния стил на зрелостниците. А зад перфектната визия стоят хората, които създават магията - гримьори, фризьори, стилисти.

Започваме, разбира се, с дамите, защото при тях модата винаги е крачка напред. Балните рокли са с изчистени силуети, но с акцент на нестандартен детайл - дълбоки деколтета на гърба, асиметрични рамене или драматични ръкави. Цветовете са от двете крайности: нежни пастелни тонове като пудра и шампанско, или смели нюанси - електриково синьо, смарагд и червено.

Материите - сатен, шифон и органза с лек блясък, но без излишно тежест. Но нека чуем повече от имиджовият консултант Румяна Димитрова

"Определено тенденциите се промениха! Абитуриентките все по-често залагат на елегантност с изчистени линии, вместо на свръхобем и пищност. Най-модерните кройки тази година са вдъхновени от минимализма с доза лукс – рокли с прав силует, драпирани акценти, елегантни цепки и отворен гръб. Вместо тежки поли и кринолини, виждаме ефирни материи като сатен, коприна и шифон, които подчертават женствеността, но без излишна претенциозност... Наблюдаваме отстъпление на черното и тъмносиньото и истински бум на по-светли, нежни и ефирни тонове. Модерни са цветове като пудрено розово, шампанско, бледо лавандулово, резеда и перлено бяло. Не липсват и дръзки решения – червено, фуксия, изумруд – но те са обикновено поднесени в изчистени силуети, за да не изглежда визията претрупана."



Няма да пропуснем и господата. Костюмите тази година са далеч от класическото черно. Водещи са бордо, тъмнозелено, мастилено синьо и дори светъл беж. Все по-популярни са костюми в стил "slim fit" с леки ретро елементи - двойни редове копчета, вълнени платове и кадифени детайли. Ризите остават семпли, а все повече момчета залагат на папийонки, вратовръзки с шарки или дори модерни кърпички в джоба.

След като избрахме роклята, погледът ни се насочва към грима, който тази година е ефирен, свеж и съобразен с индивидуалния стил на всяка абитуриентка. И ако до скоро балният грим беше с тежки сенки, драматични мигли и силен контур - през 2025 нещата се променят. Тази година виждаме един съвсем нов прочит на красотата - нежен, лек и с усещане за естествена свежест. Кожата е в центъра на вниманието - добре хидратирана, озарена, със съвсем леко покритие. Тежкият фон дьо тен е заменен от BB кремове и леки флуидни текстури, които позволяват на кожата да "диша" и да блести естествено. Повече за тенденциите при макиажът за баловете ще разберем от гримьорът от Видин Теодора Стефанова:

"Тази година ми прави впечатление, че жените са с една идея по-обрани - връщат се към женствеността, към естественото, към натуралните цветове - телесно, кафяво, капучино. Роклите им са изчистени, всичко е една идея по-елегантно. Стилът им тази година е по-лек в сравнение с предишни години. Поне при мен се забелязва нова мода... и дано остане актуална. Много от момичетата досега не са се гримирали и реално се оставят изцяло в моите ръце – не идват с конкретна снимка, което е чудесно. Предпочитат да имат някакъв акцент, свързан с роклята, просто гримът и облеклото да се допълват."


А щом и лицето грее, е ред да обърнем внимание на косата, защото прическата завършва цялостната визия и тази година тя е всичко друго, но не и строго официална и натруфена.

Днес на преден план излизат естествените и непринудени визии - свободно пусната коса, понякога леко прибрана, но винаги с усещане за лекота и естественост. Оказа се също, че все повече момичета залагат на русия цвят. А ето какво сподели по темата фризьорът Радослава Александрова:

"Прическите тази година са почти същите като през предишните години, с тази разлика, че се предпочита по-светъл, рус цвят - идват предварително за изрусяване и балеаж. Косите са пуснати, слагат се екстеншъни, търси се дължина, навити къдрици и леко прихващане отстрани. Няма кокове, няма брокат – на мода са по-естествените визии. Ако роклята е с гол гръб, косата обикновено е прибрана или вързана на опашка – както "конска", така и ниско долу."

В крайна сметка, всяка абитуриентка през 2025 година ще се почувства като звезда в своята собствена приказка - рокля, грим и прическа, които говорят за нея и я правят не само красива, но и уверена, че е готова за следващата стъпка в живота си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Доц. Ива Гаврилова

Доц. Ива Гаврилова: Стремежът към целогодишен тен е изключително рисков за кожата

Всяко едно слънчево изгаряне в дългосрочен план означава риск от сериозни заболявания на кожата, включително и от рак. Това предупреди доц. Ива Гаврилова, хирург онколог, член на Българското дружество по дерматоонкология. Тя обясни също, че слънчевото изгаряне може да настъпи неусетно и на най-различни места. "Алармирам, че не е задължително да..

публикувано на 11.08.25 в 16:58

Какво преживяват децата, когато родителите им се развеждат?

Разводът е трудна стъпка за всеки родител, но за едно дете той често е неразбираем, дълбоко емоционален и понякога - травматичен процес. Докато възрастните преживяват раздялата като лична и партньорска криза, за децата това е сътресение, което променя техния свят - сигурността на дома, усещането за семейство и вярата, че "мама и тати..

публикувано на 11.08.25 в 16:30
Симеон Матев

Симеон Матев: Десетдневието в края на август ще предложи кратък отдих от горещините

Ново горещо предизвикателство , което води след себе си тежки последствия . Така определи лятото , което се " очертава като второто най-горещо ", климатологът Симеон Матев . "Настоящото лято е поредното горещо. Миналогодишното беше най-топлото до момента както в историята на България, така и в историята на Северозапада, а това лято е по..

публикувано на 11.08.25 в 15:35

Мария Спасова с нова песен сред финалистите на "Пролет ‘25"

Срещаме се с една млада талантлива дама - Мария Спасова , която вече не е непознато име за вас. Представяли сме ви нейни песни и преди - с характерния ѝ стил, улавящ едновременно нежност и сила. Родена в Берковица и израснала в Монтана, Мария носи в себе си едновременно чара на Северозапада и усещането за големия град. Сега тя се завръща с..

публикувано на 11.08.25 в 15:30

Бранковци – между забравата и очакването за по-добро бъдеще

Село Бранковци е на 200 километра от София, където се решават важните дела в държавата и на 40 от Видин, областния град, но пътят до там спира автомобилите. Хората се събират на площада три пъти седмично, когато пристига колата с хляба. "Само той ни е и връзката. И идва един път пощата...  Малко хора сме. Хляб карат през ден."..

публикувано на 11.08.25 в 14:00

Където има буря, Бог дава покой

В Девета н еделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня за силната вяра, която трябва да имаме към Бога. Вяра, която спасява и ни прави синове на Бога и наследници на Неговото Царството.  "Учениците, като Го видяха да ходи по морето, смутиха се и казваха: това е привидение; и от страх извикаха. Но Иисус веднага..

публикувано на 10.08.25 в 08:00

9-годишна туристка от Козлодуй със златна значка от БТС

9-годишно момиче от Козлодуй посети всички 100 места, включени в Движението "Опознай България - 100 национални туристически обекта" и получи Златна значка от Българския туристически съюз /БТС/. От съвсем малка Калина Христова обикаля със семейството си най-хубавите места в страната - природни забележителности, исторически обекти и музеи. Така..

публикувано на 08.08.25 в 17:31