Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така?
Под повърхността от добро възпитание и английска сдържаност обаче нещо заплашително наближава точката на кипене.
В романът „Момичетата от книжарница Блумсбъри“ на английско-канадската писателка и адвокат Натали Дженър на фокус са именно три момичета, намерили своето място сред стелажите с книги. Грейс Пъркинс, се задушава в брака си с емоционалния насилник Гордън, Вивиан Лоури копнее да пише книги и да стои начело на книжарницата, а не на касата ѝ, а Евелин Стоун, наскоро завършила Кеймбридж с отличен успех, току-що се е сблъскала челно със сиксизма в университетските среди, в резултат на което губи конкурс за желана академична позиция.
А някъде наоколо са и мъжете все пак, които изглежда имат своите тревоги и борби, но са убедени, че управляват книжарницата и света. Тук са управителят г-н Дътън и завеждащият отдел „Редки книги“ Франк Алън, които отчаяно се опитват да скрият общата си тайна, Алек Макдона, който трябва да се бори със себе си, за да се справи с предизвикателствата на новото време, емигрантът от Индия Аш Рамасуами, открил, че Англия все още страда от куп предразсъдъци, харизматичният лорд Баскин, който…
Но това е роман за момичетата все пак.
Времето, в което Грейс, Вивиан и Еви трябва да отстояват себе си, е особено. Светът все още се съвзема от безумието на Втората световна война. Следвоенна Европа продължава да носи последствията от нея заедно с жертвите, ранените и техните семейства. Всичко е непоправимо различно, особено за жените. Те вече са вкусили една нова свобода, която никога преди не са имали и нямат никакво намерение да се отказват от нея. Но пред тях все още стоят твърде много и твърде плашещи предизвикателства за преодоляване.
На фона на разговорите за книги и ежедневните предизвикателства в книжарницата, всяка от трите жени води своята лична борба за щастие. Грейс трябва да реши дали предпочита да се примири със задушаващия я брак или да напусне озлобения Гордън, за да спаси себе си и синовете си. Вивиан трябва да се пребори с обидата и разочарованието от т.нар. висше общество и да стъпи на своята пътека към успеха. А Еви… Еви трябва да се научи да се бори в един свят, все още доминиран от мъже. И да намери една мистериозна книга. Не звучи толкова трудно, но не и когато въобще не е сигурно дали книгата все още съществува някъде сред хилядите неописани купчини на третия етаж на книжарница „Блумсбъри“.
В „Момичетата от книжарница Блумсбъри“ не всичко е художествена измислица. От всяка страница надничат реални исторически личности от литературния живот в Англия през 50-те като Дафни дю Морие, Пеги Гугенхайм, Самюъл Бекет, Елън Дабълдей, Соня Браунел – вдовица на великия Джордж Оруел. Ако обичате книги, в които се говори за книги, това е вашата история с вашите герои, които наистина не просто познават литературата, а на свой ред я творят и горят в нея. Ако обичате романтика обаче, това също е вашата книга. И докато я четете, може би ще установите, че е невъзможно да не съчувствате на когото и да било от героите.
Натали Дженър, както казахме, е адвокат и писател, творящ в жанровете „исторически роман“ и „социална драма“. Родена в Англия, тя израства в Канада. От съвсем ранна възраст се влюбва в четенето и започва да мечтае някога да стане писател на свой ред. Завършва колеж, а след това се дипломира и като юрист. И работи като такъв в продължение над двадесет години. Но през цялото време и пише.
Първият ѝ роман „Обществото на Джейн Остин“ излиза от печат през 2020 г., а две години по-късно излиза и „Момичетата от книжарница Блумсбъри“. Той официално не е обявен от Натали Дженър като продължение на предходния, но може би е трябвало да бъде, защото събитията в едната са до голяма степен продължение на тези от другата. Ако вече сте чели „Обществото на Джейн Остин“ и ви е харесал, вероятно ще харесате и „Момичетата от книжарница Блумсбъри“.
Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..
В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада. Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..
Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..
Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..
Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив. Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..
1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева. За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..
Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..