Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така?
Под повърхността от добро възпитание и английска сдържаност обаче нещо заплашително наближава точката на кипене.
В романът „Момичетата от книжарница Блумсбъри“ на английско-канадската писателка и адвокат Натали Дженър на фокус са именно три момичета, намерили своето място сред стелажите с книги. Грейс Пъркинс, се задушава в брака си с емоционалния насилник Гордън, Вивиан Лоури копнее да пише книги и да стои начело на книжарницата, а не на касата ѝ, а Евелин Стоун, наскоро завършила Кеймбридж с отличен успех, току-що се е сблъскала челно със сиксизма в университетските среди, в резултат на което губи конкурс за желана академична позиция.
А някъде наоколо са и мъжете все пак, които изглежда имат своите тревоги и борби, но са убедени, че управляват книжарницата и света. Тук са управителят г-н Дътън и завеждащият отдел „Редки книги“ Франк Алън, които отчаяно се опитват да скрият общата си тайна, Алек Макдона, който трябва да се бори със себе си, за да се справи с предизвикателствата на новото време, емигрантът от Индия Аш Рамасуами, открил, че Англия все още страда от куп предразсъдъци, харизматичният лорд Баскин, който…
Но това е роман за момичетата все пак.
Времето, в което Грейс, Вивиан и Еви трябва да отстояват себе си, е особено. Светът все още се съвзема от безумието на Втората световна война. Следвоенна Европа продължава да носи последствията от нея заедно с жертвите, ранените и техните семейства. Всичко е непоправимо различно, особено за жените. Те вече са вкусили една нова свобода, която никога преди не са имали и нямат никакво намерение да се отказват от нея. Но пред тях все още стоят твърде много и твърде плашещи предизвикателства за преодоляване.
На фона на разговорите за книги и ежедневните предизвикателства в книжарницата, всяка от трите жени води своята лична борба за щастие. Грейс трябва да реши дали предпочита да се примири със задушаващия я брак или да напусне озлобения Гордън, за да спаси себе си и синовете си. Вивиан трябва да се пребори с обидата и разочарованието от т.нар. висше общество и да стъпи на своята пътека към успеха. А Еви… Еви трябва да се научи да се бори в един свят, все още доминиран от мъже. И да намери една мистериозна книга. Не звучи толкова трудно, но не и когато въобще не е сигурно дали книгата все още съществува някъде сред хилядите неописани купчини на третия етаж на книжарница „Блумсбъри“.
В „Момичетата от книжарница Блумсбъри“ не всичко е художествена измислица. От всяка страница надничат реални исторически личности от литературния живот в Англия през 50-те като Дафни дю Морие, Пеги Гугенхайм, Самюъл Бекет, Елън Дабълдей, Соня Браунел – вдовица на великия Джордж Оруел. Ако обичате книги, в които се говори за книги, това е вашата история с вашите герои, които наистина не просто познават литературата, а на свой ред я творят и горят в нея. Ако обичате романтика обаче, това също е вашата книга. И докато я четете, може би ще установите, че е невъзможно да не съчувствате на когото и да било от героите.
Натали Дженър, както казахме, е адвокат и писател, творящ в жанровете „исторически роман“ и „социална драма“. Родена в Англия, тя израства в Канада. От съвсем ранна възраст се влюбва в четенето и започва да мечтае някога да стане писател на свой ред. Завършва колеж, а след това се дипломира и като юрист. И работи като такъв в продължение над двадесет години. Но през цялото време и пише.
Първият ѝ роман „Обществото на Джейн Остин“ излиза от печат през 2020 г., а две години по-късно излиза и „Момичетата от книжарница Блумсбъри“. Той официално не е обявен от Натали Дженър като продължение на предходния, но може би е трябвало да бъде, защото събитията в едната са до голяма степен продължение на тези от другата. Ако вече сте чели „Обществото на Джейн Остин“ и ви е харесал, вероятно ще харесате и „Момичетата от книжарница Блумсбъри“.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..