Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

| Интервю



В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността. Те са част от проекта "Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост" - международна инициатива, подкрепена от Европейския корпус за солидарност.

Нейната цел е да ангажира млади доброволци в дейности, които насърчават екологичната отговорност, социалното приобщаване, дигиталната грамотност и гражданската активност. Проектът се реализира от Български Младежки Форум, който приема в село Върбово четири чуждестранни доброволки -  Нана Поцкхверашвили и Мариам Джикурашвили от Грузия и Полина Заяц и Дария Хуляева от УкрайнаТехният координатор и местен доброволец е Сабрина Цветанова.

Заедно, те провеждат интерактивни работилници и събития, в които децата се учат как да превръщат отпадъчни материали в полезни и красиви предмети, как да използват дигитални инструменти безопасно и ефективно, и какво означава да бъдеш активен гражданин - дори когато си още дете.

Първо си поговорихме със Сабрина, която ни сподели повече за проекта:

"Избрахме училището в Чупрене, защото то е защитено, което е с малко деца, но всъщност е много важно за този регион, защото всъщност тук има само две училища и ако това училище не съществува децата просто няма да има къде да ходят на училище. Иначе работим и с други села от региона. Другите ни инициативи няма да са в училища, но ще бъдат с дечица от селата Върбово и Горни Лом. Целта на всичко, което правим е да работим с деца от региона чрез неформално образование, което би означавало, че правим за тях игри - работилници, с цел да ги научим примерно как да рециклират или да преизползват дадени материали, как да бъдат активни граждани в обществото ни, как да използват дигитални платформи с цел образование и също така да ги научим по по-интересен и забавен начин на английски език." 

Попитахме Нана и Мариам какво ги вдъхнови да станат доброволци и да дойдат в България.

"Винаги съм вярвала, че доброволчеството е изключително силен начин за личностно израстване, докато в същото време оказваш значимо въздействие върху другите - особено върху малцинствата в селските райони. България ме привлече не само с красивата си природа, богатите традиции и топлите хора, но и защото видях перфектна възможност, която тази страна е готова да даде на доброволците - за учене, свързване и откриване на много по-дълбоко ниво. А може би и моята колежка, друго грузинско момиче, също ще сподели своята гледна точка по въпроса", споделя Нана.

Ето какво сподели и Мариам:

"Доброволствам с млади хора тук, в България, защото искам да подкрепя тяхното лично и социално развитие, като същевременно върна нещо на местната общност. Вярвам, че работата с младежи е инвестиция в бъдещето. Страстно вярвам в създаването на положителни възможности за тях - да растат, да учат и да се изразяват свободно. Също така смятам, че доброволчеството ми дава възможност да видя нещата от тяхната гледна точка и да се ангажирам по-дълбоко с българското общество."

А след това поговорихме и с Полина какви игри или дейности обикновено използва, за да обучава децата.

"Благодаря за въпроса. Лично аз предпочитам интерактивни методи - игри или онлайн платформи с викторини, които обикновено са много интересни за децата. Използвам и различни видео материали, които им помагат да разберат материала по-добре. Разбира се, включвам и физически игри - те са много полезни, защото намаляват стреса от ученето и карат децата да се чувстват по-добре", разказа Полина.

Дария разказа какво я прави най-щастлива в тази програма.

"Определено работата с децата. Обожавам децата и присъствието им ми носи много радост. Надявам се да мога да ги подкрепя, да им дам любов и внимание, да им помогна да се почувстват видени, обгрижени и не сами - дори в трудни моменти. Освен това, самото ми пребиваване в България ме прави щастлива. За кратко време се влюбих в страната - в културата, вкусната храна, приятелските хора и красивите традиции. Това е изключително преживяване. И, разбира се, нашият екип - имам късмета да съм заобиколена от толкова добри, отворени и вдъхновяващи хора."

И така, със своя ентусиазъм, търпение и отдаденост, доброволките показват, че истинската промяна не идва отвън като готова рецепта - тя се ражда отвътре, от сърцето на общността. Когато децата бъдат насърчени да вярват в себе си, когато им се даде пространство да творят и да бъдат чути, тогава започва процесът на изграждане - на самоувереност, принадлежност и гражданска отговорност.

Когато културният обмен не е просто запознанство, а живо преживяване, той създава мостове - между различни езици, традиции и гледни точки. В Чупрене, тези мостове вече свързват не само държави, а и сърца - на децата, на доброволците, на учителите и на цялата общност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02