Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

По-малко удовлетворени са от живота и по-често страдат от наднормено тегло

Снимка: УНИЦЕФ България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни за страната ни показват, че удовлетвореността от живота, данните за наднорменото тегло и академичните умения на българските деца са се влошили в сравнение с доклада отпреди 5 години. Докладът разглежда три аспекта на благосъстоянието на децата - физическото здраве, психичното здраве и уменията, обясни програмният директор "Социална политика" в УНИЦЕФ България Мария Златарева. 

"За всеки от  тези три аспекта докладът сравнява шест показателя - по отношение на психичното здраве удовлетвореността на децата от живота, вторият показател е самоубийствата на юношите на възраст между 15 и 19 години. По отношение на физическото здраве два показателя се разглеждат - детската смъртност на възраст между 5 и 15 години и наднорменото тегло. Вече по отношение на уменията, става дума за академични умения и социални умения. За всеки от тези шест показателя, за всичките 43 държави, които са включени в доклада, се разглеждат сравними глобални данни, най-вече от Световната здравна организация, но също така и от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие."

Сред тревожните данни за България е много резкият спад в академичните умения, но тенденцията е глобална и не засяга само страната ни. Обяснението е, че до голяма степен се дължи на кризата от СОVID.

"Въпреки че децата бяха физически най-малко засегнати, за тях последствията са най-дълбоки и най-дълготрайни, поради затварянето на училищата. Няма да изненадам никого като кажа, че по отношение на академичните умения  България е на едно последните места. Преди нас са само Колумбия, Коста Рика и Мексико. Другата много тревожна тенденция е увеличаването на наднорменото тегло. Това пак е една дългосрочна тенденция за последните десетилетия и за съжаление България е на едно от последните места. Всяко трето дете в България е с наднормено тегло. Третото нещо, което бих откроила, е намаляването на удовлетвореността от живота сред децата. Пак е глобална тенденция, не само в България и до голяма степен се дължи не само на COVID, но всичко, което се случва около нас - конфликти, климатични промени, което неизменно оказва влияние и върху децата и тяхното здраве."

Положителна тенденция е подобряването на социалните умения, които децата сами оценяват.  Над 80% от децата казват, че могат лесно да се сприятеляват в училище, а над 70 на сто посочват, че могат да видят чуждата гледна точка. Смущаващо обаче е, че под 60 % изпитват съпричастност или съчувствие към другия. 

"По отношение на дигиталните умения, 70 % от децата посочват,  че могат да кажат дали един сайт или информация са достоверни, което е добре, но в други държави процентът е доста по-висок, така че може би е добре да се отдели повече внимание на дигиталната грамотност.  Може би най-добрата новина за България, тъй като има такъв въпрос в доклада, е по отношение на тормоза. Тормозът сред връстници е един от най-големите фактори, който оказва влияние върху психичното здраве. В повечето държави се наблюдава намаляване на тормоза сред връстници и в България има най-голям спад. Данните, които се сравняват, са между 2018 и 2022 година. Ако през 2018 почти всяко трето дете в България е казвало, че се сблъсква доста често с тормоз, през 2022 година това са вече 22%, така че това наистина е една положителна тенденция."

В заключение докладът предупреждава, че след пандемията, напредъкът в детското благосъстояние, постигнат с години усилия, става все по-уязвим заради глобалните сътресения, включително климатичните промени. Докладът отправя призив към правителствата и всички заинтересовани страни да предприемат действия. 

Според Мария Златарева, проблем за който все още не си даваме сметка е, че върху благосъстоянието на децата освен дигиталните технологии, много голямо въздействие оказват и демографските процеси. 

"Не само в България, в развитите държави знаем, че децата намаляват. Ние сме едно застаряващо население. Аз бях много впечатлена от едни данни, които са публикувани, че за период от десет години между 2013 и 2023 година броят на семействата с деца в Европейския съюз е намалял с 2 000 000, докато броят на семействата без деца се е увеличил с 15 000 000. Ние все още не си даваме сметка какво е въздействието върху детството на растеш с по-малко връстници. Това е нещо, което предстои да видим и е ново за света."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Хера – японска принцеса с голямо сърце

 В "97 лапи и една опашка" днес ни гостува едно от най-милите кученца, които сме срещали някога . То е порода японски хин и се казва Хера . Тя е на 13 години - 13 години истинска и непринудена любов! Нейният стопанин казва за нея, че е тяхното „всичко“! С черната си окраска, вечно ближещо езиче и поглед като на малък философ, Хера е една..

публикувано на 16.05.25 в 15:30

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02