Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 60% от българите са с наднормено тегло

Снимка: Rawpixel

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32% от 7-годишните българчета страдат от наднормено тегло, 15% са със затлъстяване, като при 5% от тях се наблюдава тежко затлъстяване.

Проф. Дърленска обясни, че в 40-70% от случаите причините за наднормено тегло и затлъстяване се дължат на генетична предразположеност и ние няма как да променим гените си. Можем обаче да променим начина си на живот. 

"Две са причините, които водят до детското затлъстяване, които продължават и в по-късна възраст - обездвижването на децата и лошите хранителни навици. Има и някои нови, свързани с недостатъчния сън при децата. Зависимостта, която развиват пред екраните, защото има определени критерии за това колко може да се ползва екран, за да няма неблагоприятни ефекти върху здравето на децата. В България това е огромен проблем. Екранът обездвижва децата, включително, сега един нов термин е въведен -  "food noise", или как ни влияят рекламите, или игрите - всякакви видове игри, които са свързани с храна, тоест те ни влияят, те ни карат да се храним и конкретно да имаме предпочитания към храни, които са калорични. Това е много голям проблем в детска възраст."

Проф. Теодора Ханджиева -Дърленска. Снимка: БНР
Във всички европейски държави нивата на детско затлъстяване са много високи, но в някои от тях вече се наблюдава задържане и дори намаляване, което е резултат от мерките за превенция, поясни проф. Дърленска. По думите ѝ у нас е необходимо да бъдат създадени национални програми, с контрол върху тях.

"В България има много добри нормативни актове, свързани с  храненето на децата, но дали има контрол е един голям въпрос. Освен това физическата активност, обучение на родителите, как да учат децата си, не само за съня, за екранната, за храненето, за физическата активност. Така че имаме нужда от образование в тази насока, но преди всичко на държавно ниво, защото трябва да има сериозна политика, която да бъде с перспектива следващите 5,10, 20 години и устойчива политика по отношение на детското здраве, свързано с хранене и физическа активност."
 
Проф. Дърленска обясни също, че всеки човек също би могъл да вземе мерки по отношение на собственото си здраве. Ето защо е необходимо всеки един от нас да бъде осъзнат по отношение на храненето.

"Човек трябва да се храни редовно, много важно е да има плодове, зеленчуци, месо, риба, мляко, млечни продукти и да ограничава много калоричните храни, основно това са пакетираните. Когато човек има проблем с теглото, трябва да знае, че това е заболяване. Трябва да се отиде на лекар. В България лекарите, които лекуват затлъстяване, са ендокринолози и диетолози, които са обучени за това. "

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00