Училището е създадено през 1855 г. и се е помещавало в различни хижи на местните жители: Горановци, Събинци, Панчини, а през 1860 година в черковния двор, каза директорът на училището Румяна Вацева. В словото си тя подчерта, че през тези 170 години в него са израствали поколения деца, научили първите си букви, направили първите си стъпки към мечтите си, оформяли са се като личности, които днес допринасят за доброто на нашето общество.
"Днес е ден на гордост, на равносметка и на вдъхновение. От далечната 1855 година до днес нашето училище е не просто място за обучение – то е храм на духа, на знанието и на родолюбието. Нека заедно да продължим да пазим, развиваме и предаваме нататък делото на светите братя Кирил и Методий – с вяра, с обич и с отговорност" – допълни Румяна Вацева.
Тя връчи награди на учители за изключителен принос към утвърждаването на Основно училище "Св.св. Кирил и Методий" като храм на българската просвета и култура. Събитието беше отбелязано с празничен концерт, а юбилярите получиха десетки поздравителни адреси.
Гости на тържество бяха представители на Регионално управление на образованието в Монтана, Община Лом, Кметство Ковачица, Народно читалище "Никола Вапцаров" – с. Ковачица, Дневен център за възрастни хора – с. Ковачица, представители на "Плам Агро", Детска градина "Здравец" – с. Ковачица, бивши и пенсионирани учители от Основно училище "Св. св. Кирил и Методий" – с. Ковачица.
Първото училище в село Ковачица е датирано през 1855 година, а първият даскал в училището е Петко Клопанов от село Ковачица, последван от даскал Тодор от село Черни връх. В летописната книга на училището е отбелязано плодотворната народопросветна дейност на учителя от село Ковачица- Тодор Русинов. Тласък на развитието на образователното дело през 1894 година дава новопостроеното училищно здание /бившата сграда на началното училище "Отец Паисий"/.Учители тогава са: Дамян Първанов, Митко Петров, Ерменко Петков и Гергана Първанова от град Лом. От тази година горнолиневските деца не учат в село Ковачица, а за тази цел използват кръчмата на Цветко Трифонов в село Горно Линево.1894 година е белязана с масовото постъпване на момичета в началното ковачишко училище. През учебната 1896-1897 година вече има четири отделения горен курс. Една от водещите фигури като учител по това време е Алекси Беремлиев. Учебните занятия са преустановени 1912-1913 година по време на Балканската война. Ковачишката народна прогимназия е отворена на 1 септември 1920 година. За училищно помещение е служело частно здание на наследниците на Първан Горчев .На 09.03.1925 година е дадена строителна линия на настоящето основно училище, а на 27.04.1925 година е положен основният камък с благословията на енорийския свещеник Цветан Георгиев. На 14.09.1925 година, надзорната комисия приема напълно завършената сграда и поставя име Първоначално училище "Св. Св. Кирил и Методий". На 15.09.1925 г. започват учебните занятия с молебен, водосвет и напътствена реч на главния учител Генади Захариев.
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с местни..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..
Районната прокуратура в Монтана е внесла в съда обвинителен акт срещу М.Г. от с. Долно Белотинци за извършен от него грабеж. Престъплението е станало вечерта на 15 февруари тази година. Жена от Монтана вървяла в района на железния пешеходен мост в града, когато била нападната от непознат. Въпреки съпротивата ѝ, мъжът издърпал чантата ѝ, блъснал я,..