Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 01 юни 2025 година

22
Снимка: Колаж на Красмир Каменов

Героичен и патриотичен и забавен „Неделник“ ви очаква.

Почит към загиналите партизани от отряд „Гаврил Генов“ беше отдадена днес при паметника на връх "Косматица" над село Кален. За това разказва Иван Братинов от Общинския съвет на ветераните от войните на България в Мездра.

С митинг - заря тази вечер във Враца ще бъде отбелязана 149-та годишнина от гибелта на Христо Ботев. Тържественият ритуал, в който се очаква да участва и президентът Румен Радев, отдавна е част от календара на официалните национални прояви. За този и празничен и тържествен ден в "града на Ботевата слава" е репортажът на Ива Антонова.

Днес е 1 юни – Ден на детето. В читалищата в Северозапада започна подготовка за лятната програма за работа с деца през ваканцията. Всяка една културна институция се стреми по различен и атрактивен начин да запълни ваканцията с интересни инциативи, които същевременно ще обагатят децата и тяхното свободно време. Ще ви разходя в читалища от Северозапада.

В Белоградчик отбелязаха 175 години от избухването на въстанието в Северозападна България през Лето 1850-то. В града представиха събитията от историята ни и отдадоха почит на загиналите.

Можете да чуете и Цветан Дочев – Дедо Скръц, който ни е приготвил Нетрадиционни сарми. За десерт има Авокадо със сирене, канела и листенца от мента. Рецептата е посветена на Димитър Цолов - Доктора, който има рожден ден днес и не на последно място, и на Детето на Враца, Тони Дуковски.

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Антикварната книжарница на Анжела

Днес ще ви разкажем за магията на антикварните книжарници. За любовта на една млада жена към книгите.  Научена от малка от дядо ѝ, който е бил антиквар и букинист, да обича книгите, Анжела Иванова поема по неговия път, като завършва Университета по библиотекознание и информационни технологии. Специалността ѝ е "Книгоиздаване и редакция"...

публикувано на 22.08.25 в 15:10

"Street Jam" – новото лице на градските партита във Видин

Тази събота, 23 август, Видин отново ще пулсира с енергията на " Street Jam " - второто издание на най-новото градско парти , което вече успя да остави ярка следа в културния живот на града. Дебютът на събитието се оказа истински феномен - без предварителни очаквания, то предизвика вълна от положителни емоции и коментари, рядкост за видинската..

публикувано на 22.08.25 в 14:00

В Брегово откриват паметник на Васил Левски

Паметник на Апостола на свободата ще бъде открит днес в Брегово. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов и е поредния жест на известния родолюбец.  "Делото на Апостола е увековечено много отдавна, още с бесилката, когато е дал живота си за свободата на отечеството. За съжаление младото поколение има много бегла представа за нашите..

публикувано на 22.08.25 в 12:23

Свърши ли лятото

Въпреки лекото понижение на температурите лятото не е свършило. Този петък ни очакват високи температури от порядъка на 35-38 градуса. Лятото ще продължи поне и първите 15-20 дни през септември. Максималните температури могат да се повишат, сочи средносрочната прогноза. Тя зависи от един тропически циклон, който в момента се намира в..

публикувано на 21.08.25 в 17:09

Откриха сезона за отстрел на прелетен дивеч

Ловът на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас, обикновена бекасина и друг пернат дивеч традиционно стартира през втората събота на месец август. Ловуването се извършва само през деня. по закон продължава до 31 ноември, но ловците рядко ловуват до края, тъй като започне ловът на диво прасе този лов остава по-назад, каза  Теодора..

публикувано на 21.08.25 в 17:03

6 500 руски есетри плуват в река Дунав

Общо 6 500 есетри от критично застрашения вид руска есетра са пуснати в река Дунав в района на Белене. Есетрите са отгледани по иновативен начин и са пристигнали в България след 20-часово пътуване от Виена. Зарибяването е резултат от проект за възстановяване на есетровите популации на WWF с различни международни партньори. Рибките се..

публикувано на 21.08.25 в 16:56

С деца на море: Почивка или предизвикателство?

Когато чуеш „лятна почивка с децата на море“, първата дума, която ти идва на ум, определено не е „почивка“. Истината е, че тази така наречена „ваканция“ често прилича повече на оцеляване, отколкото на отмора. А когато се върнеш и познати те попитат как е минала почивката на морето, първата мисъл, която ти хрумва и с която описваш преживяването е..

публикувано на 21.08.25 в 16:05