Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на село Кунино е в камъка и туризма

14
Снимка: радио Видин

Село Кунино е едно уникално място, което привлича и очарова с красотата на своята природа. То се намира в Западния Предбалкан. От тук започва проломът, който река Искър образува. Природата е изваяла карстови форми, създаващи специфичния пейзаж от скални красоти край селото. Над всички се откроява емблематичната за село Кунино скала Червеница, около 3 хиляди хектара. Наречена така поради червения си цвят, който се засилва, когато е огряна от слънцето. В района има и около 150 пещери, които все още не са изследвани напълно. Името на селото идва от легендата за Куна кралица, която е защитавала населението от нашествието на турците. 

Селото е известно с единствената на Балканския полуостров Професионална гимназия по каменообработване, в която се подготвят специалисти по обработка на камък и облицовка. 
От древността до днес основният поминък в Кунино е бил добивът на камък и обработката му. Общо 310 са постоянно живеещите в селото към момента. Населението е застаряващо. 

Кунино ни посреща с изключителна чистота и подреденост. На площада се издига паметник с български лъв, в памет на загиналите във войните. За съжаление, преди десетина години са били закрити детската градина и основното училище. Сега децата пътуват до училището в Роман. 


Кметът Ивайло Георгиев  ни чака на площада. Посреща ни в добре поддържаната сграда на кметството:

"Кметската работа не е никак лесна, особено по селата... Бюджетът ни е ограничен, използваме го най-вече за плащане на уличното осветление... Всички улици са ни осветени, предстои ни да осветим една спортна площадка, поне до 23:00-24:00 часа през летния период да е светло, има деца, които го ползват... За съжаление, закрихме училището и детската градина... Поисках средства за покрива на училището, предлагаме го за продан, детската градина е продадена на търг и ще стане обучителен център... Има в селото цехче за заготовки, в него работят 10-15 човека, но няма друга работа... Другият ни поминък е каменоделството. Две кариери имаме и там работят 7-8 човека..."
Общо 378 са жителите по списък, но в селото живеят 300- 310 души. Кунино намалява, но пък се наблюдава и завръщане на по-възрастните местни жители. Те правят ремонт на родните къщи. Има интерес и от софиянци към имоти. Процесът започва особено по време на ковид пандемията, казва кметът Ивайло Георгиев:

"В събота и неделя се пълни селото... Доста къщи се ремонтираха, това са на хора в пенсионна възраст... Търсят се къщи и по 2-3 къщи на година се купуват... Къщите ни са правени с мерак и от майстори - каменари... Нашата кариера е за добив на варовик, той е чисто снежно бял, много е хубав и много се търси... Имаме кариери до Мездра и всичко отива за износ, и е купено от китайци и японци... Работната ни ръка е по големите градове... Личен лекар идва на място в три дни през седмицата... Социалната ни дейност е на добро ниво. Предстои ни нова програма с две работни места, лични асистенти имаме... 24 човека получават топъл обяд... С поддръжката на селото се справяме с помощта на доброволци. Търся спонсори..."

Освен в кариерите за добив на камък хората намират работа в земеделието, в цеха за заготовки и до тук, казва кметът Ивайло Георгиев.

Съборът на Кунино е на 22 юни, когато се отбелязва най-дългият ден. Разбрахме и че има самодейци деца, както и възрастни от пенсионерския клуб, които ще се включват със свои изпълнения на събора.


Стигаме до извода, че най-важното в едно общество е човешкият фактор, който да се включва в обществения живот с отношение, помощ, критика, организация, казва кметът Ивайло Георгиев: 

"Иска ми се парка ни за отдих в реката да направим нещо като водно огледало, тук хвърляме кръста на Йордановден... С водата нямаме проблем, имаме водоем, три кладенеца в селото имаме. Когато лятото има засушаване, се тегли вода от водоема... Сега ползваме вода по гравитачен път... Пътищата са ни хубави, ремонтират се... В селото също са ни добре асфалтирани улиците... Роман- Кунино е добре... Имаме жп гара София-Варна."

Природните красоти и скални образования са предпоставка село Кунино да се развива като туристическа дестинация и първата стъпка е изграждането на еко пътека "Николов вир". Тя ще бъде с дължина 7 км, стойността ѝ е 205 хиляди лева. Целта е да се превърне в притегателен туристически маршрут, който разкрива красотите на местната природата.

Ще бъдат изградени 14 беседки за пикник, 25 маси и пейки, кът за отдих с барбекюта, информационни табла и един голям парапет на скалата "Николов чукар". На някои места ще бъдат изградени парапети. 

За историята на село Кунино от древността до днешни времена ни разказват двама жители на селото - Павлин Петров и  потомственият  каменоделец, синът на скулптора Марко Радоев. 

Посещаваме старинната църква "Свети Николай". Вратите на храма отваря Бисерка, жената, която се грижи днес за него и преди години го възстановила от забравата и запустението. Църквата е с мраморен под, с нов иконостас, с нови изображения на светците, с прекрасен поддържан двор, в който са засадени плодни дръвчета, тревата е окосена, а цветя красят входа на сградата. Един каменен заек стои встрани и наблюдава влизащите в църковния храм. Всичко е плод на много години работа и усилия на хората от селото. 


Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23