Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младоженци избраха българските обичаи за най-важния си ден

2
Снимка: Община Враца


Сватбеното тържество несъмнено е едно от най-запомнящите се и важни моменти за всички младоженци. Съвременните представи за сватба са свързани с пищни тържества, стилни рокли и костюми, разбира се булката да е в бяло и много други подробности, отговарящи на желанията на младоженците. 

Мария Петрова и Ники Николов решават да оставят целия този блясък и суета и за най-важния ден в живота си избират старите български традиции и обичаи. Те ще се врекат един на друг тази неделя, 22 юни, от 12:00 часа, на Северняшката сватба сред красивата природа на Врачанския Балкан. 

Младата двойка се запознава по време на работа, заедно са вече три години, а от няколко месеца са горди родители на момче. Ники разказа, че двамата имат общи виждания за живота, а почитта към традициите е това, което ги свързва още по-силно. 

"Роден съм във Враца, завърших езиковата гимназия в града. Завърших висшето си образование - бакалавър и магистратура в София, където съм вече от 10-ина години. Що се отнася до моята половинка, тя е от Велинград, спа столицата на България... И се запознахме в работна обстановка. Мога да се похваля, че от 9 месеца съм един щастлив човек, защото съм баща на прекрасно момченце на име Никола. По-интересно за Мария е, въпреки че аз имам типичния северозападен манталитет, тя пък е доста по-обрана... Но пък вижданията ни за живота, за хумора и общо взето за всичко, доста се припокриват и гледаме в една посока..." 

Относно избора да се венчаят по стар български обичай, Ники казва:

"Винаги сме си представяли, че искаме нашата сватба да бъде нещо различно от обичайното, в църквата, в Общината, след това почерпка, хора, хвърляне на букети и т.н. И се оказа, че има голям конкурс, който се прави от няколко години от Община Враца всяка година и честно казано нямахме особени амбиции да бъдем избрани. Кандидатствахме, както се казва на майтап, но явно съдбата си знае работата... Много се радваме, че ще имаме една такава различна и запомняща се сватба."

За автентичността на сватбата, младоженците и гостите ще са пременени в народни носии.

"Вече си поръчахме народните носии, с които една булка и един младоженец трябва да са снабдени, дори за малкия поръчахме носия. Успяхме да ги облечем, аз съм имал удоволствието и радостта няколко пъти да облека народна носия, макар и не типично северняшка. Не бях виждал Мария в такава, чувството е неописуемо. На първо място кара ме да се чувствам смирен, да си представя какъв е бил животът някога. Другото чувство, което смея да кажа, че ме обзема е една любов, тъй като макар и от различни фолклорни и географски области и двамата много добри чувства таим и много обичаме българския фолклор и българските традиции."


Гражданският брак ще бъде сключен от кмета на община Враца Калин Каменов, а църковното бракосъчетание ще извърши врачанският митрополит Григорий. 

Северняшката сватба е част от Националния фолклорен събор "Леденика" във Врачанско, който започва от днес. Очаква се голям брой гости за ритуала. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Street Jam" – новото лице на градските партита във Видин

Тази събота, 23 август, Видин отново ще пулсира с енергията на " Street Jam " - второто издание на най-новото градско парти , което вече успя да остави ярка следа в културния живот на града. Дебютът на събитието се оказа истински феномен - без предварителни очаквания, то предизвика вълна от положителни емоции и коментари, рядкост за..

публикувано на 22.08.25 в 14:00

В Брегово откриват паметник на Васил Левски

Паметник на Апостола на свободата ще бъде открит днес в Брегово. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов и е поредния жест на известния родолюбец.  "Делото на Апостола е увековечено много отдавна, още с бесилката, когато е дал живота си за свободата на отечеството. За съжаление младото поколение има много бегла представа за нашите..

публикувано на 22.08.25 в 12:23

Свърши ли лятото

Въпреки лекото понижение на температурите лятото не е свършило. Този петък ни очакват високи температури от порядъка на 35-38 градуса. Лятото ще продължи поне и първите 15-20 дни през септември. Максималните температури могат да се повишат, сочи средносрочната прогноза. Тя зависи от един тропически циклон, който в момента се намира в..

публикувано на 21.08.25 в 17:09

Откриха сезона за отстрел на прелетен дивеч

Ловът на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас, обикновена бекасина и друг пернат дивеч традиционно стартира през втората събота на месец август. Ловуването се извършва само през деня. по закон продължава до 31 ноември, но ловците рядко ловуват до края, тъй като започне ловът на диво прасе този лов остава по-назад, каза  Теодора..

публикувано на 21.08.25 в 17:03

6 500 руски есетри плуват в река Дунав

Общо 6 500 есетри от критично застрашения вид руска есетра са пуснати в река Дунав в района на Белене. Есетрите са отгледани по иновативен начин и са пристигнали в България след 20-часово пътуване от Виена. Зарибяването е резултат от проект за възстановяване на есетровите популации на WWF с различни международни партньори. Рибките се..

публикувано на 21.08.25 в 16:56

С деца на море: Почивка или предизвикателство?

Когато чуеш „лятна почивка с децата на море“, първата дума, която ти идва на ум, определено не е „почивка“. Истината е, че тази така наречена „ваканция“ често прилича повече на оцеляване, отколкото на отмора. А когато се върнеш и познати те попитат как е минала почивката на морето, първата мисъл, която ти хрумва и с която описваш преживяването е..

публикувано на 21.08.25 в 16:05

Божана Арсенова: Земеделието и животновъдството бяха неизменна част от Ковачица

Днес в "Думата имат старейшините" гостува Божана Арсенова от Ковачица. Тя е икономист по професия. Работила е дълги години в плановия отдел към местното Трудовото кооперативно земеделско стопанство, така нареченото ТКЗС, в ломското село. За Ковачица си спомня, че навремето е имало около 4000 жители и силно развито земеделие и животновъдство...

публикувано на 21.08.25 в 16:00