Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Свобода" - новата книга на видинчанката Симона Стойкова

| Интервю



Видинчанката Симона Стойкова издаде втората си книга, носеща символичното заглавие "Свобода". Този път, освен поезия, в нея откриваме и разкази - лични, емоционални, силно въздействащи. Книгата е резултат от двегодишен процес в търсене, съмнение, откриване. До последния момент Симона дори не е била сигурна дали изобщо ще стигне до публикуване. Но нуждата да освободи натрупаното в себе си надделява. Не случайно я нарича "Свобода",  защото чрез нея освобождава душата си, дава глас на чувствата, които често трудно се изричат, но лесно се изписват, когато идват от сърцето. Разказите в книгата са проекции и огледала на нейния житейски път - понякога сурови, понякога нежни, често ретроспективни. Поезията ѝ остава вярна на познатия ѝ стил - емоционална, образна, метафорична. Но сега към нея се добавя и една нова дълбочина - прозата, която носи не само емоция, но и разказ, и лична истина.

Със "Свобода" Симона Стойкова отваря още една врата към себе си - не само като поет, но и като разказвач, който не се страхува да споделя, да преживява отново, да бъде истинска.

"Свободата за мен е най-личното пространство на духа. Онова вътрешно място, където можеш да бъдеш себе си - без страх, без роля, без угодничество. Тя не е просто липса на окови, а присъствие на истина. Свободата е изборът да чувстваш, да мълчиш, да крещиш, да обичаш и да си просто там - без вина. Най-голямото предизвикателство не беше самото писане. Творческият процес за мен е като дишането. Случва се естествено, особено когато чувствата и емоциите са сурови. Истинската битка по-скоро беше решението да покажа тази уязвимост на света."


"Свобода" е пълна с много мои лични истини, болки, надежди, моменти, както разпад, така и възкръсване, казва авторката.


"Да ги споделя означаваше да се съблека душевно пред непознати и трябваше да събера смелост, без да се питам дали ще бъда разбрана. Но вярвам, че уязвимостта има сила. И ако дори един човек се припознае в думите ми и усети, че не е сам, тогава съм си свършила работата както трябва."


Симона Стойкова не е сама по пътя към своята "Свобода". До нея в процеса на оформяне на книгата стои и главната ѝ редакторка - Анне-Мари Генчева. Човек с поглед към словото, усет към детайла и усет към човешките емоции между редовете. В разговора ни Анне-Мари споделя не само своя професионален поглед, но и личното преживяване от срещата с книгата.

"Като начало приех да бъда неин редактор, защото тя е моя първа братовчедка и тази близка връзка, която има помежду ни, се засили още повече. Преживях нейните истории и случки отново. "Свобода" е книга, която не просто прочетох и редактирах - аз я преживях. Това не е книга, която разгръщаш просто така, за разтоварване. Беше огледало -  болезнено, честно, тихо, но същевременно смразяващо. Симона не се опитва да впечатли, тя се разголва пред своите читатели. И точно тази уязвимост докосна и моята душа по начин, по който малко автори са успявали. Аз чета доста. След като прочетох нейната книга, се почувствах разбрана. Сякаш някой беше надникнал в моите мисли, беше събрал всички онези разпилени чувства и ги беше подредил в моя ум - без преструвки, без филтри, без маски."

"Свобода" не е просто заглавие - тя е състояние, което идва, когато човек има смелостта да изрече своята истина. С тази книга Симона Стойкова не само разкрива себе си, но и подава ръка на читателя - с думи, които утешават, вдъхновяват и напомнят, че пътят към вътрешната свобода минава през приемане, споделяне и творчество. А ако искате да се докоснете лично до тази емоция, можете да го направите на официалното представяне на "Свобода" на 3 юли от 18:00 часа в Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15