Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици "обучиха" изкуствения интелект как да помага на жените с рак на гърдата

Снимка: Личен Архив на Ния и Белис


Ученици използваха възможностите на изкуствения интелект и разработиха нова функционалност на интернет платформата на Българското дружество за борба с рака на гърдата - "Life". Белис Алиосманова и Ния Гьокова са ученици от Средно училище "Св. Седмочисленици" в Търговище, но разработката им е достъпна и е в помощ на жени от цялата страна. В работата си двете били подкрепени от своите ментори и от представители на неправителствената организация. 

"Работим с двама ментори - Георги Немцов и Катя Пройкова, и те стигнаха до извода, че има нужда от приложение в тази сфера, което да помогне на тези, които трябва да се справят с тази диагноза. Оттам тръгна идеята. След това започнахме да го обмисляме, да мислим какво да включим, какво ще е по-удобно за самите пациенти. Така се разви идеята...", обясни Ния Гьокова.

Докато подготвяли новата функционалност, Белис и Ния имали и множество срещи с медицински специалисти в сферата на онкологията, които им обяснили какви са реалните нужди и така стигнали до финалната разработка. 

"Имаме три основни функционалности. Цялостната идея е да мотивираме пациентите да продължават да се борят, но и да им даваме лесно достъпна и достоверна информация. От трите основни функционалности, върху които се фокусирахме, "Препоръчителни изследвания" - в тази част на приложението реално пациентите отговарят с "Да" и "Не" и спрямо тяхната конкретна ситуация излизат изследвания, които са най-правилните за тях. Втората функционалност е "Разбиране на диагнозата". Фокусирали сме се върху изкуствения интелект в цялото приложение. Пациентите имат възможност да кажат своята хистология и тъй като в нея има много неразбираеми термини, изкуственият интелект разчита хистологията на разбираем език, пациентите могат да задават въпроси... Третата  функционалност сме нарекли "Справяне със странични ефекти". Потребителите могат да опишат своите странични ефекти и на база медицински документи, с които сме "обучили" изкуствения интелект, той им дава съвети, отговори, повече информация и при нужда  - кои са следващите стъпки..."

Идеята на Ния и Белис е да създадат и мобилна версия на новата функционалност. Освен това двете момичетата смятат да продължат да разработват продукти, които да са в помощ на пациентите с онкологични и други заболявания. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00